Reklama

Biała Podlaska: Wystawa Codzienność wg. Michońskiego (galeria)

Galeria Podlaska w Białej Podlaskiej zaprasza na wakacyjną wystawę fotografii Cezarego Michońskiego „Day by Day, Fotografowanie codzienności”, której wernisaż odbył się 9 sierpnia 2019 r.

W pierwszym odruchu, jaki dał mi do myślenia tytuł wystawy, że będę miał do czynienia z kolejną interpretacją codzienności, nie rzeczywistości, z dziedziny dokumentu, portretu czy też ostatnio bardzo modnej ulicznej fotografii, czyli street foto. Nic podobnego. Fotografia z plakatu zasugerowała mi bardziej indywidualne podejście, że będzie to subiektywne spojrzenie autora na otaczającą rzeczywistość. Nie pomyliłem się. Fotografie Michońskiego to wyszukane kadry z wysublimowanym podejściem do obiektów, w których obecności człowieka nie odnajdziemy.

Wydawałoby się, że znaczenie ludzi i tworzonych przez nich historiach w otaczającej nas codzienności, do którego tytuł nawiązuje, jest wręcz nieodzowny. Podobno, ale nie na wystawowych pracach. W zamian, autor bardzo dobitnie podkreśla na kilku swoich fotografiach, ślady działalności człowieka, jakie pozostawia w swoim otoczeniu. Pokazuje przestrzeń przez niego zaniedbaną, zużytą i zniszczoną. Pomimo tego, autor dokłada wszelkich starań, by w wielu fotografiach nadać im estetyczną wartość. Zdecydowanie się na kolor, pomaga osiągnąć mu ten cel.

Godne uwagi jest to, że Michoński jest wrażliwy na przeżywanie otaczającej go rzeczywistości. Dostrzega, m.in. rolę światła w jej kreowaniu. Prezentowane prace na wystawie nie są wykonane w jednej konwencji. Dostrzegam tam wiele nurtów z pogranicza fotografii elementarnej, abstrakcji na dokumencie kończąc. Mam więc po obejrzeniu wystawy, osobiście, duży dysonans wizualny podjętego przez Michońskiego tematu.

Duże znaczenie w jego pracach odgrywa graficzna prezentacja formy, traktuje je w wielu przypadkach jako główny walor w swoich obrazach. Kompozycja formalna też jest silną stroną. Zatem, to co widzimy, jest sumą przemyśleń koncepcyjnych autora, składających się na wizualną esencję prezentowanych zdjęć.

Na wystawę, składa się 15 wielkoformatowych, barwnych fotografii oprawionych w aluramy za szybą, które niestety odbiją wszystko wokoło. Są bardzo różnorodne pod względem autorskiego przekazu. Doceniam zamieszczenie informacji o kontekście podjętego przez Michońskiego tematu. Dzięki niej, dowiadujemy się jak „czytać” prezentowane prace. Pozwalają zatrzymują widza w przestrzeni sugerowanej przez autora.

Wystawę prac Cezarego Michońskiego „Day by Day, Fotografowanie codzienności” można oglądać do 4 września 2019 r. w Galerii Podlaskiej w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 12. Serdecznie ją polecam, zwłaszcza tym, którzy być może codziennie szukają i czasami potrafią dostrzec różnorodne obiekty, poruszające nie tylko umysły ale i serca. Są estetyczną kwintesencją otaczającej nas rzeczywistości. Inspiracją do naszych poszukiwań na polu fotograficznym, bo kto dzisiaj nie fotografuje?

Relacja i galeria z wernisażu przygotowana przez Jakuba Sowę w linku <<==>> LINK 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Jarek Domański
zdjęcia: Jakub Sowa
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Miejsce na Twoją reklamę: tel.605514474

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Tak powstała NIEPODLEGŁA… w Białej Podlaskiej (zaproszenie)

Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk zachęca do zapoznania się z wystawą “Tak Powstała Niepodległa”, prezentującą drogę, jaką na wszystkich płaszczyznach musiała przejść wyzwolona Ojczyzna. Ekspozycję, która znajduje się na pl. Wolności przy wejściu do Urzędu Miasta, tworzy 12 plansz.

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości wernisaż (galeria)

Obchody jubileuszu 100 lecia odzyskania Niepodległości były uroczyste, przygotowywane z wielka starannością, wiązały się przemówieniami pełnymi patosu, jak i wzruszeniami zwykłych ludzi. XIV Międzynarodowe Jesienne Warsztaty Fotograficzne organizowane przez BCK wpisały się w obchody tego jubileuszu. Odbyły się bowiem w dniach 9-11 listopada 2018 roku. Wystawę otworzyli: Prezydent Miasta Michał Litwiniuk, Dyrektor Bialskiego Centrum Kultury Zbigniew Kapela i Komisarz warsztatów i wystaw Małgorzata Piekarska.

Czytaj więcej »

Reklama