Reklama

Muzyka u Radziwiłłów. String Quartet Prima Vista (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 2 marca 2023
, godz. 18:00
Zespół Szkół Muzycznych w Białej Podlaskiej zaprasza na kolejny koncert z cyklu "Muzyka u Radziwiłłów". Z programem "Od Radziwiłła do arcydzieła" wystąpią w dniu 2 marca o godz. 18:00 String Quartet Prima Vista oraz pianista Marek Drewnowski.

Marek Drewnowski jest wybitnym pianistą, dyrygentem, który zyskał międzynarodową sławę, gdy Leonard Bernstein zaprosił go do występu z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną w 1985 roku na Festiwalu Tanglewood w Ameryce, po tym jak usłyszał w radiu nagranie 12 Sonat fortepianowych Domenica Scarlattiego w wykonaniu Drewnowskiego. Występował na jednych z najbardziej renomowanych i prestiżowych sal koncertowych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Azji i Afryce. Na specjalne życzenie Leonarda Bernsteina grał pod jego batutą ponownie w 1989 roku, podczas specjalnego koncertu z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie zgromadziło innych znanych na całym świecie artystów, takich jak Barbara Hendricks, Herman Prey i Liv Ullmann, i zostało nadane przez stacje telewizyjne na całym świecie. Urodzony w Kołobrzegu, Drewnowski zaczął grać na fortepianie jako dziecko. Studiował grę na fortepianie w warszawskiej Akademii Muzycznej u Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego, a po śmierci prof. Drzewieckiego w Akademii Muzycznej w Krakowie u Jana Hoffmana.

Nagrania Drewnowskiego obejmują 12 Sonat fortepianowych Domenico Scarlattiego (DUX, 1975); Koncerty fortepianowe nr 1 i 2 C.M. von Weber (Arts Music); muzyka Fryderyka Chopina, w tym koncerty fortepianowe w wersji kameralnej, ożywionej przez samego Drewnowskiego, za który otrzymał wysokie uznanie krytyków; II Koncert fortepianowy Tansmana i IV Symfonia koncertowa Szymanowskiego. Od 2007 roku pianista angażuje się w projekt szwajcarsko-polski (współpraca między Harmusicą a Fundacją Josefa Hofmanna), nagrywając wszystkie dzieła Fryderyka Chopina. Do tej pory nagrał osiem płyt z koncertami, walcami, preludiami, wariacjami, mazurkami, sonatami, etiudami i balladami. Wydał również: Bisy z szafy, Bisy Marek Drewnowski oraz Bisy Chopinowskie (ChopinStore) oraz wiele płyt wydawanych przez NIFC, DUX oraz Warner Bros Music.

Marek Drewnowski jest prezesem i założycielem Fundacji Josepha Hofmanna. Jego misją jest promowanie uznania i docenienia zapisu, literackiej, edukacyjnej i pomysłowej spuścizny polskiego pianisty Józefa Hofmanna oraz wspieranie rozwoju artystycznego młodych muzyków. Jego programy edukacyjne obejmują kursy muzyczne i konkursy dla młodych pianistów, a także koncerty i stypendia. W ramach działalności Fundacji Drewnowski nagrała dwie płyty: Koncerty fortepianowe nr 2 i 4 Ludwiga van Beethovena oraz Koncerty fortepianowe w wersji kameralnej Fryderyka Chopina.

Znany jest również z niezwykłych umiejętności dyrygenta. Jest założycielem i kierownikiem renomowanego Kwintetu Chopinowskiego i The Chopin Soloists oraz dyrektorem J. Hofmanna i I.J. Festiwale Paderewskiego. Brał udział w licznych projektach filmowych – pojawił się jako Frederick Chopin w filmie Koncert Chopina Krzysztofa Zanussiego, jest współproducentem Fryderyk Fascination („Oczarowanie Fryderyka”) Izabeli Cywińskiej, napisał scenariusz film fabularny o Ignacym Janie Paderewskim. W 2017 r. napisał scenariusz do spektaklu radiowo – teatralnego „Dał nam niepodległą… – Ignacy Jan Paderewski” realizowanego przez RDC.

Drewnowski cieszył się długą i udaną karierą w nauczaniu. Był długoletnim profesorem fortepianu w Akademii Muzycznej w Łodzi i innych polskich instytucjach muzycznych. Uczył w Schola Cantorum w Paryżu we Francji. Prowadził klasy mistrzowskie min.: w Afryce, Azji, Europie. W ostatnich latach był profesorem w Hacettepe University Ankara State Conservatory w Turcji.

W 1991 r. otrzymał nagrodę Orfeusz od Stowarzyszenia Krytyków Muzycznych za wykonanie światowej premiery Koncertu fortepianowego Stefana Kisielewskiego na festiwalu muzyki współczesnej „Warszawska Jesień”. W 2010 r. Drewnowski otrzymał od Polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę „Paszport Chopina” przyznawaną wybitnym artystom, którzy przyczynili się do promocji dziedzictwa Chopina. W 2016 r., otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych z rąk Prezydenta Polski. W 2017 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem za Zasługi dla Kultury- Gloria Artis. W 2020 r. otrzymał nagrodę Złotą Sowę będącą uhonorowaniem za dokonania twórcze przyznaną przez przedstawicieli światowej Polonii w Wiedniu. A w 2021 r. otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt pracy twórczej.

Kwartet „Prima Vista” obchodzący w roku 2021 jubileusz 25-lecia działalności należy do najciekawszych i najlepszych polskich zespołów kameralnych. Szeroki repertuar Zespołu obejmuje dzieła światowej literatury kameralnej, a szczególnym zainteresowaniem Kwartetu „Prima Vista” cieszą się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta. Odkryciem Kwartetu jest twórczość Juana Crisostomo de Arrriagi, a także Konstantina Mikołaja Ciurlionisa. Kwartet współpracuje z wybitnymi polskimi i zagranicznymi solistami: pianistami – Ewą Pobłocką, Piotrem Palecznym, Januszem Olejniczakiem, Krzysztofem Jabłońskim, Pawłem Kowalskim, skrzypkami – Konstantym Andrzejem Kulką, Janem Staniendą, klarnecistą Michelem Lethiec, wiolonczelistą Arto Norasem, śpiewaczkami – Olgą Pasiecznik, Martą Boberską, Dorotą Lachowicz, śpiewakami – Jerzym Artyszem, Józefem Fraksteinem. Zespół grywa także z upodobaniem muzykę salonową XIX i XX w, współpracuje z muzykami jazzowymi m.in: Filipem Wojciechowskim, Krzysztofem Herdzinem, Andrzejem Jagodzińskim i Zbigniewem Namysłowskim.Członkowie Kwartetu są także cenionymi muzykami studyjnymi – brali udział w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera, Jana A.P. Kaczmarka i Krzesimira Dębskiego. Współpracowali także z Edytą Górniak, Michałem Bajorem i Grzegorzem Turnauem oraz z wieloma innymi artystami. Kwartet „Prima Vista” nagrał 14 płyt kompaktowych, siedem z nich uzyskało nominację do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk”, a trzy z nich zostały nagrodzone statuetką Fryderyk. Dwa albumy zdobyły tytuł ” Złotej” i „Platynowej płyty”. Kwartet koncertuje w Polsce i za granicą, prowadzi także szeroką działalność pedagogiczną m.in w Letniej Akademii w Toyama w Japonii i w Suwon University w Korei Południowej. Członkowie Kwartetu zostali odznaczeni Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz nagrodą Ministra Kultury.

Skład zespołu:
Krzysztof Bzówka – I skrzypce
Wojciech Hartman – II skrzypce
Marek Czech – altówka
Tomasz Błaszczak – wiolonczela

 

materiał: Waldemar Maciej Robak, Zespół Szkół Muzycznych w Białej Podlaskiej
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama