Reklama

Sport: Tenis ziemny tematem wystawy w Prochowni Terespol (film) (galeria)

2 października w Prochowni Terespol miało miejsce otwarcie wystawy pt. „Tenis w Terespolu w roku jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Tenisowego”.

 

Autorem wystawy jest Piotr Szyszkowski, wieloletni trener tenisa, dyrektor turniejów tenisowych, autor dwóch książek o tenisie w Terespolu, pedagog popularyzujący tę dyscyplinę. – Stulecie obchodzone było w ubiegłym roku, ale z racji obostrzeń covidowych i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, przepisy uniemożliwiały zorganizowanie takiej imprezy kulturalnej, więc skrzętnie nadrabiamy ten czas i mamy w końcu tę wystawę – mówi Piotr Szyszkowski

Na wystawie zobaczyć można pokaźne zbiory autora, wśród których znalazły się leciwe, bo ponad stuletnie drewniane rakiety tenisowe z naciągiem z jelit baranich bądź krowich. Oprócz rakiet drewnianych są też dwie rakiety aluminiowe Polonez wyprodukowane przez Pabianicki Oddział Zakładów Galanteryjnych Przemysłu Gumowego Stomil (od 1984 Stomil-Galbut w Łodzi) a także  piłki tenisowe, w tym najstarsza i jedyna biała piłka z 1978 roku, piłka Roland Garros z 2008 roku z autografem legendy tenisa światowego Rogera Federera, znajduje się też piłka Slazengera z kolekcji na 125-lecie Wimbledonu z autografem polskiej mistrzyni Igi Świątek, jak również w tej kolekcji znajduje się piłka Wilsona z turnieju US OPEN Z 2018 roku, z podpisem Karoliny Woźniackiej, mającej polskie pochodzenie tenisistki, która była numerem „1” w tenisie kobiecym, a którą to piłkę otrzymał autor wystawy od nestora terespolskiego tenisa Romana Ferensa.

Kolejną część wystawy stanowią pamiątkowe zdjęcia Piotra Szyszkowskiego m.in. z Rogerem Federerem, Igą Świątek, Agnieszką Radwańską, Venus Williams, czy też pierwsze zdjęcia związane z tenisem w Terespolu, z lat 70-tych XX wieku, na których występują bracia Marek, Roman i Jacek Ferensowie, a także Ryszard Wojarnik. Obok zdjęć obejrzeć można także piękne puchary rzeźbione w drewnie jak również odlane w mosiądzu w Zakładzie Metalurgii Artystycznej braci Korneluków z Siedlec, plakaty zapowiadające turnieje tenisowe z lat 90-tych XX wieku oraz regulaminy turniejów.

Ostatni dział wystawy stanowią różnego rodzaju wydawnictwa o tematyce tenisowej wielu uznanych autorów, w tym Jadwigi Jędrzejowskiej, Bogdana Tomaszewskiego, Kordiana Tarasiewicza, Zbigniewa Chmielewskiego, i dwie książki Piotra Szyszkowskiego związane z tenisem w Terespolu. 

Autor wystawy zdradził nam, że istnieje szansa, że zostanie ona w prochowni na stałe. Na razie można ją jeszcze oglądać przez najbliższy miesiąc.

 

Tekst: MOK w Terespolu / J. Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama