Reklama

Dubica: XII Piknik Historyczny. 120. rocznica Misji (film) (galeria)

11 września w świetlicy wiejskiej w Dubicy odbył się XII Piknik Historyczny, na który zaprosili członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi OSP Jedna Dubica w partnerstwie z Powiatem Bialskim, Gminą Wisznice i Gminnym Ośrodkiem Kultury i Oświaty. Tematem przewodnim wydarzenia była 120. rocznica misji w Dubicy.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi OSP Jedna Dubica we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Kawaleryjskim w barwach 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich i Lubelską Grupą Historyczną zaprezentowało inscenizację historyczną, której tematem były wydarzenia sprzed 120 lat opisujące przybycie misjonarza do Dubicy. – W tym roku piknik historyczny poświęcony jest 120. rocznicy misji w Wisznicach, która miała miejsce w sierpniu 1902 roku. Tym wydarzeniom poświęcone są inscenizacje historyczne. Niestety, z powodu pogody piknik jest przeniesiony do sali i te inscenizacje odbywają się w środku – wyjaśnia dyrektor GOKiO w Wisznicach Elżbieta Sokołowska.

W trakcie wydarzenia odczytano wspomnienia misjonarza, który przebywał w Dubicy w 1902 r. oraz fragmenty „Z ziemi chełmskiej” Władysława Stanisława Reymonta. Spotkanie uświetnił występ zespołu śpiewaczego „Kalina” z Kostomłot oraz wokalisty Janusza Pruniewicza w repertuarze patriotycznym.

Poczęstunek dla uczestników imprezy przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Dubiczanki” oraz przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Dubicy. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez społeczność szkolną była loteria fantowa.

 

materiał: Radio Biper Gmina Wisznice
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama