Reklama

Leśna Podlaska: Zabytkowy dom z czasów carskich odzyska blask i stanie się izbą tradycji

Tak zwany Dom Kseni – drewniany dom z końca XIX wieku, zwany również dworkiem, który znajduje się w centrum Leśnej Podlaskiej odzyskuje dawny blask. Obiekt od wielu lat stał opuszczony i coraz bardziej niszczał z każdym kolejnym rokiem. Zapobiec temu postanowił Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej, który pozyskał na remont domu 800 tys. zł z Ministerstwa Rolnictwa.

Drewniany parterowy dom w stylu rosyjskiej architektury postawiony jest na betonowej podmurówce. Posiada czteroosiowe elewacje, ganek oraz okna w ozdobnie wycinanych obramieniach.

Powstał w czasach, kiedy w Leśnej Podlaskiej funkcjonował ważny ośrodek prawosławia, po likwidacji tutejszego klasztoru Paulinów po upadku Powstania Styczniowego.

Monaster w Leśnej w 1909 roku

Nazwa domu Ksenia, wzięła się prawdopodobnie od osoby Jewgieni Jefimowskiej – księżnej rosyjskiej, która po wyświęceniu na mniszkę w 1889 roku przyjęła imię zakonne Katarzyna. Mniszka była twórczynią kobiecego czynnego monasteru Narodzenia Matki Bożej w Leśnej i przez 20 lat była jego przełożoną oraz prawdopodobnie zamieszkiwała właśnie ten dom. W tym czasie kierowany przez nią klasztor był jednym z największych klasztorów żeńskich w Rosji, znaczącym centrum pielgrzymkowym, lokalnym ośrodkiem gospodarczym i oświatowym.

Katarzyna Jefimowska

Działało tu carskie seminarium nauczycielskie, szkoły rolnicze, szkoła gramoty (rosyjska szkoła elementarna), szpital i ambulatorium. Zbudowano budynki szkolne, internat, rozbudowano klasztor i przebudowano dawny kościół na cerkiew prawosławną. Tak szeroka działalność władz klasztoru miała zachęcać miejscowych (zwłaszcza unitów) do przejścia na prawosławie i sprzyjać rusyfikacji regionu.

Po wyprowadzeniu się z Leśnej mniszek, od 1915 roku drewniany dom pełnił funkcję mieszkalną dla nauczycieli tutejszego seminarium, następnie Liceum Pedagogicznego i Zespołu Szkół Rolniczych. Obecnie od wielu lat obiekt nie był użytkowany. Szkoła dzięki otrzymanej dotacji chce nie tylko go wyremontować, ale także stworzyć w nim izbę tradycji – mini muzeum. Wystawa w placówce ma przybliżać historię szkolnictwa w Leśnej Podlaskiej, ale także promować historię wielokulturowości miejscowości i regionu.

Prace remontowe prowadzone przez firmę Budexpol mają zakończyć się do końca 2022 roku.

 

Zdjęcia: J. Sowa
Zdj. arch. : wikiwand.com
Źródło: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej / wikiwand.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama