Reklama

Seniorzy z łomaskiego Klubu Seniora zwiedzali malownicze Roztocze

28 lipca uczestnicy Klubu Seniora działającego na terenie gminy Łomazy wybrali się na wycieczkę na Roztocze. Był to ostatni wyjazd realizowany w ramach projektu „Aktywny senior!".

Wyprawę turystyczną seniorzy rozpoczęli od spaceru z przewodnikiem do świątyń Szczebrzeszyna (Kościół św. Mikołaja, św. Katarzyny, Cerkiew i Synagoga). Następnie udali się na Rynek Miejski, gdzie znajdował się słynny Pomnik Chrząszcza, który przypomina nam o wierszyku Jana Brzechwy „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie„.

W dalszej części udali się do Zwierzyńca. Zwiedzili i poznali zabytkowy browar z początku XIX wieku mieszczący się w Zwierzyńcu, który został założony w ramach Ordynacji Zamojskiej przez Stanisława Kostkę Zamoyskiego na początku XIX wieku. Po ciekawej lekcji historii udali się pod Pomnik upamiętniający zwalczenie plagi szarańczy w Zwierzyńcu. Pomnik ma kształt kamiennego prostopadłościanu z zadaszeniem, umieszczono na nim nazwy miejscowości, których mieszkańcy uczestniczyli w zwalczeniu szarańczy. Napisy wyryte na kamieniu głoszą: „Bóg groził ludowi, ale z wiarą praca rozbraja Jego gniewy i klęskę odwraca. Na pamiątkę wytępienia szarańczy wędrownej przybyłej w te okolice 27 sierpnia 1711 roku. Wólka, Ulów, Zielone, Łabunie, Szarowola, Czołomyja, Przeorsk. Wyniszczono szarańczy żywej korcy 656, wykopano jaj tego owada garncy 555,5. Użyto do tego robocizny pieszej dni 14 000″.

Na koniec seniorzy wraz z przewodnikiem odwiedzili Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z XVII w. w Krasnobrodzie oraz Kapliczkę na wodzie z cudownym źródełkiem. Seniorzy po pokonaniu bardzo wymagających tras wrócili z satysfakcją z udanego wyjazdu.

Projekt „Aktywny senior!” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa 11 – Włączenie społeczne, Działanie 11.2 – Usługi społeczne i zdrowotne.

 

materiał – tekst i zdjęcia: Aleksandra Bzowska, koordynator projektu. UG Łomazy
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama