Reklama

Organizacja „Podaj Dziecku Pomocną Dłoń” świętowała jubileusz 30-lecia istnienia (film) (galeria)

2 października Organizacja "Podaj Dziecku Pomocną Dłoń" z Międzyrzeca Podlaskiego świętowała uroczyście jubileusz 30-lecia powstania. Wydarzenie było okazją do przypomnienia historii organizacji i jej misji, odsłonięcia pamiątkowej tablicy i wręczenia statuetek osobom, którym szczególnie bliska jest pomoc dzieciom.

Spotkanie jubileuszowe w siedzibie organizacji przy ulicy Zarówie 13b w Międzyrzecu Podlaskim poprzedziła msza święta w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny. Zgromadzeni na uroczystości wzięli udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej prezesowi Organizacji PDPD Sławomirowi Zacharjaszowi i jego działalności na rzecz dzieci.

Na tablicy został umieszczony napis: „Sławomirowi Zacharjaszowi, założycielowi i prezesowi międzyrzeckiej Organizacji „Podaj Dziecku Pomocną Dłoń”, działaczowi społecznemu, człowiekowi zasłużonemu, wielokrotnie nagradzanemu z rąk Prezydenta RP oraz Starosty Bialskiego, w 30. rocznicę istnienia organizacji. Wdzięczni za poświęcenie i pracę na rzecz społeczności międzyrzeckiej. Starosta Bialski Mariusz Filipiuk, zarząd, członkowie organizacji oraz Międzyrzeczanie. 2.10.2022 r.

Z okazji jubileuszu prezes Sławomir Zacharjasz wręczył posłowi Riadowi Haidarowi i staroście bialskiemu Mariuszowi Filipiukowi statuetki będące wyrazem uznania za szczególne działania charytatywne na rzecz dzieci z Międzyrzeca i całego powiatu bialskiego. – Od wielu lat jestem związany z tym stowarzyszeniem, znam bardzo dobrze pana prezesa. To człowiek, który poświęcił całe swoje życie na pomoc innym. Pomoc to nie tylko mówienie o niej i głoszenie teorii, ta prawdziwa to to, co człowiek robi dla drugiego człowieka. Pan Sławomir jest przykładem na to, że trzeba więcej robić niż gadać. Z całego serca dziękuję w imieniu tych najsłabszych, tych, którzy pragną mieć z życia choć minimum. Jesteśmy wszyscy tacy sami, tylko niektórzy nie mają w życiu szczęścia, dotykają ich problemy. I o tych ludziach należy pamiętać. Dobro wraca podwójnie, nawet potrójnie, bądźmy dla siebie życzliwi i pomocni – apelował Riad Haidar

Podziękowania za współpracę i działania na rzecz pomocy dzieciom otrzymali również Katarzyna i Tomasz Abramczuk,  Halina Czopińska, Maciej Daniluk, Elżbieta Dedelis, Jerzy Domański, Ewa Filipiuk, Wioletta i Łukasz Filipiuk, Krzysztof Gierej, Tadeusz Góralski, Łukasz Guźdź, Magdalena Hołoweńko, Mirosław Janiszewski, Jarosław Jankiewicz, Wojciech Jędruchniewicz, Edmund Jędruszczak, Rafał Jóźwik i Piotr Kośmider, Kalinowski Andrzej, Jarosław Kazimierczak, Bożena i Norbert Kochanowscy, Kazimierz Kociuk, Antoni Korzeniowski, Paweł Krzewski, Mirosław Kulik, Grzegorz Kutczyński, Jerzy Kwaśniewski, Paweł Litwiniuk, Adrian Lubka, Krzysztof Maliszewski, Regina Michalak, Joanna Michalczyk, Bogdan Mierzwiński, Danuta Mironiuk, Tomasz Oleszczuk, Katarzyna Pawelec, Elżbieta Pękala, Jerzy Pietruszka, Przemysław Prokopiuk, Artur Prokopiuk, Grażyna Prokopiuk, Tadeusz Sawczuk, Anna Serafinowicz, Krystyna Sierhej, Grzegorz Sikorski, Franciszek Stefaniuk, Marek Sulima, Krzysztof Szczygłowski, Maria Szmytko, Sylwia Szmytko, Piotr Szypuła, Anna Śledź, Ewa Śliwa, Jolanta i Wiesław Śliwa, Piotr Świerczewski, Michał Trocewicz, Jerzy Turyk, Helena Wasilewska, Cezary Wasiluk, Kamil Wysokiński, Wincenty i Mirosław Wysokińscy, Jan Zając, Mirosław Zalewski, Marek Zawada, Dorota Zdradzińska, Sebastian Zelent, Gabriela Złotkowska, Katarzyna Żak, Dariusz Osiejuk, Marian Szostkiewicz, Janina Wielogórska, Łucja Banasiuk, Witold Sawicki, Marek Fotschki, Mariusz Matczak, Elzbieta Kokoszkiewicz, Janusz Pożarowszczyk, Maria Kierekiesza, Beata Czerwonogrodzka i Angelika Tarasiuk.

W trakcie wydarzenia prezes organizacji oświadczył, że rezygnuje z dotąd sprawowanej funkcji, a jego stanowisko obejmie Anna Oklińska. Sam obecny prezes został powołany przez zarząd na członka honorowego. – Przez trzydzieści lat udawało się nieść dzieciom pomoc, dopóki choroba nie szarpnęła. Niestety zdrowie nie pozwala na dzień dzisiejszy tyle robić – mówił Sławomir Zacharijasz. A udało się osiągnąć naprawdę wiele, nie tylko w formie bieżącej pomocy, ale też organizacji kolonii czy wycieczek. – Nie było zmarnowanego czasu. Każdego roku po cztery-pięć imprez i festynów dla dzieci, po około 250 rozdanych paczek.

Organizacja prowadzi dokładną weryfikację rodzin, którym udziela pomocy. Tam gdzie potrzebne jest wsparcie finansowe, znajduje się taka pomoc, jeśli są wątpliwości co do funkcjonowania rodziny, kupowane są konkretne produkty dla dzieci. – Wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych podopiecznych i z całego serca, z pomocą darczyńców i osób wspomagających organizację, staramy się, aby ich dzieciństwo było beztroskie i szczęśliwe – podkreślają przedstawiciele organizacji.

Dziękuję za zaufanie, którym obdarzył mnie pan Zacharjasz. Spróbuję, może sprostam, może nie, nie wiem, jak to będzie, życie pokaże – mówiła Anna Oklińska.

Organizacja działa od roku 2008 i powstała z inicjatywy Sławomira Zacharjasza, który przekształcił struktury wcześniejszej Ogólnopolskiej Organizacji Bezrobotnych, istniejącej pod tą nazwą od 1998 r., w nową jednostkę wspierania rodzin i dzieci.

Pierwotna organizacja była nastawiona na zwalczanie bezrobocia, dążenie do łagodzenia jej skutków oraz pomoc osobom w ciężkiej sytuacji materialnej i społecznej. Po roku 2005 w związku ze zmniejszającą się liczbą bezrobotnych jednostka skupiła się na niesieniu pomocy osobom trwale bezrobotnych, a w szczególności dzieciom tych osób. Działania charytatywne wsparły władze miasta oraz przyjaciele organizacji. Od 2008 r. organizacja zmieniła swoje struktury tak by móc jeszcze szerzej w kierunku niesienia pomocnej dłoni najmłodszym członkom miasta i jego okolic.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama