Reklama

Kryminałki: Wykorzystali jego konto by wypłacić gotówkę nieznanego pochodzenia

Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi „na zdalny pulpit”. Wczoraj do bialskiej komendy zgłosił się mieszkaniec miasta, z którym skontaktował się rzekomy konsultant bankowy. Za jego namową mężczyzna zainstalował na swoim telefonie program do zdalnej obsługi. Przekazał też kody blik, dzięki czemu sprawcy wykorzystali konto mężczyzny do przelania, a następnie wypłacenia gotówki należącej prawdopodobnie do innego pokrzywdzonego.

Wczoraj do bialskiej komendy zgłosił się mieszkaniec miasta, który oświadczył, że został oszukany. Z relacji mężczyzny wynikało, że pod koniec grudnia skontaktował się z nim osoby, które twierdziły, że są konsultantami bankowymi.

Dzięki sprytnie przeprowadzonym rozmowom nieznajomi namówili zgłaszającego do zainstalowania w swoim telefonie programu go zdalnej obsługi tego urządzenia, który pozwala przejąć kontrolę nad danymi i w zdalny sposób zarządzać kontem. Twierdzili, że nieznana osoba próbowała włamać się na konto męzczyzny dlatego należy je zabezpieczyć. Dodał, że nieznajomy polecił mu wykonać dwa przelewy w kwocie 1 złotych każdy na wskazane konto.

Po tych operacjach na jego koncie bankowym zgłaszającego pojawiła się kwota ponad 8 tysięcy złotych, gdzie telefoniczny rozmówca poprosił o ich zwrot za pomocą kodów Blik. Dopiero, gdy pod koniec stycznia mężczyzna otrzymał informację z banku, że przelew który do niego wpłynął został przelany dla nieprawidłowego odbiorcy mężczyzna zrozumiał, że padł ofiarą oszustów. Wówczas postanowił sprawę zgłosić organom ścigania

Teraz oszustów szukają bialscy policjanci. Apelujemy o ostrożność i rozsądek. Zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i nikomu nie udostępniajmy danych logowania do naszych rachunków bankowych. Oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Internetowi przestępcy najpierw skłaniają ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi, a potem polecają, by zalogowała się do swojego konta w banku. Pamiętaj, nigdy nikomu nie udostępniaj danych swojego konta bankowego i danych logowania. Jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie takiej aplikacji, możesz być pewien, że to oszustwo.

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama