Reklama

Pamiętajmy o odblaskach! Mogą uratować życie i zdrowie!

Za oknem jesienna aura, a co za tym idzie również krótsze dni. Wcześniej zapadający zmrok wpływa na naszą widoczność na drodze, dlatego zadbajmy o to, by odblaski na stałe zagościły w garderobie naszej i naszych dzieci. Przypominamy: Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Pamiętajmy o odblaskach nie tylko tam, gdzie wymaga tego prawo. Zapewniamy sobie lepszą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo, że w porę zostaniemy zauważeni.

Każdy zdaje sobie sprawę z tego jak duży wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze ma widoczność. Nieoświetlone drogi, brak chodników zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi oraz niewłaściwy sposób korzystania z drogi przez pieszych lub rowerzystów to częste przyczyny zdarzeń drogowych z ich udziałem.

Pieszy ubrany w ciemny strój poruszający się po zmroku jest widziany przez kierującego z odległości około 30 metrów. Natomiast odblask sprawia, że nawet przy złej pogodzie, jesteśmy widoczni z odległości około 130 – 150 metrów. Kierowca ma wówczas czas, by zareagować na naszą obecność. Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków zarówno z tyłu jak i z przodu. Zwiększenie widoczności na drodze może uratować życie, dlatego zadbajmy o to, by odblaski stały się nieodzownym elementem garderoby naszych dzieci, starszych członków rodziny oraz nas samych.

Przypominany również, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zachęcamy do korzystania z odblasków zawsze, gdy zrobi się szaro i po chmurno, nie tylko tam gdzie wymaga tego prawo. Bądźmy bezpieczni!

 

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama