Reklama

Halina Besaraba – reżyser „Casablanki” laureatką Bialskiej Nagrody Kultury (film) (galeria)

W dniu 27 listopada publiczność zasiadająca na widowni Klubu Kultury Eureka w Białej Podlaskiej miała możliwość oglądać na scenie grupę teatralną seniorów „Euforia”, która zaprezentowała tego dnia spektakl Casablanca w reżyserii Haliny Besaraba. Spotkanie stało się okazją do uhonorowania wieloletniej działaczki kultury Bialskiej Nagrody Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej II Stopnia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia i rozmowy z nagrodzoną Haliną Besaraba.

Spektakl teatralny „Casablanca” w reżyserii Haliny Besaraby to zabawna historia o dwóch emerytach dorabiających do emerytury, jeden bierze udział w castingach reklamujących między innymi środki medyczne, drugi zbiera puszki aluminiowe. Planują wspólny wyjazd do Casablanki. Wystąpili: Halina Kulawiec, Janina Zdunek, Czesława Fronczak, Anna Bańbura, Bożenna Kowalczuk, Stanisław Baryło, Halina Besaraba. Autorem scenariusza jest Krzysztof Kokot, za scenografię multimedialną odpowiada Robert Sozoniuk.

Grupa teatralną seniorów „Euforia”, która w „Eurece” działa już od 15 lat, wystawia widowiska obrzędowe, programy kabaretowe, spektakle teatralne m.in. „Oszukany diabeł”, „Oczekiwany gość” oraz Jasełka.

Spektakl „Casablanca” wyreżyserowała Halina Besaraba, która w bialskiej kulturze pracuje już 40 lat będąc opiekunem grup dzieci, dorosłych i seniorów. W dniu 27 listopada za swoją pracę otrzymała Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej II Stopnia. – Jest to praca absorbująca, bardzo trakcyjna. Cieszy mnie to, że to co proponuję mieszkańcom, od najmłodszych do najstarszych, jest akceptowana i odbiorcy są bardzo zadowoleni – dziękowała za wyróżnienie Halina Besaraba.

Publiczność zgromadzona na widowni miała okazję przyjrzeć się dorobkowo laureatki poprzez prezentację multimedialną.

Halina Besaraba, starszy specjalista do spraw pracy środowiskowej i instruktor teatralny, na co dzień zabiegana i zapracowana na rzecz bialskiej kultury, znalazła chwilę, by porozmawiać z nami o swojej pracy, osiągnięciach, otrzymanej nagrodzie i zauważanych potrzebach bialskiej społeczności, o których spełnianie nadal zamierza zabiegać.

Radio Biper: Jak się Pani czuje jako laureatka Bialskiej Nagrody Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej?

Halina Besaraba: To bardzo emocjonujący wieczór. Wspaniała nagroda, za którą dziękuję panu prezydentowi oraz kapitule, bardzo motywująca. Myślę, ze dla każdego pracownika nagrody wpływają pozytywnie na jego pracę i są bardzo miłe.

RB: Wróćmy wspomnieniem do roku 1983 r.

HB: 15 września – to był mój pierwszy dzień w pracy w Osiedlowym Klubie Kultury „Eureka”, moim pracodawcą była Bialska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zgoda”. Już w maju następnego roku zajęłam się organizacją Bialskich Dni Książki Dziecięcej. To było wyzwanie, duży stres i choć doświadczenie było niewielkie, dałam radę.

RB: Minęło 40 lat… 

HB: Wydarzeń w tym czasie było sporo, zainicjowałam kilka przedsięwzięć, m.in. konkurs na lalkę teatralną, konkurs recytatorski „Wierszobranie”, Przegląd teatru przedszkolnego „Puchatek”, impreza wielkanocna połączona z konkursem plastycznym, prowadzenie zespołów teatralnych dziecięcych i dla seniorów, „Akademia Przedszkolna”, Klub Seniora itp. 

Ostatniego słowa, jak podkreśla laureatka nagrody, jeszcze nie powiedziała! Jakie ma plany?
Zapis pełnej rozmowy w materiale filmowym. Zapraszamy.

Halinę Besarabę zawsze pasjonowały działania teatralne, rozwój młodego człowieka i jego twórczości, jest inicjatorką zabaw teatralnych, co przełożyło się na założenie własnych teatrów. Pod jej kierunkiem działa:
– Dziecięca grupa teatralna „Cudaczek”
– Teatralna grupa seniorów „Euforia”
Jest opiekunem Klubu Seniora „Promyk” działającego w KK Eureka. Celem jej działania jest uwrażliwienie na piękno, nauka współpracy w grupie, wzajemnej współpracy, kreatywnego myślenia, spontaniczności i umiejętności autoprezentacji. W swojej pracy zawodowej przygotowała 17 spektakli teatralnych:
1991 r. „Ballada o uprzejmym rycerzu” – teatr kukiełkowy
1996 r. „Świniopas”
1997 r. „Chciwe niedźwiadki” – spektakl kukiełkowy
1999 r. „Legenda o warszawskim bazyliszku”
2000 r. widowisko dla dzieci „Straszydło”
2001 r. „Pan Robawialski” – widowisko pacynkowe dla dzieci
2002 r. „Urodziny Czerwonego Kapturka” – wyróżnienie za scenografię
2003 r. „Moda na zdrowie” – happening, sp. teatr. „Piraci”
2007 r. „Nie jesteś Ty już niewolnicą”, montaż z okazji „Święta Niepodległości”
2008 r. „Kiszenie kapusty”
2012 r. spektakl teatralny „Odlot”
2013-14 r. „Oszukany diabeł”
2015-16 r. „Baśniowy ambaras”
2016 r. „Gwiazdkowa rozmowa”
2018 r. „Panierka pod lupą czyli babcia na tropie”
2019 r. „Gość oczekiwany”
2019 r. „Król Ciapciak”
Rokrocznie realizuje działania artystyczne takie jak happeningi plenerowe promujące zdrowy tryb życia, widowiska obrzędowe oraz konkursy cieszące się dużym zainteresowaniem:
„Wierszobranie” – konkurs recytatorski
„Puchatek” – Przegląd Teatru Przedszkolnego
„Święta, święta” – konkurs na najciekawszą kartkę, pisankę, stroik, palmę wielkanocną
„Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadku” – konkurs czytelniczy dla osób 50+
„Przegląd Jasełek i widowisk bożonarodzeniowych”

Za swoją pracę Halina Besaraba otrzymała w 2009 i 2011 r. wyróżnienie Prezydenta Miasta za popularyzację teatru i kultury żywego słowa w kategorii organizator przedsięwzięć teatralnych.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama