Reklama

Więźniowie sadzili las w Nadleśnictwie Biała Podlaska (film) (galeria)

W dniach 22-23 kwietnia osadzeni z Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej brali udział w pozyskiwaniu sadzonek i sadzeniu lasu. Była to część programu resocjalizacyjnego pn. „Leśna przygoda”, którego celem są działania podejmowane przez skazanych na rzecz ochrony i dbałości o środowisko.

Na początku kwietnia br. zostało podpisane porozumienie o współpracy między Nadleśnictwem Biała Podlaska a Zakładem Karnym w Białej Podlaskiej. – Jest to już drugi dzień akcji, którą obiecaliśmy przeprowadzić dla osadzonych. Pierwszego dnia w szkółce leśnej „Rudka” w Wólce Plebańskiej osadzeni pomagali nam przy wyjmowaniu sadzonek, ich załadunku i wyładunku. Dziś jesteśmy na terenie Leśnictwa „Szadek” i skazani sadzą tu las – wyjaśnia Nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska Tomasz Bylina.

Taka forma wyjścia skazanych na zewnątrz Zakładu Karnego jest jednym z etapów resocjalizacji. – Staramy się osadzonym zagospodarować każdą wolną chwilę. Dla każdego z nich możliwość przebywania poza terenem jednostki jest na wagę złota, a dla nas jest to wkomponowane w proces resocjalizacji. Myślę, że odkupują swoje winy poprzez pomoc społeczeństwu – zauważa starszy wychowawca ZK Biała Podlaska ppor. Paweł Jędrzejuk. Na terenie leśnym pierwszego dnia znalazło się czterech osadzonych, natomiast przy sadzeniu lasu pomagało ich jedenastu. Skazani w ramach programu wezmą udział w różnorodnych działaniach na rzecz środowiska, począwszy od sadzenia lasu po zabiegi pielęgnacyjne drzewostanu. Zadanie realizowane jest w ramach programu „Praca dla więźniów”.

Nadleśnictwo Biała Podlaska liczy sobie 14,5 tys. hektarów, a tylko w tym roku w planach jest posadzenie 82 ha lasu. – Lwia część zostanie posadzona wiosną, akcja jest praktycznie na ukończeniu, natomiast kilkanaście hektarów zostawiamy do posadzenia jesienią. Mamy osiem leśnictw i w każdym z nich postępuje akcja odnowieniowa – wyjaśnia nadleśniczy Bylina. 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama