Reklama

Hrud: Poznawali tajniki tradycyjnego tkactwa (galeria)

26 marca w Pracowni Tkackiej im. Stanisławy Baj w Hrudzie odbyły się warsztaty tkackie. Ich organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej. 

Były to pierwsze z cyklu warsztaty adresowane do miłośników rękodzielnictwa i tradycyjnego tkactwa. Ich celem, jak podkreślają zgodnie instruktorki jest przede wszystkim uchronienie przed zaniknięciem wiedzy i umiejętności dotyczących tego zawodu. To cel podstawowy, ale to także, jak mówią okazja do zainteresowania się tkactwem jako takim, jak i również do przekazania bezcennych umiejętności, które mogą się przydać osobom, które chciałyby się tym zająć zawodowo np. we współczesnych odmianach tkactwa. – Przygotowaliśmy warsztaty dla osób, które zaczynają przygodę z tkactwem. Uczestnicy uczą się dziś podstaw, m.in. osnowania i zakładania nici na krosno. Jeśli te osoby chwycą tego bakcyla tkania, to będą mogli wykonywać nie tylko tradycyjne tkactwo , ale również i współczesne i tkać na przykład również własne wzory – zaznacza Agnieszka Demidowicz, instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. 

Uczestniczące w spotkaniu panie miały możliwość poznania podstawowych wiadomości na temat budowy krosna, dowiedzenia się z jakich elementów się ono składa, i jak się one nazywają. Uczestniczki uczyły się jak przygotować tzw. nicielnice, a więc drewnianą ramę będąca częścią krosna tkackiego, jak przygotowuje się osnowę, w tym jak rozlicza się ilość nici, jak je się dobiera i snuje na tzw. snowadle oraz jak się zakłada osnowę na krosno. Warsztaty zamknął pokaz przewlekania.

– Na początku wszystko wydaje się trudne, trzeba mieć trochę cierpliwości i wszystko się udaje. Na warsztatach podoba mi się gościnność gospodarzy i że mają taką pasję i chcą się dzielić wiedzą. Tego warsztatu już kiedyś, że tak powiem liznęłam, a teraz przyjechałam się tego wszystkiego nauczyć w praktyce, aby móc robić to samodzielnie – mówi jedna z uczestniczek warsztatów, Beata. 

– Uzyskałam jakiś czas temu krosna i kompletnie nie miałam wiedzy, jak je osnuć. Po dzisiejszych zajęciach, dzięki zaangażowaniu instruktorek, myślę, że już jestem w stanie sobie lepiej z tym poradzić – mówi inna kursantka tkactwa, Marta.

Warsztaty, jak zapowiadają organizatorzy będą kontynuowane. Przewidziane są na razie jeszcze dwa spotkania. Na kolejnym panie będą tkać chodniczki a na trzecim poznają tajniki tkania słynnych podlaskich pereborów.

Informacje o terminach następnych warsztatów będą zamieszczane na stronach internetowych Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama