Reklama

Biała Podlaska: Spotkanie z badaczem astronomicznych zjawisk – Karolem Wójcickim (galeria)

"Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę" - tak mówi przeciętna osoba patrząca w niebo. Karol Wójcicki - znany popularyzator astronomii, który odwiedził gród nad Krzną 20 maja, przekonał bialczan, że z nocnego nieba, ale i tego dziennego można wyłowić wiele fascynujących i nietuzinkowych zjawisk. Spotkanie odbyło się w ramach XXIII Bialskich Dni Książki Dziecięcej ph. "Poeksperymentuj z książką".

Wszyscy, którzy zdecydowali się przyjść w piątkowy wieczór do amfiteatru w Białej Podlaskiej zostali zabrani w  podróż w poszukiwaniu „ciemności dni i i światła nocy”. – Przyzwyczajamy się, że gdy wstaje słońce robi się jasno, a gdy zachodzi, to robi się ciemno, jednak nie należy się do tego bardzo przywiązywać, bo są sytuacje, kiedy te zasady przestają obowiązywać – mówił Karol Wójcicki. Właśnie o takich anomaliach usłyszeliśmy wiele interesujących wiadomości. Autor największego w Polsce astronomicznego fanpage’u: „Z głową w gwiazdach” opowiadał o różnych miejscach naszego globu, jakie odwiedził  w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych, takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. – Pierwszym i najważniejszym dla mnie zjawiskiem, o którym zawsze marzyłem zobaczyć, było całkowite zaćmienie słońca. Było to coś co bardzo rozbudzało moją wyobraźnię, aby je zobaczyć musiałem odbyć daleką podróż na Syberię w Rosji. Te dwie minuty osiemnaście sekund trwania tego zjawiska, całkowicie do góry nogami wywróciło moją perspektywę  – zwierzał się pan Karol. Oprócz zaćmienia prelegent opowiedział też m.in. o zjawisku zorzy polarnej. O tym jak powstaje, gdzie można ją zaobserwować i dlaczego jest tak fascynująca. Opowieści towarzyszył pokaz zdjęć oraz nagrań wideo, na których można było zobaczyć wiele niesamowitych kadrów, prezentujących te wyjątkowe zjawiska. 

Na koniec każdy chętny mógł zadać pytanie panu Karolowi, który na każde starał się odpowiadać bardzo wyczerpująco 

Przypominamy, że 25 maja odbędzie się kolejne spotkanie w ramach XXIII Bialskich Dni Książki Dziecięcej. Tym razem gościem będzie dr Magdalena Osial, naukowiec, który na co dzień pracuje na Wydziale Chemii w Uniwersytecie Warszawskim.

Więcej o wydarzeniu w naszym materiale: Eksperymenty z książką w ramach XXIII Bialskich Dni Książki Dziecięcej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama