Reklama

Małaszewicze: Poznaj swój kraj – poznaj Polskę! (galeria)

Tegoroczny maj w pamięci uczniów Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach zapisze się jako niezwykły czas wycieczek szkolnych. W ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę” szkoła otrzymała dofinansowanie do trzech wycieczek szkolnych. Celem ministerialnego programu jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Cykl wycieczek zapoczątkowali uczniowie klas siódmych, którzy wraz z wychowawcami: p. Anną Borowik, p. Jowitą Moroz oraz p. Iloną Wysokińską na początku maja wyruszyli na trzydniową wycieczkę do Krakowa. Uczniowie zwiedzali Ojcowski Park Narodowy: podziwiali piękno ojcowskiej przyrody podczas spaceru doliną Prądnika, odwiedzili Grotę Łokietka, Kaplicę „na wodzie”, Zamek w Pieskowej Skale oraz obejrzeli słynną Maczugę Herkulesa. Drugiego i trzeciego dnia zwiedzali Kraków: historyczny zespół miasta, Kopiec Kościuszki z otoczeniem, Zamek Królewski na Wawelu wraz z Państwowymi Zbiorami Sztuki, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podążali również Krakowskimi drogami Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zachwyciła ich także Kopalnia Soli w Wieliczce z przepiękną Kaplicą św. Kingi.

W dniach 16-18 maja uczniowie klasy czwartej i piątej z p. Dorotą Tarkowską, p. Małgorzatą Sowa oraz panią dyrektor Katarzyną Krawczyk wyruszyli w Góry Świętokrzyskie. Podczas wycieczki poznawali następujące punkty edukacyjne: pomnik przyrody „Dąb Bartek” w Zagnańsku, pałacyk Henryka Sienkiewicza wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową w Oblęgorku, Zamek Królewski w Chęcinach, Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, Muzeum Pamięci Narodowej w Kielcach oraz ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Dodatkową atrakcją był Park Rozrywki i Miniatur w Krajnie oraz magiczna wioska „BabyJagowo”, gdzie można spotkać Babę Jagę, Zbója Madeja oraz poczuć dreszczyk emocji w tunelu strachu. Niepowtarzalnych wrażeń dostarczyła uczniom „gra miejska” w centrum Kielc, która umożliwiła poznanie historii miasta, legend z nim związanych i najciekawszych obiektów.

Tegoroczne poznawanie Polski zwieńczyła jednodniowa wycieczka do Białegostoku uczniów klasy pierwszej i trzeciej wraz z wychowawczyniami: p. Elżbietą Kijuk i p. Marią Mikołajczak. Spektakl teatralny „Sen nocy miłości” w Białostockim Teatrze Lalek oraz zwiedzanie Piwnicy Lalek dostarczyły uczniom wielu pozytywnych emocji. Uczniowie zwiedzili Pałac Branickich oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wspaniałych wrażeń doznali w Epicentrum, ucząc się poprzez zabawę i doświadczenie. Ostatnim punktem zwiedzania był kościół pw. Chrystusa Króla i św. Rocha.

Wychowawcy klas uczestniczących w wycieczkach w ramach projektu „Poznaj Polskę” zgodnie podkreślają, że wycieczki szkolne to nie tylko wartość edukacyjna, ale przede wszystkim wartość społeczna i emocjonalna. Na wycieczkach szkolnych poznajemy uczniów w takich sytuacjach, w jakich nie mamy szansy poznać ich w szkole. Bardzo ważną kwestią jest również integracja grupy po okresie pandemii i nauki zdalnej – podsumowują nauczyciele.

Katarzyna Krawczyk – dyrektor Zespołu Szkół podkreśla: – Wszystkie zrealizowane wycieczki, intensywne pod względem programu i pełne wrażeń były dla uczniów okazją do zdobywania wiedzy o zabytkach i osiągnięciach polskiej kultury narodowej w nieformalny i atrakcyjny sposób. Cieszy mnie, że nasi uczniowie mogli uczestniczyć w przedsięwzięciu, a nie byłoby to możliwe bez ogromnego zaangażowania wychowawców oraz wsparcia organu prowadzącego – Gminy Terespol, za co serdecznie dziękuję. Pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień oczekujemy kolejnych wspólnych wycieczek, bo przecież podróże kształcą…

materiał: Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach
tekst i zdjęcia: Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama