Reklama

Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Sławatycze (film) (galeria)

Dwudniowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Sławatycze zainaugurował w dniu 10 listopada uroczysty apel poświęcony obchodom 104. rocznicy odzyskania niepodległości w Zespole Szkół w Sławatyczach. Główne uroczystości odbyły się natomiast 11 listopada, a w ich programie znalazło się podniesienie flagi , msza w intencji Ojczyzny oraz "Marsz Niepodległości" do Janówki.

Gminne obchody Święta Niepodległości w dniu 11 listopada rozpoczęły się od podniesienia flagi państwowej na maszt sfinansowany w ramach programu „Pod biało-czerwoną” oraz odśpiewania hymnu. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na mszę św. w intencji Ojczyzny do kościoła p.w. MBR w Sławatyczach.

W wydarzeniu uczestniczyły poczty sztandarowe z Zespołu Szkół, Gminy Sławatycze, jednostki OSP Sławatycze oraz delegacje miejscowej Placówki Straży Granicznej i zakładów pracy. Po mszy św. miało miejsce złożenie kwiatów w miejscach upamiętniających poległych w walce o niepodległość.

W godzinach popołudniowych uczestnicy wyruszyli w “Marszu Niepodległości” do Janówki pod pomnik upamiętniający poległych w Powstaniu Styczniowym. (fot. Radosław Szczur, GOK Sławatycze)

104 lata od odzyskania niepodległości, wydaje się, że to tak długo, ale musimy sobie uświadomić jedną rzecz: tak naprawdę to są tylko dwa pokolenia. Natomiast od odzyskania wolności to tylko jedno pokolenie. Jeszcze nie tak dawno temu zamiast „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” śpiewaliśmy inaczej – przypomniał wójt Arkadiusz Misztal. – O tą wolność i niepodległość powinniśmy zabiegać codziennie, naszą pracą, staraniem, aby Ojczyzna była silna. Musimy być silni jako społeczność, jako Polacy. Pracować na siłę naszej Ojczyzny. Wtedy będzie wolna i niepodległa.

Uroczystość uświetnił swoim występem chór męski AVE działający przy parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach.

 

materiał: Radio Biper Gmina Sławatycze
zdjęcia: Jerzy Gzara / Radosław Szczur, GOK Sławatycze
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama