Reklama

Biała Podlaska: Uroczyste otwarcie Centrum Symulacji Położniczych Akademii Bialskiej

Pomysłodawcą utworzenia kierunku położnictwo w ówczesnej Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, a obecnie Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II był prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk, Rektor Uczelni oraz Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. W dniu 12 maja 2022 r. dokonano uroczystego otwarcia Centrum Symulacji Położniczych w Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II.

– Wiek pracujących położnych w szpitalu w Białej Podlaskiej zbliża się dla emerytury, dlatego też powstała idea powołania nowego kierunku jakim jest położnictwo – mówi dr n. o zdr. Iwona Gładysz, kierownik Zakładu Położnictwa w Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych. 

25 listopada 2021 r. PSW w Białej Podlaskiej uzyskała uprawnienia do prowadzenia kształcenia na kierunku położnictwo, studia pierwszego stopnia. Kształcenie na kierunku położnictwo trwa 6 semestrów (3 lata) a jego celem jest przygotowanie absolwentek do podjęcia pracy w zawodzie położnej. Obecnie na tym kierunku uczy się 16 studentów. 

Akademia Bialska Nauk Stosowanych utworzyła nowoczesne Centrum Symulacji Położniczych, w którym przyszłe położne pod nadzorem instruktorów symulacji medycznych będą miały możliwość nabycia umiejętności prawidłowego postępowania w przyszłej pracy zawodowej. – Jest to najnowocześniejsza metoda nauczania, która pozwala uniknąć błędów podczas zajęć praktycznych i praktyk. Sama idea symulacji, wzięła się z  lotnictwa, którą pożyczyliśmy do nauk medycznych i stosujemy ją z powodzeniem – tłumaczy dr n. o zdr. Iwona Gładysz, kierownik Zakładu Położnictwa.

Jak informuje uczelnia, prowadzone badania mówią, że ćwiczenia praktyczne przeprowadzone na zaawansowanych symulatorach porodowych symulujących trudne sytuacje kliniczne skracają krzywą uczenia i poprawiają umiejętności manualne. Zwiększa to szansę na prawidłowe postępowanie w sytuacji rzeczywistego wystąpienia danego problemu klinicznego. 

Koszty związane z uruchomieniem Centrum Symulacji Położniczych w Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych to około 2 mln zł.

Bezpośredni nadzór nad Centrum Symulacji Położniczych pełni kierownik Zakładu Położnictwa dr n. o zdr. Iwona Gładysz w ramach Wydziału Nauk o Zdrowiu, którym kieruje Dziekan dr n. o zdr. Justyna Paszkiewicz. Działalność Zakładu Położnictwa jest ściśle związana z Zakładem Pielęgniarstwa, kierowanym przez dr n. med. Stanisławę Spisacką. 

Centrum Symulacji Położniczych stanowią:
Sala Porodowa ze sterownią, która została wyposażona w zaawansowany symulator kobiety rodzącej, pozwalający na przeprowadzenie symulacji porodu prawidłowego oraz powikłanego. Umożliwia on ćwiczenie zabiegów położniczych między innymi w dystocji barkowej, porodzie miednicowym oraz krwotoku położniczym. Oprogramowanie stwarza możliwości przeprowadzenia scenariuszy klinicznych zarówno porodu fizjologicznego, porodu powikłanego jak też w sytuacji zagrożenia życia matki. Nowoczesny symulator noworodka umożliwia przeprowadzenie scenariuszy postępowania z noworodkiem po porodzie fizjologicznym oraz postępowania resuscytacyjnego. Sterownia umożliwia osobom prowadzącym sesje symulacyjne nadzorowanie działania symulatora oraz systemu audio-video, który obsługuje technik symulacji. Przestrzeń jest stworzona w taki sposób,
aby umożliwić bezpośrednią obserwację ćwiczących oraz komunikację z nimi.

Ponadto w Centrum Symulacji Położniczych znajdują się:

Pracownie umiejętności położniczych wyposażone w trenażery i fantomy do nauki umiejętności technicznych umożliwiają prowadzenie zajęć z zakresu opieki położniczej nad ciężarną, rodzącą, kobietą w połogu i noworodkiem oraz opieki ginekologicznej.

Izba przyjęć położniczo- ginekologiczna oraz sala opieki poporodowej – odzwierciedlające warunki szpitalne.

W strukturze Centrum znajduje się także sala Szkoły Rodzenia oraz Gabinet Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

– Ministerstwo Edukacji i Nauki dofinansowało nas bardzo hojnie. Cały budynek poświęcony położnictwu i akademik kosztowało około 20 milionów złotych. Ponad połowę tej kwoty otrzymaliśmy z ministerstwa i jesteśmy za to bardzo wdzięczni – podsumowuje rektor uczelni Jerzy Nitychoruk.

materiał: Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II
źródło: Jowita Grochowiec Dyrektor Gabinetu Rektora Rzecznik Prasowy Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II
zdjęcia i opracowanie: Bartek Sawicki / Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama