Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Świadomość. Chęć. Potrzeba. To jest. Nie ma kasy. Bursa czeka na środki unijne

Odwiedziliśmy bialską Bursę Szkolną. Obiekt znajduje się przy ulicy Lipowej, adres korespondencyjny - ul. Podmiejska 36. Lokalizacja świetnie znana młodzieży jak i rodzicom. Znana z kilku powodów. Ten najważniejszy to oczywiście zapewnienie możliwości zakwaterowania uczniom szkół średnich. Mniej reklamowy, jednak nośny medialnie powód, to stan techniczny Bursy. Jednym słowem z zewnątrz obiekt jest nas w stanie przenieść w lata schyłku epoki PRL-u. Tu czas się zatrzymał. Postanowiliśmy jednak przyjrzeć się bliżej "domowi" dla prawie trzech setek podopiecznych którzy zamieszkują tu przez 10. z 12. miesięcy w roku. Okazuje się, że jest tak jak w tym słynnym powiedzeniu - że nie szata zdobi... bursę.

Posłuchaj ważnego spotu:

O Bursie Szkolnej rozmawiamy z jej dyrektorem Leszkiem Szycem. A zaprowadziły nas do Bursy sygnały rodziców. Budynek został oddany do użytku na przełomie lat 1987/88. To wtedy miały miejsce pierwsze przyjęcia młodzieży. Problem w tym, że od tamtego czasu nie przeprowadzono żadnego dużego remontu elewacji a przez ponad 30. lat miała prawo ulec wysłużeniu i zniszczeniu. Problem na tyle palący, że rodzice boją się aby na głowy tu mieszkających nie odpadały fragmenty tynku. Dyrektor zapewnia, że stan elewacji jest kontrolowany. Jest świadomość pilnej interwencji w tym zakresie. Jest chęć i oczywista potrzeba. Na drodze jednak – jak w większości tego typu przypadków – stoją finanse. Widać jednak światełko w tunelu.

Chętnych do zamieszkania w Bursie Szkolnej więcej niż miejsc

Radio Biper: Bursa szkolna w Białej Podlaskiej. Czym ona właściwie jest? Kto w niej mieszka? Do kogo jest skierowana oferta bursy?

Dyrektor Leszek Szyc: Bursa szkolna, to jedna z kilkudziesięciu na terenie Białej Podlaskiej placówek oświatowych podległych Urzędowi Miasta. Placówka, której zadaniem jest opieka nad uczniem. Zajmujemy się młodzieżą, która uczy się w szkołach średnich. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna zapewnia całodobową opiekę. Młodzież może korzystać z pełnego wyżywienia, organizujemy ciekawe zajęcia po szkole. Pomagamy młodzieży w nauce, organizujemy konkursy i rozwijamy zainteresowania naszych podopiecznych.  Obecnie jesteśmy w trakcie rekrutacji na kolejny rok szkolny. W roku minionym, 2021/2022, mieszkało u nas 269 wychowanków. Obecna rekrutacja przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania. Już w tym momencie wyczerpaliśmy limit przyjęć, mamy zgłoszenia chęci zamieszkania w Bursie około 290 wychowanków. To praktycznie jest nasza granica. Zdarzają się sytuacje, że niestety ale musimy odmawiać, a osoby, które nie zgłosiły się w terminie lub z innych przyczyn nie dopełniły formalności, są skreślane z listy i nie są przyjmowane do bursy po to aby nie blokować miejsca osobom rzeczywiście potrzebującym miejsca do zamieszkania na czas nadchodzącego roku szkolnego.

 

Dom na czas szkoły dla polskiej i ukraińskiej młodzieży

Radio Biper: Czy przez chwilę mieszkali tutaj uchodźcy z Ukraińcy?

Dyrektor Leszek Szyc:  Bursa szkolna nie była miejscem kwaterunku uchodźców z Ukrainy, jednakże wśród naszych wychowanków znajduje się około 35 uczniów pochodzących z tego kraju.  W wyniku rozpoczętej w lutym wojny znaleźli się oni w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Nasza placówka udzieliła im pomocy w zakresie szczególnej opieki pedagogiczno- wychowawczej. Wychowankowie zostali również zwolnieni z wymaganych opłat za pobyt i wyżywienie.  Wsparcia udzieliły również inne bialskie placówki oświatowe organizując akcje charytatywne na rzecz naszej młodzieży z Ukrainy. Młodzież z Ukrainy a także z Białorusi od kilku lat przyjmowana jest do bursy. Są to uczniowie naszych bialskich szkół którzy chcą podjąć naukę w naszym kraju. Obcokrajowcy, uczący się w miejskich szkołach to plus dla naszej bialskiej oświaty. Przypływ dodatkowej młodzieży, za którą idzie finansowanie z Ministerstwa sprawia że i nasza placówka korzysta z dodatkowego finansowania subwencyjnego.  Nasza oferta skierowana jest tylko do uczniów szkół średnich, nie świadczymy zakwaterowaniem studentom.

Wysoki standard zamieszkania

Radio Biper: Budynek Bursy Szkolnej to tak naprawdę czteropiętrowy blok. To duży obiekt. Ile posiadacie pokoi? Jak wygląda zakwaterowanie?

Dyrektor Leszek Szyc: W bialskiej Bursie Szkolnej pokoje są dwuosobowe. Od razu powiem, że w skali burs pokój dwuosobowy jest pokojem o wysokim standardzie. Wiem, że w innych bursach są w większości 3-4 osobowe pokoje, są nawet bardziej liczne. My mamy tutaj dwójki. Są to segmenty mieszkalne, gdzie łazienka i sanitariat nie jest gdzieś na końcu korytarza, ale jest w tym segmencie. W ten sposób na czterech bądź maksymalnie na ośmiu wychowanków jest jeden odrębny aneks sanitarny. Zatrudnieni wychowawcy edukują i wychowują młodzież m.in. w zakresie dbałości o porządek i utrzymanie czystości. Dlatego młodzież się nim zajmuje, stara się utrzymać czystość. Jest to wygodne i komfortowe. Utrzymujemy wysoki standard pobytu. Łącznie w placówce mamy ponad 140 pokoi zlokalizowanych na czterech piętrach i na parterze. Na każdym piętrze możemy przyjąć do 64 wychowanków.

 

Bezpieczne przebywanie a wszystko co potrzebne jest na miejscu

Radio Biper: Wspomniał Pan, że jest wyżywienie, czyli kuchnia, świetlica…

Dyrektor Leszek Szyc: Posiadamy stołówkę z której korzystać może nasza młodzież. Przygotowujemy smaczne i zdrowe posiłki w rozsądnej cenie. Świetlice w których prowadzone są różnorodne zajęcia wychowawcze są na poszczególnych piętrach. Ponadto są sale telewizyjne, czytelnia, mamy pomieszczenia rekreacyjne typu sala do tenisa stołowego, sala bilardowa, sala muzyczna. Sale taneczna i plastyczna oczekują na remont. Oprócz tego Bursa posiada okamerowanie – w ostatnim czasie udało się dodatkowo rozbudować istniejący monitoring. To znacznie ułatwia pracę wychowawczą i wpływa na podniesienie bezpieczeństwa osób przebywających w placówce.

Bursa coraz bardziej dostępna osobom z niepełnosprawnościami

Radio Biper: Aby utrzymać wysoki standard potrzebne są remonty.

Dyrektor Leszek Szyc: Zgadzam się. W ostatnim czasie udało się nam zaoszczędzić trochę środków na dokonanie remontu łazienki ogólnodostępnej. Korzysta z niej również młodzież oraz interesanci i rodzice. Łazienka została częściowo przystosowana dla osób niepełnosprawnych. W przyszłości planujemy likwidację występujących barier architektonicznych i chcemy w pełni dostosować placówkę do potrzeb osób niepełnosprawnych.  Bursa Szkolna co roku odnawia i uzupełnia wyposażenie. Wymienić można choćby zakup 30 nowych łóżek w ubiegłym roku, w tym zakupiono 30 kolejnych. Ponadto niedawno zakupiono około 100 nowych krzesełek  i odremontowano ponad 200 stolików.

Hasło nr 1: REMONTY

Radio Biper: Bursa Szkolna to duży budynek. Na pewno z racji już swojego wieku jak i sposobie użytkowania wymaga wielu prac i zadbania o jego stan. Jakie najważniejsze prace zostały wykonane przez ostatnie lata?

Dyrektor Leszek Szyc:  Budynek od lat jest remontowany. Dzięki pracy moich poprzedników w całym budynku wymienione zostały okna, przeprowadzono kosztowne remonty łazienek, odnowiono umeblowanie, wyremontowano stołówkę, i inne pomieszczenia z których korzystają wychowankowie. Jeśli o moje działania chodzi to mogę odnieść się do ostatnich dwóch lat odkąd objąłem funkcję dyrektora. Od jesieni 2020 r. zająłem się kwestią estetyki zewnętrznej. Rozpoczęliśmy od remontu ogrodzenia. Powstało około 350 metrów bieżących estetycznego ogrodzenia. Otrzymaliśmy z Miasta Biała Podlaska dużą pomoc w tym zakresie, mianowicie używane przęsła w bardzo dobrym stanie które wykorzystaliśmy w naszej placówce. Ogrodzenie wykonaliśmy własnymi siłami bez zlecania firmom zewnętrznym, dzięki pracy naszych etatowych pracowników.

Totalna zmiana oblicza otoczenia Bursy Szkolnej

Radio Biper: Ogrodzenie gotowe. Pora zająć się tym co na posesji.

Dyrektor Leszek Szyc: Dokładnie. Znacznym problemem był zły stan nawierzchni do naszej placówki. Nie było tutaj dyskusji i należało podjąć pilne działanie. Zbliżała się zima. W uzgodnieniu z Wydz. Edukacji Urzędu Miasta, przeznaczyliśmy środki finansowe na realizację tego zadania. Dzięki temu remont nawierzchni  wjazdu z kostki brukowej udało się zrealizować jeszcze jesienią 2020 r. To był główny wjazd i jego otoczenie, dojście do kuchni od strony ul. Lipowej, łącznie około 550 m2. W ramach wykonanych prac powstał również parking z dodatkowymi miejscami postojowymi. Remonty nawierzchni wokół budynku są w dalszym ciągu kontynuowane. Kostka została ułożona z drugiej strony budynku, od głównego wejścia. Tu mamy głównie miejsca parkingowe. Podbudowę stanowiły stare płyty budowlane. Prace wykonaliśmy w systemie gospodarczym. Kupiliśmy kostkę brukową, suchy beton i pracą naszych pracowników dokonaliśmy tego. Prace częściowo wsparła młodzież zamieszkała w bursie. Podzieliliśmy zadanie na kilka etapów. W 2021 roku wykonaliśmy 130 metrów kwadratowych i w tym roku kolejne 130 m2. Do wykonania zostały jeszcze znaczne powierzchnie na rok następny i kolejne lata.

Wychowankowie domagali się boiska – boisko jest

Radio Biper: Wychodzimy z budynku na zewnątrz.

Dyrektor Leszek Szyc: Zacznijmy od boiska z którego korzystają nasi wychowankowie. Pokusiliśmy się o nie w ubiegłym roku. Do tego działania skłoniły mnie uwagi i prośby młodzieży która potrzebuje miejsca do aktywnego, rekreacyjnego spędzenia czasu po zajęciach szkolnych. Do realizacji tego celu wykorzystaliśmy przyległy plac, który w moim odczuciu był placem nie w pełni niewykorzystanym. Nawieźliśmy czarnoziem, wyrównaliśmy teren, zasialiśmy trawę, zakupiliśmy bramki. Przy wsparciu młodzieży pracownicy wykonali nasadzenia.

Pracownicy i młodzież z Bursy wspólnie dbają o zieleń wokół budynku

Radio Biper: Wydaje się, że i otoczenie obiektu nabrało znacznie więcej zielonego koloru.

Dyrektor Leszek Szyc: Tak to prawda. Taką potrzebę zgłaszają nasi wychowawcy i pracownicy którzy zgłaszają swoje pomysły i chętnie angażują się w zaplanowanie i wykonanie prac „ogrodowych”. Staramy się, żeby nasza placówka była miejscem, które zachęca do pobytu, umożliwia odpoczynek, żeby młodzież się czuła w niej dobrze i bezpiecznie. Dlatego bezpośrednie otoczenie jest istotne. Nasadzenia krzewów, iglaków, kwiatów zostało dokonane przez naszych pracowników wspólnie z częścią naszej młodzieży z Bursy. Środków finansowych nie mamy zbyt dużo, dlatego podjęliśmy się tej pracy samodzielnej. To daje satysfakcję zarówno dla pracowników jak i młodzieży która widzi efekt własnych działań.

Zima mieszkańcom Bursy niestraszna

Radio Biper: Poradzicie sobie zimą z ogrzewaniem tak dużego obiektu?

Dyrektor Leszek Szyc: Widoczne są u nas nowe kominy gazowe, wcześniej była to kotłownia węglowa, stary komin jeszcze niedawno został zdemontowany. Modernizacja kotłowni odbyła się znacznie wcześniej, 10-12 lat temu. Teraz dopięliśmy już to zadanie do końca. Piece są sprawne i oszczędne więc nie przepłacamy. W roku bieżącym posiadamy zabezpieczone środki finansowe na ogrzewanie, jednakże w kolejnych latach z pewnością będziemy musieli zmierzyć się ze znacznym wzrostem cen gazu. Mogę zapewnić, że nasi podopieczni zimą nie będą marznąć i komfortowo będą mogli tu spędzać czas wolny zarówno na naukę jak i na zajęcia dodatkowe.

Mają czas na dostosowanie się wymogom przeciwpożarowym

Radio Biper: Lata 80-te zeszłego wieku a czas obecny to sporo zmian w prawie budowlanym. W tym podwyższone wymogi przeciwpożarowe.

Dyrektor Leszek Szyc: To są kwestie bardzo istotne, do których w tym momencie jesteśmy zobowiązani decyzjami instytucjonalnymi. Obowiązujące obecnie przepisy p.poż. są bardzo restrykcyjne. Podejmując pracę w Bursie spotkałem się z warunkową decyzją użytkowania wydaną przez Państwową Straż Pożarną. Jej wytyczne były już w trakcie realizacji – dostosowanie budynku do wymogów przeciwpożarowych. Bez tego placówka nie może funkcjonować. W tym zakresie również prowadzona jest współpraca z Miastem który jest Organem Prowadzącym i z Państwową Strażą Pożarną. Placówka otrzymała czas na dostosowanie budynku do obowiązujących wymogów. Od 2021 r. ruszyła cała procedura finansowa. W budżecie miasta zaplanowane zostały środki finansowe na realizację kolejnych etapów inwestycji z których dwa już zostały wykonane. W tym monecie wydzieliliśmy strefy przeciwpożarowe, wykonaliśmy oddymianie drugiej klatki schodowej, wymieniliśmy część drzwi na przeciwpożarowe i dymoszczelne a także zmodernizowaliśmy instalację hydrantową. Mam nadzieję, że w przyszłym roku spełnimy wymogi elektryczne i pozostaną nam pozostałe drzwi do wymiany. Zakładam, ze jeśli prace pójdą zgodnie z założeniem, to w przeciągu trzech lat bursa zostanie w pełni dostosowana do aktualnych wymogów p.poż.

 

Remont korytarza w piwnicy służy i wychowankom i uchodźcom z Ukrainy

Radio Biper: Remont korytarza… jak wyglądał ten remont?

Dyrektor Leszek Szyc: Remont korytarza w piwnicy podjęliśmy z uwagi że na tej kondygnacji prowadzone są zajęcia z młodzieżą. Znajdują się tam: sala muzyczna, bilardowa, tenisa stołowego, taneczna, plastyczna.  Zlokalizowane są tam również pomieszczenia gospodarcze. Korytarz był stary, znacznie wyeksploatowany. W ramach prac wyrównano posadzkę, ułożono ok.80 m2 terakoty, wykonano wymianę oświetlenia a także pomalowano drzwi i ściany. Obecnie w części tych pomieszczeń – przy współpracy z MOPS Biała Podl. – został czasowo zorganizowany punkt wydawania odzieży dla uchodźców z Ukrainy.

 

Elewacja…

Radio Biper: Teraz temat główny – elewacja. 

Dyrektor Leszek Szyc: Zgłaszałem potrzebę wykonania elewacji ze względów estetycznych i oszczędnościowych.

 

Termomodernizacja uzależniona od środków z Unii Europejskiej 

Radio Biper: Ale i chyba bezpieczeństwa? Zgłaszają się ludzie, którzy twierdzą, że spada im tynk na głowę.

Dyrektor Leszek Szyc: Tak, jest to też kwestia bezpieczeństwa, ale głównie estetyki i docieplenia, żeby nie tracić ciepła. Budynek jest ocieplony na stary sposób. Styropian tu wykorzystany ma cztery centymetry grubości, przy obecnych wymogach powinno to być około dwudziestu centymetrów grubości „poduszki” styropianowej. Na zlecenie Urzędu Miasta w 2021 r. w Bursie Szkolnej został przeprowadzony audyt energetyczny. Spodziewamy się, że termomodernizacja wraz z wykonaniem nowej elewacji może pociągnąć za sobą znaczne koszty. Z informacji, które uzyskałem wiem, że nasz obiekt jest planowany do wpisania w większy projekt z dofinansowaniem środków z  Unii Europejskiej.

 

2023 – 2025 – to nasz typ jako czas przeprowadzenia gruntownej termomodernizacji Bursy Szkolnej

Radio Biper: Termomodernizacja to temat otwarty. Czy zgłaszają się wasi podopieczni, rodzice którzy zwracali uwagę na stan elewacji? 

Dyrektor Leszek Szyc: Przyznam szczerze, że takich głosów raczej nie ma, słyszę głosy, że fajnie że zrobiliśmy otoczenie. To odwraca uwagę od zniszczonych murów budynku. To nie jest coś co pojawiło się, czy stało się wczoraj czy miesiąc temu. Obiekt termomodernizacji wymaga już od dawna. Rozumiem też organ prowadzący który poszukuje zewnętrznych środków finansowania na tak kosztowną inwestycję. Wysoko cenię współpracę z Panem Prezydentem oraz przedstawicielami poszczególnych Wydziałów Urzędu Miasta, dzięki czemu zaangażowano znaczne środki finansowe na poprawę stanu technicznego budynku i wsparto naszą placówkę w zwiększeniu bezpieczeństwa w zakresie dostosowania do wymogów przeciwpożarowych. Dumny jestem również z pracowników  zatrudnionych w Bursie, którzy dbają o podniesienie estetyki naszej placówki. Za sprawą naszych wychowawców udało się przeprowadzić dużo ciekawych programów, akcji i inicjatyw w których wzięła udział młodzież szkolna. Elewacja jest dużym problemem i chciałoby się to odmienić, ale trzeba cierpliwie poczekać, może na jakiś dobry unijny program, może na dofinansowania z Funduszu Ochrony Środowiska. To przyjdzie. Wierzę że jeśli Miasto widzi nasze starania, dbałość o powierzone mienie, to wesprze nas i w nieodległej przyszłości doczekamy się nowej elewacji.

——————————————————————
Młodzież lobbuje za budową chodnika i oświetlenia przy Lipowej
Warto dodać, że w tym roku jeden z projektów Budżetu Obywatelskiego Miasta Biała Podlaska dotyczy właśnie Bursy i jej okolic. Projekt nr 5 którego autorem jest Młodzieżowa Rada Miasta to Projekt Duży pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa społeczności Bursy Szkolnej, przedszkola oraz mieszkańców okolic ulicy Lipowej. Projekt zakłada wybudowanie chodnika wzdłuż ulicy Lipowej prowadzącej do Bursy oraz Szkoły, a także pojawienia się słupów oświetleniowych. „Wspólnie sprawmy, aby droga do szkoły była bezpieczna!”

 

Bursa Szkolna w Białej Podlaskiej przy Podmiejskiej (Lipowej) – fotorelacja z sierpnia 2022 roku

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama