Reklama

Koncert Orkiestry Wojskowej z okazji Święta Niepodległości oraz Krwawych Dni Międzyrzeca (film) (galeria)

Z okazji Święta Niepodległości oraz rocznicy Krwawych Dni Międzyrzeca Stowarzyszenie Centrum oraz Parafia Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim w dniu 20 listopada zaprosili na koncert Orkiestry Wojskowej pod dyrekcją Przemysława Hryncewicza.

Przed koncertem krótki rys historyczny powstania i funkcjonowania orkiestry przedstawił organizator wydarzenia Arkadiusz Janus.

Orkiestra powstała w 1947 r. w Sanoku. Do roku 1976 jej siedzibą był Jarosław. W 1977 r. Orkiestra została przeniesiona do Siedlec, gdzie tradycje muzyki wojskowej sięgają okresu międzywojennego. Przed wojną była tu Orkiestra 22 Pułku Piechoty, która brała udział w uroczystości wręczenia pułkowi sztandaru w dniu 3.11.1922 r. przez marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1996 roku, orkiestra garnizonowa zostaje przeformowana w Orkiestrę 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, stając się jej pododdziałem reprezentacyjnym. Od 2002 roku po reorganizacji Orkiestr następuje jej powrót do struktur garnizonowych. Obecnie swoją działalnością obejmuje całe województwo mazowieckie i podlaskie. Występuje dla wojska i społeczeństwa podczas uroczystości państwowych, wojskowych, miejskich i na uroczystościach rekreacyjno- rozrywkowych. Prezentuje muzykę patriotyczno- historyczną, religijną, poważną i rozrywkową. W szyku marszowym wykonuje efektowną musztrę paradną, którą obecnie prowadzi tamburmajor plut. Michał Kryński. Koncertuje w kościołach oraz na gościnnych scenach innych miast z bogatym repertuarem muzyki polskiej i światowej. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi miasta Siedlce: Miejskim Ośrodkiem Kultury, Centrum Kultury i Sztuki oraz chórami: Katedralnym i Chórem Miasta Siedlce. Orkiestra pełni także funkcje reprezentacyjne, biorąc udział w powitaniach mężów stanu i dowódców wojskowych: w Pałacu Prezydenckim, Sztabie Generalnym Wojska Polskiego oraz w Dowództwie Garnizonu Warszawa. (tekst. Orkiestra Wojskowa w Siedlcach).

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski, Orkiestra Wojskowa w Siedlcach
zdjęcia: Jerzy Gzara
film: Jerzy Gzara
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama