Reklama

Sławatycze: Relikwie św. Jana Pawła II i koncert ku jego czci (film) (galeria)

3 kwietnia do kościoła rzymskokatolickiego pw. MBR w Sławatyczach uroczyście wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II. Wieczorem tego samego dnia odbył się wzruszający koncert ku czci wielkiego Polaka, na który zaprosiła społeczność Gminy Sławatycze.

Relikwie św. Jana Pawła II, staraniem proboszcza ks. Mirosława Krupskiego, na stałe zagościły w parafii Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach. Uroczystości w dniu 3 kwietnia przewodniczył paulin o. Dariusz Cichor, skierował on również do wiernych słowa kazania. Podczas uroczystej mszy świętej poświęcono relikwiarium, w którym zostały umieszczone relikwie, znajdujące się pod witrażem z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Po uroczystej mszy świętej wierni zostali pobłogosławieni relikwiami, otrzymali również pamiątkowe obrazki.

Relikwie zostały przywiezione z Krakowa. Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku, gdy pojechaliśmy z kolegą na rekolekcje dla kapelanów straży pożarnej. Udaliśmy się do miejscowości Kraczkowa, gdzie znajduje się krzyż, który kiedyś św. Jan Paweł II będąc w swojej kaplicy trzymał w trakcie ostatniej drogi krzyżowej odbywającej się w Koloseum. Ten krzyż był przywieziony do naszej parafii, był adorowany, modliliśmy się przy nim. I wtedy pomyślałem, czy nie warto byłoby zadbać o to, by w naszej parafii na stałe znalazły się relikwie św. Jana Pawła II – opowiada o początkach inicjatywy proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach ks. Mirosław Krupski.

Wystosowane w tej sprawie pismo i potwierdzenie podania przez biskupa Kazimierza Gurdę zapoczątkowały starania o relikwie. Kolejne były prace nad odpowiednim tłem. – To kontury Bazyliki św. Piotra. Cytat „Nie lękajcie się” pochodzi z pierwszej homilii, którą Jan Paweł II wypowiedział podczas swojej mszy świętej rozpoczynającej pontyfikat. „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi” to było hasło jego życia i pielgrzymowania. Na kolumnach relikwiarza umieszczone są papieskie daty: urodzin 18 maja 1920 r. i śmierci 2 kwietnia 2005 r. 

Relikwie w postaci krwi św. Jana Pawła II zostały odebrane w Krakowie z rąk ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Opatrzone są papieskim herbem i potwierdzeniem autentyczności. – Teraz możemy cieszyć się, bo od niedzieli 3 kwietnia te relikwie zostaną z nami na zawsze – wyraża nadzieję proboszcz.

fot. Radosław Szczur, GOK Sławatycze

W wieczornym koncercie ku czci św. Jana Pawła II wystąpili:

Daria Gierlińska
Paulina Buraczyńska
Katarzyna Sobieraj
Izabela Jaszczuk
Elżbieta Gruszkowska
Janusz Pruniewicz
Nadbużańskie Słowiki

To dzień papieża. To jemu poświęcamy ten czas, modlitwę i ten śpiew. I talenty, na których rozwijaniu u młodzieży szczególnie papieżowi zależało. Oby ten wieczór był dla nas okazją, by podziękować Bogu za ten wielki dar wielkiego papieża – mówił podczas koncertu ks. Mirosław Krupski. 

 

materiał: Radio Biper Gmina Sławatycze
zdjęcia: Radio Biper / Radosław Szczur, GOK Sławatycze
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama