Reklama

Reklama

Włodarze wystosowali wspólny apel w sprawie ronda na krajowej dwójce

Działając w kierunku poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu starosta Mariusz Filipiuk, burmistrz Zbigniew Kot i wójt Krzysztof Adamowicz wystosowali wspólny apel do GDDKiA w sprawie budowy bezkolizyjnego skrzyżowania w postaci ronda na skrzyżowaniu krajowej dwójki z drogą powiatową nr 1010L ul. Drohicka-Zasiadki-Huszlew (granica województwa).

Posłuchaj ważnego spotu:

Wystosowany przez samorządowców apel do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad zostanie przedłożony m.in. na sesji Rady Gminy Międzyrzec Podlaski w dniu 25 lutego. Apel do porządku obrad wniósł radny Tadeusz Sawczuk.

W uzasadnieniu podkreślany jest m.in. nieustanny wzrost natężenia ruchu drogowego spowodowany ruchem samochodów osobowych i ciężarowych na DK-2, związany z dojazdem do granicy państwa, w tym przejścia granicznego w Kukurykach oraz codziennym przemieszczaniem się mieszkańców pomiędzy miejscowościami.

Sesja Rady Gminy Międzyrzec Podlaski odbędzie się 25 lutego o godz. 12:00, więcej o obradach:
40. sesja Rady Gminy Międzyrzec Podlaski <<==>> LINK

Na szczególną uwagę zasługuje natomiast fakt, że w tej samej sprawie petycję do GDDKiA w styczniu br. wystosowali mieszkańcy miasta i gminy Międzyrzec Podlaski, przez ostatnie miesiące zbierając podpisy stacjonarnie oraz online. Pod petycją podpisało się ponad 2 tys. osób.

Więcej o petycji:
Podpisz petycję – bezpieczeństwo na skrzyżowaniu <<==>> LINK

_______________
_______________
Aktualizacja z dnia 25 lutego 2022 r.

Podczas XL Sesji Rady Gminy Międzyrzec Podlaski „Apel w sprawie budowy bezkolizyjnego skrzyżowania typu rondo w drodze krajowej nr 2 w km 609+937” został włączony do porządku obrad i jednogłośnie poparty przez radnych gminy Międzyrzec Podlaski.

Treść apelu:

W imieniu swoim oraz mieszkańców Gminy Międzyrzec Podlaski, a także z uwagi na dramatyczne wydarzenia w ostatnich miesiącach, zwracamy się z uprzejmą prośbą o budowę bezkolizyjnego skrzyżowania w ciągu drogi krajowej nr 2 w km 609+937 łączącej się z drogą powiatową nr 1010L ul. Drohicka – Zasiadki – Huszlew (granica województwa).
Zważając na nieustanny wzrost natężenia ruchu drogowego spowodowany ruchem samochodów osobowych oraz ciężarowych na DK-2 związanym z dojazdem do granicy państwa, w tym do przejścia granicznego w Kukurykach oraz codziennym przemieszczaniem się mieszkańców pomiędzy miejscowościami, wynikającym z dynamicznego rozwoju okolicznych terenów; sytuacja w obrębie skrzyżowania z drogą powiatową nr 1010L ul. Drohicką staje się bardzo niebezpieczna. Codziennie na skrzyżowaniu dochodzi do wielu zagrażających życiu sytuacji, w tym licznych wypadków i kolizji, o czym świadczą m.in. dane z Komisariatu Policji w Międzyrzecu Podlaskim, które wykazują iż w omawianym obszarze w latach 2017-2020 na drodze krajowej nr 2 doszło do 11 zdarzeń drogowych, a na ul. Drohickiej 2. Według danych z Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzonego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad średni dobowy ruch roczny w 2015 roku wynosił 8205 poj./dobę, natomiast w 2021 roku sięgał już 10 175 poj./dobę.
W ostatnich miesiącach, w tym miejscu tworzą się korki spowodowane samochodami ciężarowymi oczekującymi na przejazd przez przejście graniczne, które docierają aż do miejscowości Krzewica (gmina Międzyrzec Podlaski) – oddalonej od przejścia w Kukurykach o ok. 74 km. Stanowi to dużą uciążliwość dla osób poruszających się trasą Międzyrzec Podlaski – Biała Podlaska oraz Międzyrzec Podlaski (ul. Drohicka) – Zasiadki, tj. osób przemieszczających się do pracy oraz dowożących dzieci do szkół.
Dodatkowo skrzyżowanie ul. Drohickiej z DK-2 nie ma sygnalizacji świetlnej, ani wyznaczonego przejścia dla pieszych; jest nieoświetlone, a wyjazd z drogi powiatowej jest wyniesiony, co powoduje dodatkowe oślepienie pojazdów oraz trudność przedostania się przez DK-2. Ponadto mimo wyznaczonych pasów do skrętu w drogę powiatową, sytuacja dalej jest niebezpieczna z uwagi na pędzące i bardzo często wyprzedzające pojazdy. Budowa ronda we wskazanej lokalizacji jest zasadną inwestycją. Naszym zdaniem poprawi w znacznym stopniu bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi, gdyż przede wszystkim wymusi na kierujących pojazdami dostosowanie prędkości przy pokonywaniu skrzyżowania. Rondo zwiększy widoczność na skrzyżowaniu (uniemożliwi tworzenie się kolejek tirów), a także wyeliminuje ryzyko i możliwość zderzenia czołowego lub czołowo-bocznego pojazdów jadących z dużą prędkością, gdyż na rondzie pojazdy poruszają się w tym samym kierunku i z dużo mniejszą prędkością. Wyznaczenie doświetlonego i dedykowanego przejścia dla pieszych i strefy przejazdu rowerzystów zagwarantuje bezpieczeństwo tych najbardziej narażonych uczestników ruchu. W efekcie końcowym zwiększenie płynności ruchu pojazdów na skrzyżowaniu da równe prawa wszystkim pojazdom wjeżdżającym na skrzyżowanie. Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz licząc na to, iż dobro wszystkich uczestników ruchu drogowego leży w naszym wspólnym interesie apelujemy o przychylne rozpatrzenie naszej prośby.

 

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama