Reklama

Motwica: Koncert kolęd „Cicha noc” (film) (galeria)

30 stycznia w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Motwicy odbył się koncert kolęd pod hasłem "Cicha noc". Przybyłych na wydarzenie powitali ks. proboszcz Marek Kujda oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sosnówce Jolanta Mikulska. Przedstawiamy obszerny zapis koncertu, zachęcamy również do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

We wspólnym kolędowaniu pod hasłem „Cicha noc” w Motwicy udział wzięli: Natalia Raczkowska, Schola parafii pw. Narodzenia NMP w Motwicy pod kierunkiem Moniki Chudzik, Zespół „Biesiadnicy” z Żeszczynki, Chór „W Dubicy” oraz Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma” pod dyrekcją Łukasza Hajduczeni.

Natalia Raczkowska jest uczennicą IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej. Od lat interesuje się muzyką, bierze udział w różnych konkursach i projektach muzycznych, w których niejednokrotnie odniosła sukcesy. Uczy się śpiewu na zajęciach wokalnych w Studio Piosenki Metro. Udziela się podczas uroczystości szkolnych i gminnych, swoim głosem uświetnia również podczas mszy świętych śpiewając psalm, często śpiewa ze scholą parafialną w Motwicy. – Na Natalię zawsze możemy liczyć, zawsze uświetnia nasze uroczystości gminne – mówiła dyrektor GOK Sosnówka Jolanta Mikulska

Schola parafii pw. Narodzenia NMP w Motwicy pod kierunkiem Moniki Chudzik – w 2021 r. grupa obchodziła jubileusz 5-lecia istnienia. Na jej repertuar składają się utwory tradycyjne i współczesne. W obecnym składzie liczy 30 dzieci, chłopców i dziewczynek, od przedszkolaków po licealistów. Śpiew scholi wzbogaca przede wszystkim niedzielną liturgię, grupa uczestniczy również w różnorodnych inicjatywach religijno-muzycznych w całym regionie. W 2019 r. otrzymała nagrodę publiczności VII Regionalnego Przeglądu Chórów i Scholi w Sławatyczach. Towarzyszy jej gitarowy akompaniament, a znakiem rozpoznawczym są błękitne peleryny z maryjnym monogramem. 

Zespół „Biesiadnicy” z Żeszczynki – powstał w 2005 r., kierownikiem zespołu jest Małgorzata Prudaczuk. Zespół uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym gminy Sosnówka biorąc udział w corocznych wydarzeniach, takich jak koncerty, przeglądy czy dożynki. Występuje również na różnorodnego typu imprezach organizowanych przez zespoły z sąsiadujących gmin. 

Chór „W Dubicy” – amatorski chór mieszany, czterogłosowy, powstały we wrześniu 2017 r. Nazwa odnosi się do miejsca, gdzie odbywają się próby i gdzie chór powstał. Dyrygentem jest Piotr Korniecki. W obecnym składzie liczy 30 osób. W swoim repertuarze posiada pieśni liturgiczne, biesiadne i ludowe. Bierze udział w wielu przeglądach i konkursach. Uczestniczył m.in. w Regionalnym Przeglądzie Chórów i Zespołów Wokalnych „Jak paciorki różańca” w Sławatyczach, w Powiatowym Noworocznym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Kobylanach, w Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej, gdzie zajął w 2017 r. drugie miejsce, a w 2018 r. i 2019 r. stanął na podium. Chór uczestniczył w Podlaskim Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej, gdzie w 2018 r. i 2021 r. otrzymał Grand Prix festiwalu. W 2019 r. Chór „W Dubicy” otrzymał Nagrodę Starosty Bialskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnienie i ochronę dóbr kultury.  

Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma” pod dyrekcją Łukasza Hajduczeni  – zespół obrał swą nazwę od greckiego terminu określającego zasłonę oddzielającą ołtarzową część świątyni od pozostałych jej części. Liturgiczna rola zasłony polega na udostępnianiu najbardziej tajemniczego i świętego miejsca w centralnych momentach nabożeństw. Zespół występował wielokrotnie w kraju i za granicą. – Przychodzimy do państwa z tą tradycją, która niegdyś mieszkała w tym kościele, gdy był jeszcze cerkwią. Przynosimy dar w postaci tysiącletniej tradycji Kościoła prawosławnego w Rzeczpospolitej, Kościoła wschodniego, który był jednym z płuc chrześcijaństwa. Wszyscy byliśmy w jakiś sposób ze sobą zachowując swoją tożsamość. Niestety, tylko i wyłącznie okrutne losy, podstępne dzieje rosyjskiego zaboru nas podzieliły. Wielu z wyznawców prawosławnych przeszło do Kościoła katolickiego i zatraciło swoją wschodnią tradycję. A ta tradycja po dzień dzisiejszy żyje nieopodal w Klasztorze św. Onufrego w Jabłecznej, który istnieje od końca XV w. i wzbogaca Rzeczpospolitą robiąc w niej wielkie miejsce spotkania kultur – mówił członek zespołu, który tego dnia zaprezentował w Motwicy hymny liturgiczne na cześć nowonarodzonego Chrystusa i kolędy śpiewane przez przodków. – Jesteśmy mieszkańcami tego regionu, który zachował swoją wschodnią tożsamość i tradycję liturgiczną. Dziś wykonamy utwory, które genetycznie są częścią większości z państwa. Zabrzmią starodawne kolędy, które były śpiewane w XVII i XVIII w., kolędy chełmskie i podlaskie śpiewane miejscową gwarą, ale też kolędy, które powstały w Klasztorze św. Onufrego w Jabłecznej.
Łukasz Hajduczenia urodził się w 1985 roku. W roku 2010 ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Knetiga. Naukę kontynuował w Guildhall School of Music and Drama w Londynie (klasa Laury Sarti) i na wydziale operowym londyńskiego Associated Studios. Laureat wielu konkursów wokalnych m.in. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu. W swoim repertuarze ma szereg czołowych partii operowych, jego działalność artystyczna obejmuje w znacznym stopniu również muzykę oratoryjną, kameralną i współczesną. Nagrał płytę z cyklem pieśni Dariusza Przybylskiego (teatrwielki.pl). – To miejsce to nie jest przypadek, bo geny duszy tutaj zakorzenione również tutaj zawsze wracają. Dlatego tak dobrze się tutaj czujemy. Nie ma koncertu muzyki prawosławnej, który nie skończyłby się słynną kwintesencją i życzeniem, które jest bardzo głębokie. To życzenie mnogich lat wyrażonych w kategorii, która wykracza poza nasze wyobrażenie. Mnogie, czyli nieskończone. Chwila, w której jesteśmy teraz, jeśli być może będzie przedłużona jako nieskończona, będzie tą chwilą prawdziwą. Życzymy państwu, byście tę chwilę łapali i żyli w świadomości mnogich lat – mówił na zakończenie Łukasz Hajduczenia.

Uczestnikom Koncertu kolęd „Cicha noc” upominki wręczyli dyrektor GOK Jolanta Mikulska, przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński i wójt Gminy Sosnówka Marcin Babkiewicz. – Mam nadzieję, że ten koncert, który w tym roku nazwaliśmy „Cicha noc”, stanie się naszą tradycją, że co roku będziemy się spotykać na przeglądzie kolęd i każdy rok będzie pod patronatem innej kolędy – podsumował wójt Marcin Babkiewicz.

 

materiał: Radio Biper Gmina Sosnówka
zdjęcia: Jerzy Gzara
film: Jerzy Gzara
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama