Reklama

Mural na cześć patrona zdobi szkołę w Sławacinku Starym (galeria)

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Sławacinku Starym we wrześniu br. świętować będzie jubileusz 25-lecia nadania placówce imienia. Jedną z form upamiętnienia rocznicy, będzie odsłonięcie muralu, który został wykonany na początku sierpnia.

– We wrześniu obchodzimy 25-lecie nadania imienia szkole i chcieliśmy jakoś to zaakcentować. Z uwagi, że zauważyliśmy, że mamy sporo miejsca na budynku szkoły, uznaliśmy, że mural będzie się wpisywał idealnie i zostanie z nami na lata – tłumaczy Stanisław Szewczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Sławacinku Starym.

Jak zdradza nam dyrektor placówki, pomysł zrodził się w ubiegłym roku szkolnym. Dyrekcja przy dużym wsparciu nauczycielki plastyki Doroty Misiejuk, wspólnie zaangażowali się w poszukiwaniu artysty, który podejmie się zadania realizacji muralu na budynku szkoły. Na ogłoszenie odpowiedział artysta z Siedlec pan Cezary Szewczyk. – Pan Cezary przesłał nam kilka projektów, potem po konsultacji z panią Dorotą i wicedyrektor Beatą Lipką ustaliliśmy ostateczny projekt – dodaje dyrektor szkoły. Mural ma wymiary 5 na 8 metrów i przedstawia Henryka Sienkiewicza i jedne z najbardziej znanych postaci utrwalonych w powieściach pisarza. Zobaczyć na nim możemy Latarnika, Janko Muzykanta i scenę z powieści „W pustyni i w puszczy”, przedstawiającą Stasia i Nel jadących na Słoniu. Malowidło wykonane jest w kolorze sepii.

Ciekawy był sam proces powstawania malowidła. W pierwszej kolejności za pomocą rzutnika naniesiono obraz na ścianę i przy jego pomocy artyści wykonali szkic. Drugi etap polegał na wypełnieniu wszystkich elementów specjalistyczną farbą w sprayu. Wielkość muralu wymagała zastosowania podnośnika, aby dotrzeć wygodnie w każde miejsce. Dzieło było gotowe po dwóch dniach pracy. Na jego wykonanie zużyto aż dziewięćdziesiąt puszek z farbą.

Warto wspomnieć, że jest to pierwsza część projektu. W przyszłym roku szkolnym zostaną obok dodane kolejne elementy muralu, a mianowicie grafika związana z nagrodą Nobla dla Sienkiewicza oraz logo szkoły.

– Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie tego pięknego muralu, wójtowi gminy Biała Podlaska Wiesławowi Panasiukowi, sponsorom, całej społeczności szkolnej oraz artystom, którzy podjęli się tego wyzwania – składa podziękowania dyrektor placówki Stanisław Szewczyk.

Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się podczas jubileuszu 25-lecia nadania imienia szkole 30 września br.

***

Obecnie w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Sławacinku Starym funkcjonuje trzynaście oddziałów razem z Punktem Przedszkolnym, do których uczęszczają dwie grupy przedszkolne oraz 10 klas. Od nowego roku szkolnego 2022/2023 rozpoczną naukę dwie pierwsze klasy. W placówce zatrudnionych jest 30 nauczycieli i 9 pracowników obsługi. Szkoła jest bardzo dobrze wyposażona. Posiada m.in. halę sportową, nowoczesną salę informatyczną oraz własne studio telewizyjne. We wszystkich klasach i Punkcie Przedszkolnym znajdują się także tablice interaktywne. Warto wspomnieć, że przy szkole prężnie działa Stowarzyszenie Rozwoju Szkoły i Społeczności Lokalnej, które podejmuje się realizacji wielu ciekawych projektów i uczestniczy w konkursach, w ramach których możliwe jest pozyskiwanie środków na różne działania i inwestycje. W tym roku placówka obchodzić będzie również 125-lecie istnienia. 

 

Zdjęcia: S. Szewczyk, SP w Sławacinku Starym 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama