Reklama

Święto Niepodległości w Gminie Janów Podlaski (film) (galeria)

Gmina Janów Podlaski rozpoczęła gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości mszą świętą w intencji Ojczyzny, po której odbyło się złożenie wieńców i wiązanek pod Pomnikiem Bohaterów Walk o Niepodległość Polski. Uwieńczeniem uroczystości w dniu 11 listopada był koncert "Rock Wolności” zespołu „Baby Rock” w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim.

Uczestnicy uroczystości zgromadzili się licznie na mszy świętej w intencji Ojczyzny celebrowanej przez księdza prałata Stanisława Grabowieckiego w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Świętej. 

W dalszej części obchodów zgromadzeni udali się pod Pomnik Bohaterów Walk o Niepodległość Polski, gdzie delegacje pod przewodnictwem wójta Leszka Chwedczuka oddały hołd pamięci bojownikom o wolność składając wiązanki i zapalając znicze. Kwiatami udekorowano również pobliskie miejsca pamięci.

Dzisiejszy dzień nie jest dniem zwyczajnym, jest dniem szczególnym, gdyż 104 lata temu w dziejach naszego narodu miały miejsce wydarzenia, które na zawsze zapisały się w historii Polski, Europy, ale też całego świata. Po 123 latach cierpienia, represji i niewoli wielu pokoleń naszych Polaków Polska odzyskuje wolność. 11 listopada 1918 roku  – tego dnia zakończyła się pierwsza wojna światowa nazywana wielką wojną. Miała być ostatnią wojną, kresem wojen cywilizowanej ludzkości, swoistym końcem niechlubnej dla świata części związanej dla świata i początkiem nowej ery pokoju. Ta prognoza nie sprawdziła się, wybuchła kolejna, jeszcze bardziej krwawa w skutkach II wojna światowa – przypomniał podczas gminnych obchodów wójt Leszek Chwedczuk. – Obecnie jesteśmy świadkami gwałtownie zmieniających się stosunków międzynarodowych i związanych z tym zaburzeń wielu państw i narodów Europy. Historia nabrała ogromnego przyspieszenia, za wschodnią granicą naszego państwa toczą się intensywne działania zbrojne, a ich wynik może rzutować na rozwój i bezpieczeństwo Polski.

Włodarz podkreślił, jak ważna jest obecnie sprawność działań, wyobraźnia i intuicja polityczna, przewidywanie i wzmacnianie elementów gwarantujących Polsce bezpieczeństwo. Przypomniał o pomocy, jaką Polacy zapewnili walczącej Ukrainie. Zaznaczył również, że odzyskana w 1918 r. niepodległość nie jest dana Polsce raz na zawsze i każdy winien pielęgnować ją jako cenną wartość. – To dar, który powinniśmy strzec. Wolność została nam zadana, byśmy ją budowali w ramach narodowej wspólnoty. Jest tym, co powinno nas łączyć, a nie dzielić.

Tego samego dnia Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim zaprosił na koncert „Rock Wolności” świętokrzyskiego zespołu „Baby Rock”. – Wolność w słowie, myśli i działaniu to najważniejsze, co każdy z nas może osobiście posiadać. To, co wywalczyli dla nas nasi przodkowie na wielu polach bitewnych Europy, na terenie naszej Polski, która była wymazana z mapy. Dziś nasza propozycja dla państwa, to przede wszystkim polskie utwory rockowe. Rockowe, ponieważ właśnie w tym gatunku muzycznym jest najwięcej wolności, zarówno w formie wyrazu, interpretacji jak i tekście. Rockowcy zawsze byli niepokorni, mówili to, co inni bali się powiedzieć – mówiła tytułem wstępu do koncertu dyrektor GOK Renata Kaczmarek.

 

materiał: Radio Biper Gmina Janów Podlaski
zdjęcia: Jerzy Gzara
film: Jerzy Gzara
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama