Reklama

Uroczystość odsłonięcia muralu poświęconego Bitwie Warszawskiej i potyczce pod Wisznicami (film) (galeria)

W Wisznicach odbyła się gminna uroczystość, której celem było upamiętnienie wydarzeń mających miejsce w roku 1920 podczas Bitwy Warszawskiej i potyczki pod Wisznicami. W trakcie spotkania odsłonięto symboliczny mural, odbyła się również konferencja poświęcona pamiętnym wydarzeniom sprzed ponad stu lat. W uroczystości wzięli udział członkowie Związku Piłsudczyków RP, uczestnicy mieli również okazję wysłuchać koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Piłsudczyków RP. Wydarzenie zakończył rodzinny piknik profilaktyczny w miejscowym parku.

Uroczystość zainaugurowała msza święta w intencji Bohaterów Bitwy Warszawskiej w kościele parafialnym w Wisznicach, po której nastąpił przemarsz pod Centrum Kultury Chrześcijańskiej. W programie wydarzenia znalazł się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Piłsudczyków RP oraz poświęcenia i odsłonięcie na budynku kina pamiątkowego muralu, który od tego dnia będzie przypominał społeczności Wisznic ważne momenty z 16 sierpnia 1920 r., kiedy to zwycięską szarżą 16. Pułk Ułanów pod dowództwem majora Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego zajął miejscowość. – 102 lata temu mostem, który znajduje się 200 metrów stąd, ułani szarżą ułańską zdobyli Wisznice. Warto dodać, że w tamtym czasie w pułku służyło 262 ułanów, natomiast Sowietów stacjonowało tutaj ponad 500. Sowieci byli bardzo zaskoczeni, że widzą tu ułanów i wycofali się. Ułani przejęli dwa karabiny maszynowe i wzięli do niewoli 50 żołnierzy, reszta wycofała się pod Wisznice i rankiem 17 sierpnia próbowała zdobyć miejscowość. W momencie, kiedy im się to nie udało, z dzisiejszych okolic Baranowicz na Białorusi przybyły kolejne oddziały sowieckie. Prawie 800 żołnierzy ruszyło powtórnie na Wisznice. Czyli było ich 3:1. Ułani, dzięki temu, że przejęli karabiny maszynowe, nie dali odbić miejscowości – przypomniał wydarzenia sprzed ponad stu lat wójt Piotr Dragan. – Tą historię dzisiaj przypominamy. Oddaliśmy mural finansowany ze środków Ministerstwa Kultury.

Wykonanie muralu poprzedziły spotkania edukacyjne dla wisznickiej młodzieży, które poprowadził Związek Piłsudczyków RP oraz warsztaty tworzenia tego typu ściennych dekoracji. Sam mural wykonali artyści Izabela Kucharska i Mateusz Rokicki. Poświęcenia muralu dokonał ks. kan. Andrzej Biernat, członek Związku Piłsudczyków RP.

Więcej o potyczce pod Wisznicami – „Walka odwrotowa” – wspomnienia Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego:
Wisznice: Mural upamiętni bohaterów Bitwy Warszawskiej oraz potyczki pod Wisznicami <<==>> LINK

W Centrum Kultury Chrześcijańskiej odbyła się konferencja poświęcona Bitwie Warszawskiej i potyczce pod Wisznicami, po której uczestnicy wydarzenia wzięli udział w rodzinnym pikniku profilaktycznym. Dla dzieci tego dnia organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty tworzenia muralu patriotycznego. W uroczystości uczestniczyli członkowie Koła Pamięci 16. Pułku Wielkopolskich, którzy przedstawili ciekawe fakty związane z powstaniem pułku i jego stacjonowaniem, wspomnieli najważniejsze bitwy i największe sukcesy. – Mieszkańcy gminy ochoczo uczestniczyli w pierwszej części uroczystości otwarcia muralu, później udali się na piknik, natomiast około stu osób wzięło udział w drugiej części związanej ze wspomnieniami z 16 sierpnia 1920 r. – podaje szczegóły wójt Piotr Dragan. – W związku z tym, że cała ta historia związana jest z Wisznicami, dwa lata temu zostałem członkiem Związku Piłsudczyków RP, w tej chwili jestem w stopniu kapitana i na tę uroczystość nie mogłem nie włożyć munduru piłsudczykowskiego.

Na wydarzenie zaprosili Wójt Gminy Wisznice, Gminny Ośrodek Kultury w Wisznicach oraz Związek Piłsudczyków RP, który wystawił sztandar, zorganizował koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Piłsudczyków RP pod batutą Piotra Gierulskiego, wziął udział w złożeniu kwiatów pod pomnikiem czynu zbrojnego oraz na grobach weteranów II Wojny Światowej oraz w konferencji. – Bardzo się cieszę, że na terenie powiatu miała miejsce taka uroczystość. Ta historia nigdy nie była dla mnie znajoma, dzisiaj zapoznałem się z faktami i wzruszyłem się opowieścią, jak 16. Pułk Ułanów walczył o wolność ziem. Ta historia jest warta, by o niej opowiadać – zauważa przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński. – Słyszeliśmy dzisiaj, że Piłsudczycy z Wisznic biorą czynny udział w lekcjach historii w szkołach na terenie swojej gminy. To naprawdę budujące, bo to historia inaczej powiedziana niż na kartach książek, na pewno ciekawsza i zostanie szybciej zapamiętana przez młodzież. Bo warto znać najpierw historię swoją, swojej miejscowości, powiatu, a dopiero później można iść szerzej. 

Podczas uroczystości poczty reprezentacyjne wystawili przedstawiciele XVI Pułku Ułanów Wielkopolskich z Bydgoszczy oraz Polskie Grupy Strzeleckie.

 

materiał: Radio Biper Gmina Wisznice
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama