Reklama

Biała Podlaska: Bialczanie pamiętają o Bogusławie Kaczyńskim

Dziś mija 6. rocznica śmierci bialczanina, znawcy i propagatora muzyki, mistrza słowa, dumy Białej Podlaskiej – Bogusława Kaczyńskiego. 

Prezydent miasta Michał Litwiniuk razem z prezesem Koła Bialczan Krystyna Nowicką, dyrektorem BCK Zbigniewem Kapelą, dyrektorem Muzeum Południowego Podlasia Rafałem Izbickim , dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej Pawłem Borkiem, byłym pilotem Jerzym Trudzikiem oraz rzecznikiem bialskiego magistratu Gabrielą Kuc-Stefaniuk, kwiaty składał również radny Marcin Izdebski z Koalicji Obywatelskiej. Wymienieni uczcili pamięć Bogusława Kaczyńskiego, składając kwiaty przy ławeczce Mu poświęconej a znajdującej się na terenie założenia parkowo-zamkowego Radziwiłłów.

Bogusław Kaczyńskie urodził się w Białej Podlaskiej w 1942 roku. To tu odkrywał swoje pierwsze muzyczne fascynacje i stawiał pierwsze kroki na scenie. Zapamiętany głównie, jako krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej. Za swoją działalność na rzecz kultury utytułowany był wieloma odznaczeniami, m.in. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2008 roku jest Honorowym Obywatelem Białej Podlaskiej. Zmarł 21 stycznia 2016 w Warszawie i spoczywa w Alei Zasłużonych na warszawskich Starych Powązkach. W 2020 roku w bialskim Parku Radziwiłłowskim odsłonięto pomnik-ławeczkę Bogusława Kaczyńskiego autorstwa Stanisława Milewskiego. W Białej Podlaskiej odbywa się co roku festiwal jego imienia.

 

Zdjęcia: UM w Białej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama