Reklama

Benefis Macieja Falkiewicza i wernisaż jego wystawy (film)

W dniu 29 października przy ul. Reformackiej 10 w Białej Podlaskiej odbył się benefis Macieja Falkiewicza z okazji jego 80-tych urodzin. Wydarzenie uświetnił wernisaż wystawy malarstwa artysty pt. "Malowałem, co chciałem". Na wydarzenie zaprosili prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk oraz Stowarzyszenie Koło Bialczan.

Osiemdziesiąt lat, czas szybko leci, ale jak podkreśla sam malarz, nie był to czas stracony. – Miałem hodowlę koni, jazdy, łowiectwo i oczywiście malarstwo – wspomina Maciej Falkiewicz.

Wystawę, którą mogli obejrzeć uczestnicy benefisu, tworzy 122 obrazy tworzące niemal pełny przekrój twórczości artysty. – Nie ma tu obrazów, które malowałem w okresie studiów, były całkiem inne, ale dla mnie bardzo cenne.  

Maciej Falkiewicz to znany i ceniony malarz, który wielokrotnie wystawiał swoje prace. Jak wspomina, dwie wystawy były dla niego szczególnie znaczące. Jedna w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, druga w Muzeum Regionalnym w Siedlcach. 

Malarz studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Michała Byliny i prof. Ludwika Maciąga.
W 1975 roku zamieszkał w Białej Podlaskiej, gdzie oprócz pracy twórczej zajmował się propagowaniem jeździectwa w filii AWF oraz Bialskim Klubie Jeździeckim. W 1990 roku osiedlił się w Janowie Podlaskim, w zabytkowym domu Ryttów, w którym prowadzi Galerię Autorską oraz zajmuje się hodowlą koni. Twórczość artysty osadzona jest w tradycji polskiego malarstwa pejzażowego i rodzajowego, łączy w sobie jednocześnie emocjonalną wrażliwość kolorysty i wnikliwą obserwację natury.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama