Reklama

Reklama

Oświadczenie Zarządu Województwa Lubelskiego ws. fuzji trzech instytucji kultury

W ostatnich dniach mamy do czynienia z medialną krytyką koncepcji Zarządu Województwa Lubelskiego dotyczącą połączenia trzech samorządowych instytucji kultury: Teatru Muzycznego w Lublinie, Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz utworzenia samorządowej instytucji artystycznej pod nazwą Opera i Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Posłuchaj ważnego spotu:

Chcemy podkreślić bardzo wyraźnie, że chodzi tu o koncepcję połączenia instytucji kultury polegającą na utworzeniu jednej instytucji, w której skład wchodzą załogi i mienie należące do instytucji podlegających fuzji. Z przeprowadzonych analiz jednoznacznie wynika, iż połączenie nie będzie miało negatywnego wpływu na kontynuowanie działalności, którą prowadzą dziś Centrum Spotkania Kultur, Teatr Muzyczny i Filharmonia. Dotychczas realizowany program artystyczny wszystkich trzech instytucji będzie kontynuowany pod jednym szyldem. Nie ma także mowy o likwidacji miejsc pracy czy zmniejszeniu wynagrodzenia pracowników ww. instytucji.

Zamiarem Zarządu Województwa Lubelskiego jest utworzenie jednej instytucji kultury pod nazwą: Opera i Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Planowane przedsięwzięcie to olbrzymia szansa na otwarcie nowych możliwości rozwoju kultury w naszym regionie. Pragniemy przypomnieć, że zamiar połączenia instytucji w jeden organizm pojawiał się już wcześniej, to jest przy realizacji inwestycji „Teatr w Budowie”. Warto również podkreślić, że największa i najpiękniejsza sala widowiskowa na blisko 1000 osób znajduje się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i nosi nazwę Sali Operowej.

Przyszedł w końcu ten moment, żeby zrobić krok do przodu. Mieszkańcy Województwa Lubelskiego zasługują na to, żeby w stolicy regionu odbywały się wielkie widowiska, również operowe. Potrzebę rozwoju i oczekiwania widza na szerszy wachlarz wydarzeń kulturalnych potwierdza chociażby wysoka frekwencja podczas wznowionej kilka miesięcy temu „Traviaty” Giuseppe Verdiego. Potencjał artystyczny lubelskiego środowiska kulturalnego, a także kreatywność zespołów funkcjonujących w Filharmonii Lubelskiej, Teatrze Muzycznym i Centrum Spotkania Kultur gwarantują wysoki poziom realizowanych projektów artystycznych.

Połączenie instytucji kultury i utworzenie z nich jednego podmiotu pozwoli na efektywne wykorzystanie potencjału całego zaplecza lokalowego i wyposażenia technicznego, a przede wszystkim wyspecjalizowanej kadry pracowników. Co więcej, pojawi się również – bardziej dostosowana do wymogów rynku – oferta wynajęcia sal koncertowych adresowana do podmiotów zewnętrznych chcących organizować wydarzenia komercyjne.

Projekt uchwały w sprawie zamiaru połączenia trzech wyżej wspomnianych samorządowych instytucji kultury oraz utworzenia samorządowej instytucji artystycznej pod nazwą Opera i Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie trafi już za kilka dni, dokładnie 30 maja, pod obrady Semiku Województwa Lubelskiego. Do tego czasu Zarząd Województwa Lubelskiego nie będzie już zabierać głosu w tej sprawie, mając nadzieję, że argumenty, które przedstawione zostały w niniejszym oświadczeniu, spotkają się z akceptacją Radnych Województwa Lubelskiego.


materiał: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
tekst i zdjęcia: Remigiusz Małecki Rzecznik Prasowy KANCELARIA MARSZAŁKA Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama