Reklama

Biała Podlaska: “Day by Day. Fotografowanie codzienności” Cezarego Michońskiego (galeria)

W piątek 09 sierpnia w Galerii Podlaskiej w Białej Podlaskiej odbył się wernisaż wystawy fotografii Cezarego Michońskiego pt. “Day by Day. Fotografowanie codzienności”.

– Wystawa jest w pewnym sensie podsumowaniem projektu fotograficznego, który realizowałem w latach 2011-2018. Polegał on generalnie na fotografowaniu rzeczywistości dookoła mnie i umieszczaniu dziennie jednego zdjęcia na Facebooku, pokazującego rzeczy dla mnie interesujące. Starałem się przy tym unikać tematów oczywistych, typu ładne pieski, ładne kwiatki, czy jedzenie które się je. Próbowałem pokazywać rzeczy mniej oczywiste, niekoniecznie piękne i w pewnym sensie zwrócić uwagę osób ze mną zaprzyjaźnionych, że wszystko dookoła może być tak naprawdę tematem fotografii – wyjaśnia autor wystawy Cezary Michoński.

16 fotografii, jakie znalazły się na wystawie, to efekt selekcji spośród blisko 3000 tysięcy zdjęć jakie Autor wykonał w ramach swojego projektu. Według fotografa prace te najbardziej oddają temat, jakim jest codzienność. Pokazują  one przede wszystkim przeciwstawne pojęcia piękna i brzydoty dni codziennych. Zobaczymy zdjęcie niedopałków na śniegu, pozbawione liści drzewa, ale i na przykład takie przedstawiające piękną podlaską przyrodę w rozkwicie. Lwią część zaprezentowanych na wystawie prac, to te najmniej oczywiste i dające powód do refleksji. Zdjęcie bramy z zamkniętą kłódką, budynek uchwycony z nietypowej perspektywy, gra światła na drodze.

– Odpowiednie patrzenie na rzeczywistość dookoła pozwala nam zobaczyć piękno. Ogólnie ja sobie nie zakładam, że na przykład dzisiaj robię zdjęcie przyrody a jutro zrobię sobie portret. Jestem po prostu uważny na to wszystko, co się dookoła mnie dzieje i przechodząc gdzieś, czy będąc w jakimś miejscu bardzo często się zdarza, że ja po prostu patrzę na coś i wiem, że to będzie dobre – mówi autor wystawy. 

Oglądając zdjęcia można dostrzec, że Autor ma nietuzinkową spostrzegawczość, wrażliwość i podejście do fotografowania, jak do sztuki. Sposób kadrowania, wybór kompozycji, dostrzeganie detali, struktury, gry kolorów i światła, wszystko to kreuje obrazy o artystycznym wydźwięku. Cezary Michoński nie tylko odtwarza i utrwala za pomocą aparatu zwykłą codzienność, ale również ją artystycznie kreuje, pokazuje ją z mniej oczywistych stron i zakamarków. Do tego potrzebny jest zmysł artystyczny, ale i przede wszystkim cierpliwość, która jest cechą najlepszych fotografów.

Wystawę można oglądać do 04 września 2019 roku. 

***

Cezary Michoński — absolwent anglistyki, doktor nauk humanistycznych. Na co dzień pracownik dydaktyczny Państwowej Szkoty Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Jego pasjami są muzyka, fotografia, film i literatura. Wystawa Day by Day/Fotografowanie codzienności jest jego pierwszą prezentacją publiczną.

materiał: kultura / Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama