Reklama

Komitet budowy pomnika powstańców prosi o wsparcie

W związku ze 160-leciem wybuchu Senat RP ogłosił rok 2023 rokiem Powstania Styczniowego. W Kodniu ma powstać pomnik powstańców styczniowym, na którego zbierane są obecnie środki. Komitet budowy pomnika wystosował apel do osób, którym bliska sercu jest pamięć o bohaterskich przodkach.

Odezwa Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych w Kodniu

W nocy z 22’go na 23’go stycznia 1863 roku, w pierwszym dniu powstania bohaterscy mieszkańcy Kodnia i Tucznej pokonali przeważające wojska rosyjskie wyzwalając Kodeń.

W 160 rocznicę powstania pragniemy upamiętnić to zwycięstwo, aby pamięć o tych, którzy oddali życie, zdrowie i majątek dla Niepodległej Ojczyzny nigdy nie zaginęła. Czynimy to w szczególnym roku wojny na Ukrainie, by przypomnieć, że powstańcze hasło: „Za wolność Waszą i Naszą” wciąż pozostaje aktualne.

Pomnik stanie w Kodniu, przed bazyliką, u stóp Matki Bożej Kodeńskiej, skąd na całą Polskę i świat głosić będzie chwałę niezłomnych rycerzy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, dając przykład i inspirację przyszłym pokoleniom Polaków, by nie zabrakło tych, którzy gotowi są z honorem służyć Bogu i Ojczyźnie.

Niech każdy, kto serce ma polskie i miła jest mu pamięć o bohaterskich przodkach przyłączy się do nas i wesprze nasze wspólne dzieło.
Niech żyje Polska!

Odezwę w dniu 22 stycznia wystosowali:
Grzegorz Bierecki, Senator RP
Dariusz Stefaniuk, Poseł na Sejm RP
Janusz Skólimowski, Wicestarosta Bialski
o. Krzysztof Borodziej, OMI Superior
o. Michał Hadrich, OMI Proboszcz Parafii św. Anny w Kodniu
Jerzy Troć, Wójt Gminy Kodeń
Zygmunt Litwiniuk, Wójt Gminy Tuczna
Dariusz Litwiniuk, Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej
Mariusz Zańko, Sekretarz Gminy Kodeń
Jerzy Filipek, Radny Rady Gminy Kodeń
Jacek Malarski, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Kodnia
Tomasz Wojcieszuk, Nauczyciel historii
Dominik Nazaruk, Członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Kodnia
Kamil Paszkowski, Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika

Numer konta na wpłaty na budowę pomnika: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych w Kodniu, ul. Francuska 136, 21-500 Biała Podlaska.
Rachunek prowadzony przez Kasę Stefczyka nr: 04 7065 0002 0652 7661 4304 0001.

===================

Rok 2023 rokiem Powstania Styczniowego
Inicjatywa nie jest nowa i krążyła od lat wśród mieszkańców Kodnia którzy sygnalizowali Senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu konieczność jego budowy. Próby budowy pomnika były podejmowane przy okazji wcześniejszych rocznic Powstania Styczniowego. W związku ze 160-leciem wybuchu Senat RP ogłosił rok 2023 rokiem Powstania Styczniowego. W Kodniu była ważna bitwa, stąd ufamy, że nasza próba budowy monumentu tego ważnego wydarzenia będzie skuteczna.

Projekt pomnika czeka na akceptację
Prace organizacyjne komitetu ruszyły pełną parą z dniem jego powołania. Koncepcja Pomnika już jest, jednak trwają konsultacje. Gdy tylko projekt zostanie zaakceptowany przez Władze Gminy i Konserwatora Zabytków to z przyjemnością przedstawimy go opinii publicznej.

Towarzystwo Przyjaciół Kodnia na czele komitetu 
W skład komitetu weszli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Kodnia którzy zobowiązali się do przeprowadzania zbiórek i sprzedaży specjalnych cegiełek. Uruchomione zostało także specjalne konto do wpłat.

Pomnik odsłoni prezydent kraju
Pomnik pragniemy odsłonić rękami Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas tegorocznych obchodów 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej.

materiał, tekst: Kamil Paszkowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych w Kodniu
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Są 3 komentarze do tego artykułu.

  1. Pomysł popieram i też się podpisuję.
    Niech każdy z podpisanych w odezwie przekaże na budowę pomnika 1% swoich miesięcznych poborów, ja wtedy przekażę 1% swojej emerytury.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama