Reklama

Małaszewicze: Klaudiusz Balcerzak – zwyciężył w II Ogólnopolskim Konkursie Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego (galeria)

W dniu 24 marca miało miejsce wydarzenie, które na długo zapadnie w pamięć szkolnej społeczności Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach – odbył się finał II Ogólnopolskiego Konkursu Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego. W tym prestiżowym konkursie Klaudiusz Balcerzak z klasy III o kierunku technik transportu kolejowego szkoły z Małaszewicz zajął pierwsze miejsce pokonując 140 innych uczestników! 7 kwietnia w siedzibie Instytutu Edukacyjnego Kolej odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu.

Same zmagania miały dwuetapowy przebieg. W pierwszej części wzięło udział ponad 140 uczniów z 14 szkół kształcących na kierunkach kolejowych z całej Polski. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu złożonego z 40 pytań dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa kolejowego. Na tej podstawie wyłoniono dziesięciu finalistów reprezentujących 8 szkół. Sam finał był niezwykle fascynujący i intrygujący, gdyż wymagał od uczestników przede wszystkim inwencji twórczej, kreatywności i pomysłowości. Zadaniem każdego finalisty było opracowanie i zaprezentowanie własnej innowacji dotyczącej bezpieczeństwa kolejowego. Mogła być to idea, procedura, mechanizm, system lub urządzenie, które pozytywnie oddziaływałoby na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na kolei.

Pomysły były różnorodne. Dotyczyły zarówno infrastruktury, jak i taboru, a co najważniejsze – były naprawdę przemyślane i autorskie. I tak w następującej kolejności zostały zaprezentowane innowacje pod tytułami:

– „Automatyczny system wykrywania i gaszenia pożaru w lokomotywie oraz powiadamiania o jego wystąpieniu” autorstwa Klaudiusza Balcerzaka;
– „Mandat na ryzyko” autorstwa Nikodema Czerniaka;
– „Zabezpieczenie przed atakami terrorystycznymi” autorstwa Michała Krakowińskiego;
– „System Ostrzegania Kierowców „Safe Travel” – bezpieczna podróż” autorstwa Dawida Kucharczyka;
– „System Ostrzegania Podróżnych” autorstwa Bartłomieja Miśka;
– „System stwierdzania niezajętości przejazdowej” autorstwa Mikołaja Pawlaka;
– „Wyświetlany, ledowy znak „STOP” na samoczynnych skrzyżowaniach kolejowo-drogowych kategorii B i C w przypadku usterki” autorstwa Kacpra Płatkowskiego;
– „Poprawa bezpieczeństwa i ergonomii pracy na kolei” autorstwa Daniela Rokickiego;
– „Wprowadzenie List kontrolnych na całej sieci kolejowej w Polsce” autorstwa Jakuba Wojciechowskiego.

Już po brzmieniu tematów widać, że komisja konkursowa miała niemały dylemat z wyłonieniem zwycięzcy. Ostatecznie, po burzliwych dyskusjach, pierwsze miejsce postanowiono przyznać Klaudiuszowi Balcerzakowi – uczniowi naszej szkoły! – który zaprezentował pomysł związany z ochroną przeciwpożarową w pojazdach trakcyjnych – „Automatyczny system wykrywania i gaszenia pożaru w lokomotywie oraz powiadamiania o jego wystąpieniu”. Jest to niewątpliwie ważny temat do rozważań w kontekście poziomu bezpieczeństwa, gdyż wbrew pozorom, na sieci kolejowej pożary lokomotyw i EZT zdarzają się dość często. Oczywiście pomysł na taką innowację nie był tak zupełnie przypadkowy, gdyż Klaudiusz na co dzień jest także czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej „Stołpno” w Międzyrzecu Podlaskim.

Głównym założeniem koncepcji, którą opracował Klaudiusz jest zminimalizowanie pożaru, który wystąpił w lokomotywie oraz całkowite jego stłumienie. Dodatkową funkcją opracowanego systemu jest to, że w momencie wybuchu pożaru natychmiastowo i automatycznie zostaje nadany komunikat do: Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, dyżurnego ruchu i do dyspozytora liniowego, z przybliżoną lokalizacją pociągu. Ponadto system zakłada także odcięcie zasilania w miejscu wystąpienia pożaru, automatyczne podawanie sygnału A 1 „Alarm” (dwa migające białe światła na czole lokomotywy) oraz podawanie sygnału A 2 „Pożar” urządzeniem ostrzegawczym lokomotywy (jeden długi i dwa krótkie sygnały dźwiękowe).

Taki sukces to ogromny powód do dumy i niezwykle prestiżowe wyróżnienie, bo konkurs swym patronatem honorowym objęły najważniejsze kolejowo-edukacyjne instytucje – Prezes Urzędu Transportu Kolejowego oraz Minister Edukacji i Nauki – co znacznie podnosi rangę samych zmagań. Oczywiście konkurs nie odbyłby się bez wsparcia firm i instytucji branży kolejowej, którymi byli: Czasopismo Wolna Droga, DB Cargo Polska, Koleje Małopolskie, Koleje Wielkopolskie, PKP SKM w Trójmieście, Portal NaKolei.pl, Stowarzyszenie Klub Miłośników EKD/WKD, Warszawska Kolei Dojazdowa oraz Koleje Mazowieckie.

Zarówno gala finałowa konkursu, jak pierwszy etap zmagań odbyły się w formie zdalnej z wykorzystaniem metod komunikacji na odległość, co było nie lada wyzwaniem. Jest to tym bardziej powód do radości – mimo przeciwności losu udało się wszystko zorganizować i przeprowadzić, a w samym wydarzeniu mogły uczestniczyć całe społeczności szkolne, łącząc się on-line.

Pomysłodawcą konkursu i inicjatorem była Pani Małgorzata Trębicka-Żuk, nauczyciel przedmiotów zawodowych kolejowych ZS w Małaszewiczach. Organizacją konkursu zajął się Instytut Edukacyjny Kolej na Ciebie, który prężnie działa na rzecz kolejowego kształcenia zawodowego.

Z całego serca gratulujemy pomysłu na aktywizację młodzieży, a samym laureatom życzymy nieustającego zaangażowania w realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Ponadto składamy specjalne gratulacje Klaudiuszowi! Pamiętaj młody człowieku, że nic tak nie przyciąga sukcesów jak – sukces – a Ty jesteś właśnie na dobrej drodze do ich osiągania!

Laureaci konkursu:
Miejsce I – Klaudiusz Balcerzak – Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach za pomysł o tytule: „Automatyczny system wykrywania i gaszenia pożaru w lokomotywie oraz powiadamiania o jego wystąpieniu”.
Miejsce II – Bartłomiej Misiek – Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych za pomysł o tytule „System ostrzegania podróżnych”.
Miejsce III – Kacper Płatkowski – Zespół Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach za pomysł „Wyświetlany ledowy znak „STOP” na samoczynnych skrzyżowaniach kolejowo-drogowych kategorii B i C w przypadku usterki”.

Wyróżnienia:
Dawid Kucharczyk – Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach za pomysł: „System ostrzegania kierowców „Safe Travel” bezpieczna podróż”.
Jakub Wojciechowski – Zespół Szkół Logistycznych za pomysł „Wprowadzenie list kontrolnych na całej sieci kolejowej w Polsce”.
Nagroda publiczności – Daniel Rokicki – Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych za pomysł „Poprawa bezpieczeństwa i ergonomii pracy na kolei”.

 

materiał: Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
tekst i zdjęcia: Małgorzata Trębicka-Żuk Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama