Reklama

Reklama

Romanów: Noc Muzeów (film) (galeria)

21 maja w Muzeum im. J.I. Kraszewskiego w Romanowie odbyła się Noc Muzeów, na którą zaprosili Starosta Bialski oraz dyrektor i pracownicy muzeum. W trakcie spotkania odbył się wernisaż wystawy jubileuszowej z okazji 60-lecia powstania placówki oraz koncert muzyki klasycznej. Niebawem zaprezentujemy film z wydarzenia.

Posłuchaj ważnego spotu:

Noc Muzeów zainicjował wernisaż wystawy „Jak gałęzie z drzewa swego, z niego początek swój bierzem” przygotowanej z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia muzeum w Romanowie. Wystawę tworzą elementy, które upamiętniają powstanie i dorobek muzeum: elementy pierwszej ekspozycji muzeum, zdjęcia z otwarcia z 28 lipca 1962 r., pierwsze gabloty, podpisy, bilety, pieczątki, korespondencja dotycząca pierwszej ekspozycji oraz pozyskiwania eksponatów m.in. Antoniego Trepińskiego, prof. Burkota, prof. Ślezińskiego i prof. Marcina Rościszewskiego, zaproszenia, telegramy, plakaty z wydarzeń organizowanych w placówce, zdjęcia z wydarzeń, listy, koperty, wydawnictwa, gadżety reklamowe, listy gratulacyjne, wyróżnienia, statuetki i podziękowania. ciekawym elementem są kroniki z indywidualnymi wpisami oraz prace magisterskie, a także warsztat muzealnika, zarówno współczesny, jak i z lat minionych.

Tytuł wystawy został zaczerpnięty ze słów Orzeszkowej, która określiła w ten sposób wpływ Kraszewskiego na młodsze pokolenie pisarzy: „Co do nas w późniejszej już dobie przybyłych pracowników pióra, którzy wprzód nie zaczęliśmy pisać, uczyliśmy się czytać i mysleć na książkach przez Kraszewskiego pisanych, my wszyscy powieściopisarze i beletryści w ogóle powiedzieć możemy, według starego pięknego przysłowia, że <<jak gałęzie z drzewa swego z niego początek swój bierzem.>>”

Wystawa to również przypomnienie trzech postaci, które miały znaczący wpływ na powstanie Muzeum w Romanowie:
1. Wacław Czech (1914-1977), inicjator powstania muzeum, nauczyciel, kierownik szkoły w Romanowie i domu kultury we Włodawie, działacz społeczny
2. Czesław Gawdzik (1910-1993), lubelski architekt, autor projektu muzeum, kamienic w Zamościu, oficyny pałacu w Zawieprzycach, miasteczka akademickiego, budynków Uniwersytetu Przyrodniczego
3. Antoni Trepiński (1908-1972), warszawski dziennikarz, bibliofil, organizator antykwariatu LOGOS, miłośnik Kraszewskiego, konsultant naukowy placówki, który pomagał wyposażyć ją w zbiory.

Dla zwiedzających dostępna była również stała ekspozycja, a samo muzeum otwarte było do godz. 23:00.

O idei Nocy Muzeów opowiedział dyrektor Krzysztof Bruczuk:
Noc Muzeów w Romanowie <<==>> LINK

Noc muzeów to impreza kulturalna, której celem jest przybliżenie istniejących instytucji kultury. W wyznaczonym dniu w godzinach wieczornych są one otwierane i udostępniane są do bezpłatnego wstępu. Idea narodziła się w Berlinie w 1997 r., natomiast w Polsce te wydarzenia zostały zorganizowane po raz pierwszy w 2003 r. W 2004 r. weszły do muzealnego kalendarza imprez kulturalnych – przypomniał dyrektor Muzeum w Romanowie Krzysztof Bruczuk.

Wśród przybyłych gości znalazły się dwie dawne panie dyrektor romanowskiego muzeum Maria Moronowicz-Panek i Anna Czobodzińska-Przybysławska.

Uwieńczeniem spotkania był koncert lubelskiego kwartetu smyczkowego Ladies, który tworzą Małgorzata Pietroń, Aleksandra Mazurek, Agata Gumiela-Deląg i Dominika Kołszut.

Krótkie zapisy koncertu kwartetu Ladies na profilu społecznościowym Radia Biper:
Koncert kwartetu Ladies <<==>> LINK
oraz 
Koncert kwartetu Ladies <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Gmina Sosnówka, Powiat Bialski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama