Reklama

Wisznice: Koncert „Solidarni z Ukrainą” (film)

24 kwietnia w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach odbył się koncert pod hasłem "Solidarni z Ukrainą", na który zaprosił miejscowy Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty. Podczas wydarzenia zaprezentowany został spektakl "Mały Książę", wystąpili również członkowie grup śpiewaczych. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczas udzielonej Ukrainie pomocy. O przedsięwzięciach humanitarnych i sytuacji związanej z uchodźcami rozmawiamy z Wójtem Gminy Wisznice Piotrem Draganem.

Spotkanie otrzymało oprawę polsko-ukraińską i w tych dwóch językach padały zapowiedzi ze sceny, do których dodatkowo dołączono translację w języku migowym. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem publiczności, która wypełniła przygotowane w Centrum Kultury Chrześcijańskiej miejsca do ostatniego krzesełka. – Jest mi miło, że zabrakło dziś miejsc – mówił wójt Piotr Dragan przyznając, że obawiał się małej frekwencji. Jednak zapowiedź spektaklu i koncertu poświęconego wydarzeniom na Ukrainie okazały się być tym, czego potrzebuje społeczność gminy i ukraińscy goście, którzy właśnie na tym terenie licznie znaleźli schronienie.

Na terenie samorządu na chwilę obecną zamieszkuje blisko 50 obywateli Ukrainy. Było ich więcej, ale część powróciła wyjechała do rodziny w inne rejony, część wróciła już do siebie na zachodnie tereny Ukrainy. – Był taki moment, że jednorazowo mieliśmy u siebie 100 osób z Ukrainy. Pomagaliśmy im, przewożąc ich tam, gdzie chcieli dotrzeć. Szacujemy, że około 500 osób przewinęło się przez punkt w Gminnym Ośrodku Kultury i Oświaty, który zbierał pomoc humanitarną. To wielki dar, który daje nasza społeczność Ukrainie. Będziemy ciągle pomagać, do momentu kiedy Ukraińcy u nas będą, a myślę, że niektórzy zostaną tu na zawsze.

Koncert „Solidarni z Ukrainą”, który odbył się 24 kwietnia, był jednym z elementów wsparcia, jakie od wielu miesięcy gmina zapewnia obywatelom objętego wojną kraju. W tym czasie pięciokrotnie wyruszał transport humanitarny do ukraińskiej gminy Zabrody. Część darów pozostała na miejscu, część, m.in. w postaci leków i środków opatrunkowych, tamtejszy samorząd dostarczył na front dla walczących żołnierzy. Na granicę polsko-ukraińską przewożono porcje żywności dla osób przybywających do Polski. W zbiórce pieniężnej zebrano blisko 7 tys. złotych. – 14 kwietnia radni naszej partnerskiej gminy Airvault we Francji zadecydowali o przekazaniu gminie Wisznice 5 tys. euro na pomoc Ukrainie. To jest bardzo ważne, że ktoś z zewnątrz też się solidaryzuje – stwierdził włodarz. – Składam ogromne podziękowania strażakom, którzy nie bali się i wjeżdżali na teren Ukrainy. Ale to wszystko zebrali mieszkańcy. Chcę, przede wszystkim w imieniu Ukrainy walczącej, podziękować za to, co robicie. Wdzięczność płynie też w naszym kierunku, chcę by mieszkańcy o tym wiedzieli. Rozmawiałem z żołnierzami, którzy walczą na froncie, oni też podkreślają wdzięczność za to, co robimy. Za to, że przyjmujemy u nas uchodźców i nimi się opiekujemy.

Jednym z punktów spotkania w Centrum Kultury Chrześcijańskiej był spektakl „Mały Książę” wystawiony przez uczniów wisznickiej szkoły. Po nich zaśpiewali członkowie Zespołu Śpiewaczego „Polesie” z Horodyszcza i chóru „W Dubicy”. Na wszystkich czekał też wspólny poczęstunek, na który zaprosiła organizator wydarzenia dyrektor GOKiO Elżbieta Sokołowska.

To i podobne mu wydarzenia pozwalają z nadzieją spoglądać na sytuację na Ukrainie. Mieszkańcy pobliskich gmin wciąż podążają z pomocą, trwają zbiórki pieniężne i rzeczowe, a zamieszkali w Polsce obywatele Ukrainy otrzymują codzienne wsparcie. Każdy oczekuje jednak na wciąż odległe zakończenie wojny. – To jest walka dobra ze złem i wierzmy wszyscy, że dobro zwycięży. Ja jestem o tym przekonany. Dobro musi zwyciężyć – podsumował działania i oczekiwania wójt Piotr Dragan.

materiał: Radio Biper Gmina Wisznice
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama