Reklama

„Wspólny Świat” podsumowuje projekt pomocy osobom z autyzmem na pograniczu polsko- białoruskim

Stowarzyszenie „Wspólny Świat” kończy działania w ramach projektu „Rozwój współpracy transgranicznej w zakresie pomocy osobom z autyzmem na pograniczu polsko- białoruskim”. Zadanie to było realizowane w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś –Ukraina 2014-2020 finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

– To ponad 2 lata intensywnej pracy po obu stronach granicy po to , aby stworzyć system wymiany doświadczeń w zakresie wsparcia osób z autyzmem oraz zbudować niezbędną w tym celu infrastrukturę – mówi prezes Stowarzyszenia Anna Chwałek.

Partnerem organizacji była Szkoła Specjalna w Brześciu na Białorusi.

Przy Powstańców 4C w Białej Podlaskiej powstały dwa obiekty: to środowiskowy dom pomocy oraz szkoła przysposabiająca do pracy. Drugi budynek to mieszkania treningowe, na bazie których w przyszłości organizacja ma stworzyć dom pobytu stałego dla osób dorosłych z autyzmem.

Po stronie białoruskiej, na bazie Szkoły Specjalnej miasta Brześć utworzony został pierwszy na terenie Białorusi Specjalny Ośrodek Pomocy działający jako punkt pomocy rodzicom i jednocześnie jako ośrodek wsparcia metodologicznego dla nauczycieli.

Oprócz działań inwestycyjnych w ramach realizacji zadania zaplanowane zostały działania, które mają na celu wymianę doświadczeń w zakresie pomocy osobom z autyzmem. Były to: dwie konferencje naukowe ( zorganizowane w Białej Podlaskiej oraz Brześciu na Białorusi), staże pracowników białoruskich w placówkach edukacyjnych stowarzyszenia oraz szkolenia.

Dodatkowo dla podopiecznych po obu stronach granicy zorganizowano konkurs plastyczny, a podczas Europejskiego Tygodnia Autyzmu doszło do spotkania dzieci i kadry. Ze względu na sytuację epidemiczną spotkanie zorganizowano w formule on-line.

Na realizację projektu partnerzy otrzymali dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości ponad 2 milionów euro.

– To nie jest koniec naszej współpracy ze Szkołą Specjalną w Brześciu – dodaje Anna Chwałek. To , że działania projektowe powoli zmierzają do końca to jesteśmy pewni, że zapoczątkowane relacje pozwolą na ich kontynuację w przyszłości. Będziemy współpracować, wymieniać się spostrzeżeniami, korzystać w powstałej infrastruktury. Po to aby lepiej wypełniać naszą misję, jaką jest wsparcie osób z autyzmem i ich rodzin – zaznacza prezes stowarzyszenia.

 

 

Źródło / zdjęcia: Stowarzyszenie „Wspólny Świat”

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama