Reklama

Porady: Drukowane materiały informacyjne i reklamowe a podatek VAT

Drukowane materiały reklamowe i informacyjne stanowią nieodłączny element kampanii promujących towary i usługi. Czy przedmioty tego typu, przekazywane potencjalnym klientom w ramach zachęty do skorzystania z oferty przedsiębiorstwa, podlegają opodatkowaniu VAT?

Drukowane materiały reklamowe a próbki i prezenty o małej wartości
Prezenty o małej wartości oraz próbki towarów, przekazywane osobie obdarowanej w celu bezpośrednio powiązanym z działalnością gospodarczą podatnika, nie podlegają opodatkowaniu VAT. Zasady klasyfikacji przekazanych dóbr objaśnia art. 7 ust. 4 ustawy o VAT. Za prezenty o małej wartości lub próbki zgodnie z ustawą uznaje się:
– towary o łącznej wartości poniżej 100 zł netto w danym roku podatkowym, jeśli podatnik prowadzi ewidencję osób obdarowanych;
– towary, których jednostkowa cena nabycia nie przekracza 20 zł netto za sztukę w przypadku braku ewidencji pozwalającej na ustalanie tożsamości osób obdarowanych.
Powstaje zatem pytanie: jak ocenić, czy drukowane materiały o charakterze informującym lub promującym towary bądź usługi mieszczą się w definicji prezentu o małej wartości?

Drukowane materiały reklamowe i informacyjne a przysporzenie majątkowe
Zasadniczą kwestią decydującą o objęciu tego typu materiałów podatkiem VAT jest ich wartość użytkowa dla osoby obdarowanej. Nieodpłatne wydanie przedmiotów takich jak ulotki, katalogi, wkładki, testery oraz innych materiałów o charakterze wyłącznie reklamowym nie prowadzi do powiększenia majątku potencjalnego klienta, lecz pełni funkcję jedynie informacyjną lub stanowi zachętę do kupna towaru bądź usługi. W takim przypadku przekazane materiały nie będą objęte podatkiem VAT. Jeśli przekazane przedmioty posiadają wartość użytkową dla osoby obdarowanej – np. kalendarze, notesy, teczki – nie będą podlegać opodatkowaniu VAT, jeżeli wyczerpują definicję prezentów o małej wartości zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy o VAT.

Profesjonalne doradztwo i wszechstronne wsparcie w rozliczeniach podatkowych
Jeśli potrzebują Państwo dodatkowej porady w temacie naliczania podatku VAT lub w innych kwestiach księgowych, zapraszamy do skorzystania z oferty biura rachunkowego EFEKTA. Nasze biuro w centrum Warszawy obsługuje firmy oraz osoby fizyczne. Zachęcamy do skorzystania ze wsparcia licencjonowanych księgowych z bogatym doświadczeniem w obsłudze rachunkowej mikro-, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: https://efekta.waw.pl/kontakt/biuro-rachunkowa-efekta-warszawa-srodmiescie/.

 

materiał: Tomasz Grabowski Biuro Rachunkowe EFEKTA
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama