Reklama

Kostki brukowe LED – na co zwrócić uwagę?

Mając podjazd czy też chodnik wyłożony kostką brukową, warto go ciekawie oświetlić. To sprawi, że po zmroku będzie o wiele lepiej wyglądał, a do tego wygodniej będzie się po nim poruszać. Idealnym rozwiązaniem wydają się być kostki brukowe LED, dzięki którym w dzień oświetlenie będzie niemalże niewidoczne.

Osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych muszą dbać nie tylko o wnętrza, ale o całą posesję. Chcąc, żeby idealnie się prezentowała, decydują się na montaż oświetlenia. Jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę w przypadku świecących kostek brukowych?

Design i barwa światła

Ci, którym zależy na tym, żeby ich posesja wyglądała jak najlepiej, pierwszą rzeczą na jaką będą zwracać uwagę przy wyborze oświetlenia będzie design.

Kostki brukowe LED występują w wielu wersjach. Mogą mieć różny kształt, rozmiar, a także wykończenie. Najczęściej spotykane są kostki brukowe LED w mlecznej oprawie, ale można zdecydować się również na całkiem matową albo wręcz przeciwnie – na transparentną.

Tym co będzie wpływać na efekt końcowy jest też barwa światła. Wiele osób decyduje się na kostki monochromatyczne w kolorze białym zimnym lub białym ciepłym. Dają one dość subtelny efekt i bardzo dobrze wyglądają w każdym ogrodzie. Inną opcją są kostki brukowe RGB+W. Te mogą świecić nie tylko na biało, ale również na dowolny inny kolor.

Technologia ta pozwala na przełączanie ustawień za pomocą sterownika, a często również za pośrednictwem smartfona. Wybór tego typu kostki brukowej pozwala uzyskać jeszcze bardziej dekoracyjny efekt i to nie tylko w okolicy podjazdu czy chodnika. Tego typu oświetlenie można wykorzystać również do dekoracji skalniaków i oczek wodnych.

Nacisk statyczny i stopień ochrony

Dla wielu użytkowników przy wyborze oświetlenia najważniejszy jest wygląd, ale nie wolno zapominać również o parametrach technicznych, które wpływają chociażby na jakość świecenia oraz żywotność.

Jeśli chodzi o kostki brukowe LED, bardzo ważnym parametrem jest nacisk statyczny. Ten wskazuje wytrzymałość oprawy, co jest niezwykle istotne w przypadku, kiedy oświetlenie ma być zamontowane na podjeździe albo parkingu. Zawsze może się zdarzyć, że ktoś na niej zaparkuje albo po niej przejedzie. Ta musi być więc na to odporna.

Jeżeli po danym wjeździe poruszają się jedynie samochody osobowe, wystarczającym wyborem będzie kostka brukowa LED o nacisku statycznym do 4 ton. Nawet u osób, które same jeżdżą osobówkami, często zdarza się, że po podjeździe poruszają się również samochody dostawcze np. przy konieczności dostawy jakiegoś kruszywa, opału, a nawet mebli i sprzętu RTV/AGD. Jeśli rzeczywiście tak może być, warto pokusić się o zakup kostki, która wytrzymuje nacisk statyczny do 8 ton.

Bardzo ważnym parametrem technicznym w przypadku wszystkich opraw zewnętrznych jest stopień ochrony. Dobrze by było, żeby wynosił on przynajmniej IP67. Takie oprawy najlepiej montować z masą uszczelniającą. Renomowani producenci świecących kostek mają w swojej ofercie również takie o wyższym stopniu ochrony – IP68.

ELED.PL – Oświetlenie LED na miarę Twoich potrzeb

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama