Reklama

Łomazy: Spotkanie z wiośniankami (film) (galeria)

26 czerwca Fundacja Korzenie i Skrzydła zaprosiła do Parku Jagiellońskiego w Łomazach na "Spotkanie z wiośniankami". Impreza zrealizowana była przy wsparciu finansowym Fundacji PZU.

Jak podaje „Słownik języka polskiego” pod red. W. Doroszewskiego: „wiośnianka” to pieśń liryczna wyrażająca uczucia młodej niewiasty, pieść wiosenna.

Wiośnianki to pieśni, które śpiewało się wiosną, od momentu, kiedy zaczynało się przedwiośnie, poprzez całą wiosnę. Można uznać, że jeszcze jesteśmy na pograniczu wiosny i lata – wyjaśnia prezes Fundacji Korzenie i Skrzydła Aniela Halczuk. Pomysł na reaktywację „wiośnianek” zrodził się z chęci odświeżenia tego ludowego zwyczaju. – Te pieśni są już nieznane, zapomniane. Dziś w Łomazach są w większości wykonywane po swojemu, tzn. w tutejszej gwarze często zwanej „chachłacką”. Spotykamy się w Łomazach, bo tu jest piękne miejsce, a poza tym są tu wójt Jerzy Czyżewski i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Ryszard Bielecki, którzy chętnie pomagają i chętnie nas przyjmują.

Relacja filmowa na profilu społecznościowym Radia Biper:
Rozmowa z prezes Fundacji Korzenie i Skrzydła Anielą Halczuk <<==>> LINK

W przeglądzie pieśni wzięli udział wykonawcy:
– „Dworzanki” z Piszczaca Kolonii
– „Kalina” z Kostomłot
– „Zadołyńce” z Dołhobród – mistrzyni Jadwiga Dudyk i jej uczennice Róża i Wiktoria Mróz
– solista Czesław Bożyk
– solistka Jadwiga Dudyk

Przeglądowi towarzyszył kiermasz twórców z całego powiatu. Na stoiskach pojawiły się m.in. sękacze z Rogoźnicy, olej tłoczony na zimno, miód i wypieki, ręcznie wykonane zabawki dla dzieci i wyroby z gliny twórczyni Aniela Matczuk z pracowni ceramicznej „Ja Lepioszka” w Białej Podlaskiej. 

 

materiał: Radio Biper Gmina Łomazy
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama