Reklama

Licea i technika z naszego regionu w rankingach Perspektywy 2023

Poznaliśmy już najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce. W ogólnopolskich rankingach Perspektywy 2023 przodują placówki warszawskie. W naszym województwie na prowadzenie wysuwają się szkoły z terenu miasta Lublin, natomiast bialskie licea znalazły się w pierwszej piętnastce szkół rankingowych. Pierwszą dziesiątkę techników zamyka szkoła w Janowie Podlaskim.

W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum – szkoły, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacje mogą czerpać z pięciu rankingów, w tym dwóch głównych:
Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2023
Rankingu Techników 2023
oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych:
Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2023
Rankingu Maturalnego Techników 2023
Rankingu Szkół Olimpijskich 2023.

– Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane tych szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników. Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z: przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych. Pracom Kapituły przewodniczyła prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

W czołówkach powyższych rankingów nie znalazły się placówki szkolne z naszego regionu. Dla podejmujących decyzje co do wyboru szkoły przyda się jednak Ranking Wojewódzki Liceów 2023, w którym czołówka listy liceów dla województwa lubelskiego przedstawia się następująco:

Ranking liceów:

W pierwszej dwudziestce znalazły się:
12. Katolickie LO im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej
13. I LO im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej

Poza dwudziestką natomiast:
41. IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej
44. II LO im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej
57. LO im. gen. Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim

Warto dodać, że w ubiegłym roku Katolickie LO w Białej Podlaskiej znajdowało się o jedno miejsce wyżej na wojewódzkiej liście rankingowej i zajmowało drugie miejsce pośród bialskich liceów. W rankingu ogólnopolskim uplasowało się wówczas na 239 pozycji.

Pełna lista rankingowa Ranking Wojewódzki Liceów – Lubelskie 2023

W wojewódzkim rankingu Techników 2023 pierwszą dziesiątkę zamyka Technikum – ZS im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim.

Ranking Techników:

10. Technikum – ZS im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim
15. Technikum – ZSE im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim
24. Technikum nr 1 – ZSZ nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej
46. Technikum nr 2 – ZSZ nr 2 w Białej Podlaskiej
59. Technikum – ZS im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach
62. Technikum – ZDZ im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białej Podlaskiej
63. Technikum – ZST im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim

Pełna lista rankingowa Ranking Wojewódzki Techników – Lubelskie 2023

 

materiał: Perspektywy 2023
zdjęcie: Katolickie LO w Białej Podlaskiej
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama