Reklama

Biała Podlaska: Potańcówka miejska dla seniorów w II LO im. E. Plater (film) (galeria)

Prezydent Miasta Biała Podlaska oraz Bialskie Centrum Kultury zaprosili seniorów do udziału w "Potańcówce miejskiej dla seniorów", która odbyła się w dniu 19 listopada w hali sportowej II LO im. E. Plater w ramach miejskich obchodów Dnia Seniora. Do tańca zagrał zespół Kawer. Seniorzy mieli również okazję przystąpić do programu teleopieki, który zapewnia dostęp do opasek monitorujących.

Frekwencja dopisała, humory również, o czym świadczą szerokie uśmiechy uczestników zabawy. Na parkiet przybyło około 370 osób. Skąd pomysł na tego typu imprezę? Tego dowiadujemy się spotykając na parkiecie prezydenta Michała Litwiniuka. – Pomysł zrodził się z potrzeby spędzania razem czasu i integracji środowisk seniorów. Mamy fantastyczne grupy, ale często bawią się osobno: kluby seniora czy uniwersytety trzeciego wieku. Mamy bialską Radę Seniorów, która ma być elementem łączącym i integrującym wszystkie środowiska.

Spotkanie było okazją do uzyskania informacji o ogólnopolskim projekcie „Korpus Wsparcia Seniorów”, który nadzoruje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej. Seniorzy mogli również skorzystać z możliwości wypełnienia wniosku o przyznanie opasek telemedycznych, które zapewnia umowa podpisana pomiędzy bialskim samorządem a wojewodą lubelskim Lechem Sprawką. – Opaskę możemy przekazać bialskim seniorom nieodpłatnie. Jej główną funkcją jest utrzymywanie łączności z Centrum Teleopieki. Dodatkowo mierzy podstawowe parametry życiowe jej użytkownika, czyli tętno, ciśnienie, temperaturę ciała. Posiada również funkcje lokalizacji i detektor upadku, który zapewnia wezwanie służb pomocowych do seniora – wyjaśnia zastępca dyrektor MOPS Kamil Węgliński.

Złożenie wniosku do MOPS i pozytywne jego rozpatrzenie skutkuje otrzymaniem bezpłatnego urządzenia. Warunkiem jest ukończony 60. rok życia, bycie mieszkańcem miasta Biała Podlaska i posiadanie statusu osoby samotnie gospodarującej lub mieszkającej z osobami, które z różnych przyczyn nie są w stanie zabezpieczyć seniorowi opieki w sposób wystarczający. Posiadanie opaski ma za zadanie poprawę poczucia bezpieczeństwa seniorów. – Na tę chwilę zabezpieczyliśmy 200 opasek, jeśli jednak okaże się, że jest to liczba niewystarczająca, bierzemy pod uwagę możliwość zwiększenia tej ilości. Myślę, że to dobry kierunek, wykorzystujemy nowe technologie, korzystamy z tego dobrodziejstwa, które przynoszą nam obecne czasy. 

Na ten moment opaski są zapewniane dzięki środkom i programom rządowym. Miasto deklaruje jednak, że jeśli programy te nie będą kontynuowane, samorząd przystąpi do zabezpieczenia środków na dalsze użytkowanie w przyszłym roku.

Impreza była udana, zarówno pod względem samej świetnej zabawy i organizacji, jak i akcji ukierunkowanej na wzmacnianie bezpieczeństwa seniorów. – To była kolejna fantastyczna potańcówka w naszym mieście i zapewniam, że nie ostatnia – napisał na swoim profilu społecznościowym prezydent miasta.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama