Reklama

Kryminałki: Sprawca wykonał ponad 20 operacji przy użyciu danych z karty kredytowej bialczanki

Ponad 1100 złotych straciła mieszkanka Białej Podlaskiej. Nieznany sprawca wykorzystując dane jej karty kredytowej od połowy lutego bieżącego roku wykonał 23 przelewy na szkodę zgłaszającej. Teraz oszusta szukają bialscy policjanci. Chrońmy swoje dane i uważajmy na internetowych oszustów.

Wczoraj do bialskiej komendy zgłosiła się mieszkanka miasta. Z jej relacji wynikało, że nieznany sprawca wykorzystując dane należącej do niej karty kredytowej wykonał szereg transakcji na jej szkodę. Kobieta oświadczyła, że podczas sprawdzenia konta zauważyła transakcję na kwotę kilkuset złotych, której nie realizowała. Wchodząc w jej szczegóły ustaliła, że była ona wykonana z pomocą należącej do niej karty kredytowej.

Pokrzywdzona postanowiła przeanalizować wcześniejsze wypłaty. Wówczas okazało się, że takich operacji na jej koncie jest znacznie więcej. Już od połowy lutego br. sprawca korzystał z jej danych wykonując łącznie 23 operacje na kwotę ponad 1100 złotych. Pokrzywdzona nie pamiętała jednak sytuacji w której „amator cudzego mienia” mógłby wejść w posiadanie jej danych potwierdzając, że ostatnią transakcję z wykorzystaniem kary wykonała w połowie czerwca ubiegłego roku, płacąc nią na jednym z serwisów internetowych.

Teraz oszusta szukają policjanci. Ustalamy wszystkie okoliczności zdarzenia oraz apelujemy o rozwagę podczas transakcji internetowych. Pamiętajmy, aby nie udostępniać swoich haseł i pinów do bankowości internetowej. Jeżeli mamy podejrzenia, że ktoś może posługiwać się naszą kartą płatniczą, to natychmiast zmieńmy hasła dostępowe lub zablokujmy kartę.

Apelujemy również, aby zachować szczególną ostrożność wobec wiadomości sms, zachęcających do kliknięcia w podany w nich link w celu dokonania nawet drobnych płatności. Linki te mogą kierować na fałszywą stronę banku. Nie odpowiadajmy na te wiadomości i nie korzystajmy z umieszczonych w nich linków, chrońmy swoje dane!

 

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama