Reklama

Powiat Bialski: Posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy (film) (galeria)

W trakcie posiedzenia Powiatowej Rady Rynku Pracy, które odbyło się 17 lutego w Białej Podlaskiej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Tichoruk przedstawił informacje o aktualnej sytuacji na rynku pracy.

W pierwszym posiedzeniu Powiatowej Rady Rynku Rynku obecnej kadencji uczestniczyli dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Tichoruk, przedstawiciel Prezydenta Miasta Biała Podlaska Wojciech Sosnowski, radny Powiatu Bialskiego Arkadiusz Maksymiuk oraz przedstawiciele pracodawców i organizacji związkowych. Podczas rozmów poruszano kwestie zatrudnienia i osób poszukujących pracy, ale też i poszukiwania pracowników przez firmy i organizacje. – Zapotrzebowanie jest po obu stronach. Pracodawcy w coraz większym stopniu angażują się w poszukiwania pracowników – zauważył Mateusz Majewski, członek zarządu Powiatu Bialskiego i nowy przewodniczący PRRP. – Trzeba tu podkreślić dużą rolę dyrektora naszego Urzędu Pracy, który stara się nawiązać kontakty i dobre relacje z pracodawcami, dzięki czemu ta oferta stanowisk pracy jest coraz większa i wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu ludzi bezrobotnych. Dalsze działania oparte są w dużej mierze o sygnały napływające od pracodawców, co pozwala jednocześnie wpływać na kierunki przyszłego kształcenia i tematykę szkoleń zawodowych, dzięki którym bezrobotni mogą łatwiej znaleźć pracę.

W trakcie posiedzenia dokonano m.in. wręczenia aktu powołania członkom PRRP oraz wyboru jej przewodniczącego.

Więcej o posiedzeniu Powiatowej Rady Rynku Pracy w materiale:
Starosta Bialski wręczył akty powołania członkom Powiatowej Rady Rynku Pracy <<==>> LINK

Cieszę się, że w składzie Rady mamy w tej chwili sześć nowych osób. Są to przedstawiciele różnych związków zawodowych i pracodawców. Rozmawialiśmy przede wszystkim o tym, jak pomóc pracodawcom w wyborze kandydatów do pracy, ale też o tym, w jaki sposób możemy pomagać naszym bezrobotnym – wyjaśnia dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Tichoruk. – Doszliśmy do wniosku, że najważniejszym zadaniem jest wsparcie pracodawców w doborze najlepiej wykwalifikowanej i przeszkolonej kadry. Będziemy to robili przede wszystkim przez organizację szkoleń indywidualnych i grupowych. Na ten rok mamy zaplanowanych 21 tematów szkoleń grupowych,, a sama tematyka była konsultowana przez pracodawców podczas różnych spotkań. Będziemy się starali zaproponować pracodawcom kandydatury, które spełniają ich oczekiwania i wymagania.

W 2022r. zaplanowano przeszkolenie 544 osób na stanowiskach:
1. Sekretarka z ECDL (Moduł B4)
2. Specjalista ds. sprzedaży i obsługi klienta z ECDL (Moduł B4)
3. Podstawy rachunkowości i księgowości z ECDL (Moduł B4)
4. Pracownik kadrowo – płacowy z ECDL (Moduł B4)
5. Kurs HTML – projektowanie stron internetowych od podstaw z ECDL (Moduł B2)
6. Podstawy pracy z komputerem z ECDL (Moduł B1)
7. Kwalifikacja wstępna przyspieszona kat. C1, C1+E, C, C+E
8. Kierowca operator wózków jezdniowych podnośnikowych z napędem silnikowym
9. Operator koparko – ładowarki (wszystkie typy) kl. III
10. Operator koparki jednonaczyniowej kl. III
11. Elektromonter z uprawnieniami SEP do 1 kV
12. Spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych metodą TIG (141)
13. Spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG (135)
14. Stolarz z egzaminem czeladniczym
15. Technolog robót wykończeniowych w budownictwie z egzaminem czeladniczym
16. Elektryk z egzaminem czeladniczym
17. Lakiernik samochodowy z egzaminem czeladniczym
18. Cukiernik z egzaminem czeladniczym
19. Kosmetyczka z egzaminem czeladniczym
20. Stylizacja paznokci
21. ABC Przedsiębiorczości

Dyrektor PUP Marek Tichoruk przedstawił aktualną sytuację na rynku pracy, podając jednocześnie metody wsparcia dla obu stron, zarówno bezrobotnych, jak i pracodawców. Wychodząc naprzeciw rosnącej inflacji Rada podniosła o 5 tys. złotych wysokość dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, obecna kwota to 25 tys. złotych. Podniesiono również pracodawcy kwotę wyposażenia stanowiska pracy do 28 tys. złotych. Dla osób bezrobotnych, które chciałyby skorzystać z bonu na zasiedlenie, kwota wzrosła do 8 tys. złotych. – Myślę, że to działania, które spotkają się z pozytywnym odzewem osób bezrobotnych, jak i pracodawców – zauważa dyrektor PUP. 

Wśród najbardziej deficytowych zawodów wymieniany jest przede wszystkim pracownik produkcji. – Sytuacja związana jest z jednym z największych pracodawców na terenie powiatu bialskiego, czyli Ubojnią Drobiu Wipasz. W większości zakład potrzebuje właśnie pracownika produkcji. W tej chwili mamy zgłoszone oferty na 150 takich pracowników. Firma poszukuje również cudzoziemców. Deficytowym zawodem jest również kierowca samochodu ciężarowego i pielęgniarki – wymienia Marek Tichoruk. – Na terenie powiatu stopa bezrobocia wynosi 8,9%, na terenie miasta Biała Podlaska 8,8%. W skali kraju to 5,4-5,6%.

STANOWISKA

LICBA MIEJSC PRACY

pracownik produkcji

150

kierowca samochodu dostawczego

66

zbieracz owoców, ziół i innych roślin – pomocnik rolnika

40

pomocniczy robotnik w przemyśle przetwórczym

30

pracownik fizyczny

20

pracownik linii produkcyjnej

20

klasyfikator ryb

10

koordynator

7

magazynier

6

sprzedawca

6

kucharz

4

pracownik budowlany

4

pracownik magazynu wytwórni pasz

4

pracownik gospodarczy

3

pracownik ochrony

3

W 2021 r. w stosunku do roku poprzedniego odnotowano spadek liczby osób bezrobotnych o 1263 osoby, dla powiatu o 739 osób i dla miasta 0 524 osoby.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. liczba osób bezrobotnych wynosiła 6362, w tym:
– kobiety 3102
– Biała Podlaska 4617
– Międzyrzec Podlaski 1153
– Terespol 592
– prawo do zasiłku 750

W styczniu 2022 r. w ramach pośrednictwa pracy odbyło się 4258 wizyt osób zarejestrowanych, w tym wydano 91 skierowań do pracy oraz 43 skierowania na staż. Zgłoszono 543 oferty, w tym 467 miejsc pracy i 76 miejsc stażu.

8493 cudzoziemców złożyło oświadczenia, natomiast 7597 oświadczeń zostało wpisanych do ewidencji. Cudzoziemcy złożyli 912 wniosków na pracę sezonową, wydano 508 decyzji w sprawie zezwolenia. Przy wpłacie 30 zł/os za rok 2021 oświadczenia dały kwotę 256 tys. zł, natomiast zezwolenia 27 tys. zł, łącznie to 283 tys. złotych.

W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego adresowanego do pracodawców i wspomagającego przekwalifikowanie lub aktualizację wiedzy i umiejętności pracowników, na który przyznano limit 560 tys. złotych, w okresie 9-11 lutego 2022 wpłynęło 95 wniosków na 447 osób. Kwota złożona we wnioskach to 1.314.633,66 zł.

Na aktywizację w roku 2022 zaplanowano zaangażowanie środków w wysokości (w tys. zł): 

Ogółem

 

23.365,0

EFS

 

12.808,3

 

w tym POWER

6.363,5

 

           RPO

6.444,8

FP

 

9.587,8

PR

 

408,9

KFS

 

560,0

Wśród zaplanowanych form przeciwdziałania bezrobociu w roku 2022 znalazły się:

W trakcie posiedzenia PRRP podjęto uchwały w sprawie wyrażenia opinii o przeznaczenie środków Funduszu Pracy na 2022 na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu i na finansowanie innych fakultatywnych zadań.

Powiatowa Rada Rynku Pracy obraduje zwyczajowo raz na kwartał, jednak jak podkreśla dyrektor PUP Marek Tichoruk, będzie dokładał starań, by zmobilizować przewodniczącego Rady do jak najczęstszych spotkań. – Chciałbym, aby PRRP wspierała działania Urzędu Pracy w dążeniu do zmniejszenia liczby bezrobotnych na terenie powiatu i miasta Biała Podlaska. 

Warto nadmienić, że obszar działania PUP obejmuje trzy miasta: Biała Podlaska, Międzyrzec Podlaski i Terespol oraz 17 gmin. Obecny stan zatrudnienia w urzędzie to 78,25 etatów, 4 etaty współfinansowane z EFS i 11 umów na zastępstwo. Łącznie zatrudnionych jest 95 osób.

 

materiał: Dokumentacja z posiedzenia PRRP z dnia 17 lutego 2022 r. / Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej / Rado Biper Biała Podlaska
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama