Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Konferencja przy Krznie. 40 kilometrów tras rowerowych. Wiemy o nowych – planowanych – odcinkach rowerowych autostrad w mieście (film)(galeria)

Wczoraj, 8 listopada, miała miejsce konferencja prezydenta Michała Litwiniuka nt. budowy dróg pieszo-rowerowych w Białej Podlaskiej. Odbyła się ona na końcu Drogi Wojskowej przy Krznie, od strony ul. Sławacińskiej. To plac budowy Zachodniego Etapu szlaku nad Krzną. Prace wykonuje Tre-Drom Biała Podlaska. W konferencji obok Litwiniuka udział wzięli: zastępca prezydenta Maciej Buczyński, Michał Romanowski naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta, Wiesław Harasimiuk prezes Tre-Drom Biała Podlaska, Rafał Wlizło i Edward Borodijuk radni Miasta Biała Podlaska oraz pracownicy wydziałów Urzędu Miasta Biała Podlaska.

Posłuchaj ważnego spotu:

To rekordowa kadencja samorządu Miasta Biała Podlaska. Nakłady inwestycyjne w poprzedniej kadencji wykonano w kwocie nieznacznie przekraczającej 70. milionów złotych. W obecnej kadencji nakłady inwestycyjne sięgają kwoty ok. 230. milionów złotych. W tej imponującej kwocie znajdują się inwestycje w szerokorozumianym pasie drogowym – infrastrukturze komunikacyjnej Białej Podlaskiej.

Drogi: 16. kilometrów nowych dróg.

Ronda: 8. nowych z 16. już obecnie istniejących.

Chodniki: 14. kilometrów nowych deptaków

Drogi pieszo-rowerowe: Prawie 20. kilometrów nowych tras.
a to jeszcze nie koniec… C.D.N

Koszt zrealizowanych i realizowanych inwestycji w układ komunikacyjny Białej Podlaskiej to 105. z 230. milionów złotych na wydatki inwestycyjne w kadencji 2018 (2019) – 2022. W środkach tych znaczący udział ma zewnętrzne dofinansowanie. Łącznie to kwota 51. milionów złotych. Są to pieniądze z Unii Europejskiej i budżetu państwa.

 

Drogi pieszo-rowerowe.
Główny temat konferencji. W ostatnich latach Biała Podlaska dokonuje w tym temacie rewolucji. Rewolucja podyktowana chęcią mieszkańców miasta aby żyć zdrowo, ekologicznie i ekonomicznie. Trasy rowerowe to również wyzwanie naszych czasów. Polskie miasta i gminy próbują doścignąć swoich odpowiedników w krajach wysoko rozwiniętych.

MOF miasta z gminą procentuje
Konferencja przeprowadzona została na placu budowy ścieżki rowerowej w Dolinie Rzeki Krzny. Prace realizowane są w partnerstwie z Gminą Biała Podlaska. Partnerem dla Prezydenta Miasta Biała Podlaska – Michała Litwiniuka i pracowników bialskiego magistratu jest w tym projekcie Wójt Gminy Biała Podlaska – Wiesław Panasiuk wraz z pracownikami Urzędu Gminy. Miasto i Gmina tworzą MOF – Miejski Obszar Funkcjonalny. Wspólnie pozyskują środki na rozwój samorządów z łączną liczbą ponad 70. tysięcy mieszkańców.

Z Porosiuk do bialskiej Białki rowerem i na piechotę
Przykładem wspólnego działania jest będący na ukończeniu projekt „Wykorzystanie walorów przyrodniczych doliny rzeki Krzny i Klukówki do celów edukacyjnych i turystycznych. To 10-cio kilometrowa trasa pieszo-rowerowa z Porosiuk, zaczynająca się przy przystani kajakowej nad rzeką Krzną, doliną Krzny, do jazu na Krznie w Sielczyku, a następnie doliną Klukówki prowadząca do stawów w dzielnicy Białka w Białej Podlaskiej. Projekt stworzył oś komunikacji wschód – zachód rowerzystom i pieszym z terenu miasta i gminy. Jest to też świetne miejsce polecane do wykorzystania podczas spacerów, rekreacji czy wypoczynku.

Biała Podlaska wraca nad swoją rzekę
Przypomnijmy, że projekt powrotu miasta do rzeki powstał za czasów prezydentury Andrzeja Czapskiego. To wtedy, prawie 16. lat temu, władze miasta przystępując do tworzenia pierwszych, na szeroką skalę rysowanych projektów inwestycyjnych z wykorzystaniem otwierających się źródeł funduszy z Unii Europejskiej po akcesji Polski do europejskiej wspólnoty, wpadły na pomysł szeregu nowatorskich przedsięwzięć których docelowym celem było otwarcie się Białej Podlaskiej na rozwiązania ekologiczne, turystyczne, rewitalizacyjne i komunikacyjne.

Eko i logicznie doliną Krzny
Projekt wykorzystania dolin rzek Krzny i Klukówki do celów edukacyjnych i turystycznych przekracza swoją wartością kwotę 23. milionów złotych. W tym dofinansowanie UE poprzez RPO Województwa Lubelskiego to blisko 12. milionów złotych. Projekt podzielony został na trzy etapy. Konferencja prowadzona była na terenie realizacji Etapu Zachodniego. To dwa kilometry trasy na terenie Gminy Biała Podlaska (Porosiuki), następnie trasa pieszo-rowerowa w ulicach: Borowej, Żabiej, Droga Wojskowa do kładki na Krznie. Następnie doliną Krzny na wschód do Pawilonu Edukacyjnego u zbiegu ulic Żurawiej i Kusocińskiego. Budowę tego odcinka realizuje Tre-Drom Biała Podlaska, na konferencji obecny był prezes firmy – Wiesław Harasimiuk. Wartość prac wykonywanych na Etapie Zachodnim przekracza kwotę 7. milionów złotych. Cały projekt oprócz ścieżek i tras zawiera również ogrom elementów infrastruktury turystycznej i edukacyjnej. Czatownie, punkty widokowe, pawilony, 27. sztuk tablic mapowych i informacyjnych. Pomogą one korzystającym z tras zapoznać się z otaczającym środowiskiem naturalnym i formami życia funkcjonującego w dolinie rzek Krzny i Klukówki na miejskich ich odcinkach.

Było 9. Jest 40. Będzie 60. I więcej?
Ścieżki pieszo-rowerowe to jeden z elementów realizowanych w Białej Podlaskiej a podpięty do szeroko pojętej transformacji gospodarki na gospodarkę niskoemisyjną. Przed czterema laty sieć dróg rowerowych w mieście liczyła 9. kilometrów, obecnie to już ponad 40. kilometrów tras.

Co z nowej perspektywy finansowania z Unii Europejskiej:
W przyszłym roku ruszają kolejne projekty i wnioski. Biała Podlaska chce zakupić tabor elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej, inwestycje w OZE i inteligentne systemy rozwiązań komunikacyjnych. Na mapach Miasta Biała Podlaska pojawiły się również kolejne, nowe odcinki tras pieszo-rowerowych jako elementy rozbudowy systemu. Wśród nich wymienić można budowę ścieżek pieszo-rowerowych na odcinkach:

– ulica Sidorska – łącznik od ronda Bohaterów Powstania Styczniowego do skrzyżowania łącznikiem al. Solidarności,
– aleja Jana Pawła II – do Sidorskiej do Terebelskiej,
– trasa Łomaska – al. Tysiąclecia – na linii końca zabudowy Śródmieścia a łąkami doliny Krzny, zaplecze WOD-KAN, zaplecze klasztoru, zaplecze Liceum Plater i Szkoły Podstawowej nr 1, zaplecze ROD im. Kraszewskiego,
– łącznik w ulicę Łąkową do ulicy Narutowicza,
– ulica Narutowicza – łącznik al. Tysiąclecia do al. Jana Pawła II,
– ulica Kosynierów – od ulicy Północnej do Francuskiej,
– ulica Żeromskiego – od ulicy Nowej do Obwodnicy,
– ulica Nowa – do ulicy Brzeskiej do Janowskiej,
– ulica Akademicka – uzupełnienie na całej długości,
– ulica Artyleryjska – na całej długości,
– ścieżka rowerowa w trasie nowego mostu od ul. Warszawskiej do ul. Koncertowej,
– ulica Sidorska i Kolejowa – od al. Tysiąclecia do Łomaskiej,
– ulica Łomaska – od ronda na skrzyżowaniu z Kolejowa, przez przejazd kolejowy do skrzyżowania z ulicą Żwirki i Wigury,
– ulica Żwirki i Wigury – od Łomaskiej do Lubelskiej,
– nowy odcinek od ulicy Lubelskiej do Grzybowej w przedłużeniu ulicy Żwirki i Wigury,
– odcinek Nowa Zielona przy Szkole Podstawowej nr 3 – łącznik od ronda WOŚP do Kolejowej,
– ulica Witoroska – od skrzyżowania z ulicą Zieloną do rond w ulicy Łomaskiej,
– ulica Grzybowa – na całej długości,
– ulica Ceglana i Świerkowa – od Grzybowej do skrzyżowania ze Świerkową i od skrzyżowania Świerkowa do wysokości placu rekreacyjnego,
– Gmina Biała Podlaska – ścieżka rowerowa Porosiuki – Sławacinek Stary w trasie przez most drewniany w centrum Sławacinka.
– Gmina Biała Podlaska – łącznik ścieżki przy ul. Warszawskiej na wylocie z miasta.
– Gmina Biała Podlaska – ścieżka rowerowa przez Czosnówkę, przedłużenie z ulicy Sidorskiej.
– Gmina Biała Podlaska – ścieżka rowerowa do Wólki Plebańskiej, przedłużenie ścieżki przy ulicy Lubelskiej.

Ciekawostka. Rowerzyści zarobili miastu milion złotych!
Zdobycie przez Białą Podlaską tytułu Rowerowej Stolicy Polski w br. a co za tym idzie przekaz medialny i komunikaty o zdobytym przez Miasto tytule w mediach ogólnopolskich oszacowane zostały na kwotę o wartości jednego miliona złotych. To reklama Miasta Biała Podlaska zdobyta dla swojego miasta przez mieszkańców i przyjaciół. Przypomnijmy, że ok. 4300 mieszkańców i przyjaciół Białej Podlaskiej, przejechało w ciągu czerwca ok. 860 tysięcy kilometrów na rowerach.

Zachodni Etap ścieżki nad Krzną oddanie zostanie do użytku na przełomie listopada i grudnia br.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Biper TV
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama