Reklama

Gmina Biała Podlaska dba o groby i cmentarze wojenne

Na terenie Gminy Biała Podlaska znajduje się blisko 50 miejsc pamięci, na które składają się cmentarze i mogiły wojenne, pomniki, tablice, krzyże, głazy narzutowe oraz dęby pamięci. Niestety z upływem lat, wiele z nich ulega zniszczeniu lub zatarciu, dlatego samorząd wykorzystując wszystkie dostępne środki stara się je sukcesywnie doprowadzać do porządku i utrzymywać w należytym stanie.

Co roku organizuje m.in. prace porządkowe na obiektach grobownictwa wojennego polegające na uprzątaniu terenu i koszeniu trawy. Angażują się w nie szkoły podstawowe z terenu gminy, wynajmowana jest także firma zewnętrzna. W związku z tym, że większe prace remontowe tych obiektów mogą być finansowane tylko z budżetu Wojewody Lubelskiego, gmina co roku wnioskuje o przyznanie dotacji na ten cel.

W 2021 roku samorząd otrzymał od wojewody dotację w wysokości 12,5 tys. zł z przeznaczeniem na prace remontowe, konserwacje i utrzymanie dotyczące wszystkich obiektów grobownictwa wojennego na terenie gminy. Dzięki tym pieniądzom, na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku wyremontowano trzy obiekty grobownictwa wojennego, których stan zachowania wymagał podjęcia natychmiastowej interwencji.

  
Mogiły w Dokudowie przed i po odnowieniu

W wyniku prac odnowiono pięć mogił nieznanych żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Trzy z nich znajdują się Ortelu Książęcym Pierwszym i są to według relacji okolicznych mieszkańców prawdopodobnie groby jeńców radzieckich. Mogiły znajdują się za miejscowym cmentarzem prawosławnym. Dwie kolejne mogiły zlokalizowane są w lesie na terenie miejscowości Dokudów Drugi. Jest to prawdopodobnie grób dwóch jeńców radzieckich datowany na 1941 rok.


Mogiły w Ortelu Książęcym przed i po odnowieniu

W Woskrzenicach Dużych odnowiono z kolei bezimienną mogiłę zbiorową Powstańców Styczniowych z 1863 roku, usytuowaną obok drogi krajowej nr 2. Miejsce pamięci stanowi kopiec z krzyżem umieszczonym na jego szczycie.


Zbiorowa Mogiła Powstańców Styczniowych przed i po odnowieniu

Przypomnijmy również, że w ostatnich trzech latach gmina pozyskała środki na opiekę nad miejscami pamięci zarówno z budżetu Wojewody Lubelskiego, jak i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości blisko 70 tys. zł, dzięki którym udało się wyremontować groby położone w Kaliłowie, Woskrzenicach Dużych i Pojelcach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama