Reklama

Reklama

Janów Podlaski: Wernisaż wystawy poplenerowej „Ogród Sztuk” (film) (galeria)

W dniu 22 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim miał miejsce wernisaż poplenerowej wystawy zbiorowej pt. "Ogród Sztuk". Uczestnicy mieli przyjemność zapoznać się z pracami sześciu twórców, którzy w sierpniu poprowadzili warsztaty dla dzieci i młodzieży, jak również realizowali własny zamysł artystyczny.

Posłuchaj ważnego spotu:

W ramach wakacyjnego Pleneru „Ogród Sztuk”, za którego organizacją stała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim Renata Kaczmarek, odbywały się różnorodne warsztaty prowadzone dla dzieci i młodzieży przez specjalistów w dziedzinie fotografii, malarstwa i przede wszystkim kreatywnego spędzania wolnego czasu. 

Plener „Ogród Sztuk” trwał od 8 do 14 sierpnia i przyjął również formę edukacyjną. W jego ramach warsztaty dla dziesięciorga dzieci poprowadzili Agnieszka Rezanow–Stocker, Artur Bieńkowski i Katarzyna Kusznerczuk (fotografia), Sylwia Kalinowska, Magdalena Szyszkowska i Michał Godlewski (malarstwo). Artyści, oprócz warsztatów, znaleźli również czas na własne aspiracje i realizację osobistych projektów artystycznych. Efekty ich pracy można podziwiać zwiedzając wystawę „Ogród Sztuk” w janowskim ośrodku kultury, gdzie w dniu 22 października odbył się uroczysty wernisaż. – Dziś mamy wystawę poplenerową, pokłosie pleneru, który odbył się w sierpniu. Prezentujemy mieszkańcom gminy prace artystów, czyli to, jak widzą nasze otoczenie. Mamy zdjęcia i obrazy, ponieważ plener był interdyscyplinarny, fotograficzno-malarski – wyjaśnia dyrektor GOK Renata Kaczmarek.

W trakcie wernisażu mieliśmy przyjemność rozmawiać z artystami nie tylko o ich obrazach, ale również posłuchać wspomnień z pleneru i warsztatów, które prowadzili dla dzieci z gminy Janów Podlaski. – Podczas warsztatów „Ogród Sztuk” było dużo zabawy, spontaniczności i wolności wyrazu. Dzieciaki to od razu chwyciły. Widać było, że z każdym zdjęciem czuły coraz większą ekscytację. Niektóre rzeczy nawet fajnie im powychodziły, zaczęły pewne rzeczy dostrzegać kompozycyjnie, dostrzegać detale i to, że czernie i biele również są bardzo fajne i szlachetne. Cieszę się, że żyjemy w czasach, w których nie ma cenzury i tak samo jak jest wolność słowa, tak jest też wolność wyrazu artystycznego – zauważa fotograf Agnieszka Rezanow, której dziewięć prac zostało zaprezentowanych podczas wystawy. Wśród nich konie. – Fotografowałam je pierwszy raz w życiu. To mój debiut. 

Tego typu plenery służą nie tylko twórcy, który przegania farbę po płótnie czy papierze, ale przede wszystkim dzieciom biorącym udział w spotkaniach z nami. I to jest fantastyczne, bo to rozwija tych młodych ludzi, daje im możliwość spotkania twórców, którzy czasem są dla nich bożyszczem. Większość z nas za takich się nie uważa, ale dla młodych ludzi to coś, do czego dążą – stwierdza malarz Michał Godlewski. – Janów jest specyficznym miastem, małym, a zarazem mającym w sobie niesamowitą atmosferę. Ma naturalną, nieskażoną rzekę Bug, którą uwielbiam malować.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 25 listopada w godzinach pracy placówki. Możliwy jest również kontakt z ośrodek w celu ustalenia indywidualnych godzin zwiedzania.

Warto przypomnieć, że pierwszy plener janowski odbył się w 1975 r. pod patronatem wojewody bialskopodlaskiego Józefa Pieli, a gmina Janów Podlaski postanowiła powrócić do tej tradycji i wskrzesić zainteresowanie podobnymi działaniami. 

 

materiał: Radio Biper Gmina Janów Podlaski
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama