Reklama

Konstantynów: Warsztaty robienia pająków ludowych (film) (galeria)

12 lutego w Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie odbyły się warsztaty robienia pająków ludowych prowadzone przez rękodzielniczkę Urszulę Panasiuk. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć i pełnej relacji video z wydarzenia, o którym opowiedziała dyrektor GCK Ilona Niewęgłowska.

Warsztaty robienia pająków ludowych poprowadziła Urszula Panasiuk z Włodawy, która przedstawiła różne techniki ich wykonania. – Przez te warsztaty chcemy powrócić do tradycji ludowej, która jest już zapomniana. A ważne jest dla nas, by pamiętać o tej tradycji i wracać do korzeni – zauważa dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie Ilona Niewęgłowska. – Dziś chcemy nauczyć się same, jak robić pająki, a później przekazywać tę wiedzę dalej.

W warsztatach uczestniczyli pracownicy GCK w Konstantynowie, zaprzyjaźnionego Gminnego Ośrodka Kultury w Leśnej Podlaskiej oraz instruktorzy, którzy wspierają centrum kultury w jego codziennej pracy. – Pająki znajdowały się dawniej w każdym domu, wiążą się też z powiedzeniem „W szczęśliwym domu są pająki”. W miejsce już zniszczonych pająków od razu powstawały kolejne, gdy zawisł nowy to wtedy ten stary palono – opowiada dyrektor GCK. – Kiedyś kobiety chyba nie wyobrażały sobie domu bez pająka, tak jak i bez makatek.

Makatki to kolejny pomysł na warsztaty prowadzone w GCK, trwają już przygotowania w tym kierunku.

 

materiał: Radio Biper Gmina Konstantynów
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama