Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej niemowlaka?

Z pewnością każdy rodzic chciałby dbać o zdrowie swojego dziecka najlepiej jak to tylko możliwe. Niemowlęta dość często cierpią na schorzenia, które najlepiej wyleczyć we wczesnym stadium, aby nie przyniosły negatywnych konsekwencji w przyszłości. Sporej uwagi wymaga także jama ustna naszej pociechy, bo jak wiadomo – nieleczone zęby mogą być przyczyną wielu poważnych chorób całego organizmu. W jaki sposób należy zadbać o zdrowie jamy ustnej u niemowlaka? Jakie produkty do higieny stomatologicznej będą najlepsze? Wszystkie informacje znajdziesz w artykule poniżej.

Higienę jamy ustnej u niemowlaka powinniśmy rozpocząć jeszcze zanim pojawią się w niej pierwsze zęby. Pamiętajmy o tym, że dziąsła również wymagają oczyszczania po karmieniu – dzięki temu minimalizujemy ryzyko występowania chorób błon śluzowych. Jak to zrobić? Wystarczy zwilżyć bawełnianą chusteczkę wodą, a później przetrzeć nią dziąsła i wspomniane błony. Jeśli zaniedbamy higienę dziąseł u niemowlaka, możemy narazić go na pleśniawki oraz afty.

Możesz używać także chusteczek oczyszczających z ksylitolem, które znajdziesz w sklepach stomatologicznych. Zazwyczaj mają one kształt pasujący do palca rodzica, którego zadaniem jest delikatne przetarcie chusteczką jamy ustnej dziecka. Wspomniany ksylitol wyrównuje poziom pH po każdym posiłku, co ogranicza rozwój bakterii. Przejdź do dalszej części artykułu, aby zapoznać się z innymi sposobami na oczyszczanie jamy ustnej niemowlaka.

Żel na ząbkowanie i gryzaki dla niemowlaków

Okres ząbkowania to trudny czas zarówno dla dzieci, jak i również dla rodziców. Nasze pociechy zmagają się wówczas z dokuczliwym bólem i swędzeniem, a dziąsła stają się opuchnięte. Ulgę mogą przynieść gryzaki dla niemowląt, łagodzące wyżej wymienione dolegliwości. Dodatkowo można schłodzić je w lodówce, co czyni je przynoszącym ulgę kompresem. Gryzaki w kształcie łuku dziąsłowego posiadają silikonowe wypustki, które świetnie masują dziąsła niemowlaka.

Innym produktem łagodzącym uczucie swędzenia i dolegliwości bólowe są żele na ząbkowanie. Należy wetrzeć je w dziąsła, w miejsca, w których wyrzyna się ząb. Produkty tego typu mogą zawierać wyciągi roślinne, np. z szałwii lub rumianku, łagodzące stany zapalne. Ważnym dodatkiem jest także witamina B5, która wspomaga regenerację dziąseł.

Szczoteczka do zębów dla niemowlaków

Gdy w jamie ustnej Twojego dziecka pojawią się pierwsze zęby mleczne, jest to sygnał do tego, aby zacząć je szczotkować. Jak powinna wyglądać tradycyjna szczoteczka dla niemowlaka? Musi posiadać małą główkę, najlepiej z gumową powłoką, a jej włókna powinny być miękkie, zaokrąglone na końcach oraz gęsto osadzone. Najpopularniejszymi przyrządami tego typu są: Oral-B Baby, Elgydium Baby czy Curaprox CuraKid. Najpopularniejsze modele znajdziesz w sklepie https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne/szczoteczki-soniczne-dla-dzieci

Alternatywą dla tradycyjnej szczoteczki dla niemowlaków jest szczoteczka soniczna, która za pomocą drgań sonicznych w delikatny sposób czyści pierwsze ząbki Twojej pociechy, a także masuje dziąsła. Większość szczoteczek sonicznych dla najmłodszych posiada atrakcyjne kolory, świecące dodatki, a niektóre z nich oprócz tego wyposażono w głośniczek odgrywający przyjemne melodie, które mają za zadanie umilić niemowlakowi czas szczotkowania ząbków.

Pasta do zębów dla niemowlaków

Wielu rodziców zastanawia się, czy pierwsze ząbki niemowlaka należy czyścić za pomocą pasty do zębów. Oczywiście, że tak! O każdy ząb mleczny należy dbać jak o ząb stały, oczywiście przy uwzględnieniu ich delikatności. Ząbki niemowlaka powinny być czyszczone dwa razy dziennie za pomocą szczoteczki oraz pasty z dodatkiem fluoru na poziomie 1000 ppm i niskim wskaźnikiem ścieralności szkliwa. Produkty tego typu znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/pasty-do-zebow/pasty-wedlug-wlasciwosci/pasty-dla-dzieci-i-niemowlat Taka zawartość pierwiastka rekomendowana jest przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Dzieciom do trzeciego roku życia należy podawać minimalną dawkę pasty z fluorem w postaci śladowej ilości, dzieciom do szóstego roku życia – ilość odpowiadającą wielkości ziarna grochu, a tym starszym – nawet do dwóch centymetrów pasty. Fluor świetnie radzi sobie z bakteriami i zapobiega występowaniu zmian próchniczych. Najpopularniejsze pasty tego typu to m.in.: Biała Perła Junior, Elgydium Kids, Oral7, FluorKIN Calcium czy BRUSH-BABY Applemint.

 

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Redakcja

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama