Reklama

Drelów: Obchody 148. rocznicy męczeństwa Unitów Drelowskich (film)

17 stycznia, dokładnie 148 lat po tragicznych wydarzeniach w Drelowie, w czasie których męczeńską śmierć poniosło trzynastu Unitów, społeczność gminy Drelów spotkała się, by wspólnie uczcić pamięć bohaterskich obrońców wiary. Uroczystość rozpoczęły złożenie kwiatów przy pamiątkowej tablicy i msza święta, następnie w Gminnym Centrum Kultury widzowie obejrzeli widowisko artystyczne "Pójdź w krainę łez..." oraz film "Znicze pamięci, czyli historia parafii w Drelowie". Odbyła się również promocja książki Ewy Strok "W imię wiary naszych ojców".

Uroczystą mszę świętą w intencji rozstrzelanych w dniu 17 stycznia 1874 r. Unitów odprawił biskup Grzegorz Suchodolski. Poprzedziło ją złożenie kwiatów i zniczy przy tablicy upamiętniającej miejsce męczeństwa trzynastu obrońców wiary i swojej świątyni. Hołd pamięci złożyła społeczność Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie na czele z dyrektorem Grzegorzem Michalczukiem.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie, gdzie uczestników spotkania powitał dyrektor Michał Olesiejuk w towarzystwie Grzegorza Michalczuka, dyrektora szkoły, której uczniowie i nauczyciele, chcąc uczcić godnie pamięć swoich patronów, przygotowali widowisko artystyczne „Pójdź w krainę łez…” w reżyserii Katarzyny Polewskiej. – Mam zaszczyt pracować z tą młodzieżą od września. Przygotowania nie nastręczały problemów z wyłonieniem osób chcących uczestniczyć w tym wydarzeniu. Chętnych było więcej niż ról do zagrania – mówił dyrektor SP Grzegorz Michalczuk. – Jestem dumny z tej młodzieży i dzieci, za to, że poświęcając swój czas mogli wnieść do niełatwego zadania podtrzymania tradycji nowy element, w nowym wydaniu, w nowej rzeczywistości. Dziękuję nauczycielom, który ponieśli trud przygotowania i byli inicjatorami i inspiratorami tego materiału. A wy, drodzy rodzice, poprzez swoje zaangażowanie i trud włożony w wychowanie nowego pokolenia, po części odbieracie już namiastkę swoich prac, odbieracie nagrodę. Tak oddane zaangażowanie uczniów na pewno przełoży się na to, że pamięć o tych, którzy oddali życie w obronie krzyża i wiary, pozostanie na następne pokolenia.

Widowisko artystyczne „Pójdź w krainę łez”:
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Polewska
Współpraca reżyserska: Agnieszka Daniluk i Grzegorz Golec
Scenografia i kostiumy: Agnieszka Daniluk
Oprawa muzyczna i multimedialna: Grzegorz Golec
Reżyseria dźwięku i światła: Michał Olesiejuk

Obsada: Aleksandra Kunaszyk, Patryk Panasiuk, Magdalena Oklińska, Wiktoria Tywoniuk, Dominika Niewiadomska, Aleksandra Tarasiuk, Klaudia Wysocka, Julia Jaroszuk, Natalia Oklińska, Milena Chomicka, Błażej Daniluk, Mikołaj Kościaniuk, Maciej Podgajny, Paweł Matejko, Szymon Grysiewicz, Szymon Stefaniuk, Michał Kozłowiec, Wiktor Leśniczuk oraz Kacper Kaliszuk.

Widowisko zaprezentowane przez aktorów na scenie Gminnego Centrum Kultury zostało wzbogacone ciekawą grą świateł i profesjonalną oprawą muzyczną – elementami sceny, którymi w ubiegłym roku zmodernizowano dotychczasową scenę i salę widowiskową. – Przestrzeń, którą udało się zbudować dzięki dofinansowaniu od Ministra Kultury pozwala realizować takie przedsięwzięcia na wysokim poziomie – podkreślił dyrektor GCK Michał Olesiejuk

W trakcie uroczystości miał swoją premierę film „Znicze pamięci, czyli historia parafii w Drelowie”, powstały na potrzeby projektu realizowanego przez ks. proboszcza Wiesława Mańczynę „Kompleksowy remont Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie”. Symboliczne znicze pamięci zapalono w nim m.in. trzynastu Unitom Drelowskim na czele z Szymonem Pawlukiem, księżom Janowi Welinowiczowi, Karolowi Wajszczukowi i Leonowi Gliszczyńskiemu, Zofii z Tęczyńskich Daniłłowiczowej i rodzinie Czartoryskich. – Jestem dumny, że historia Drelowa i Ziemi Drelowskiej jest bardzo mocna pamięcią Unitów. Drelów tym żyje, bo ma takich ludzi – podkreślił prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej Franciszek Jerzy Stefaniuk. Towarzystwo było partnerem społecznym drelowskiej parafii w realizacji projektu remontu i modernizacji świątyni. – Naszym zadaniem było zorganizowanie widowiska o tematyce unickiej, ale pandemia weszła nam w drogę. Po naradach zdecydowaliśmy się na film, w który włączyliśmy 100-lecie parafii. Jestem dumny, że to wszystko zostało skonstruowane rękami naszych mieszkańców.
Nagranie zrealizował pracownik Urzędu Gminy Drelów Marek Jóźwik, montaż wykonał dyrektor GCK w Drelowie Michał Olesiejuk, za scenariusz odpowiedzialna była Ewa Strok. W roli głównych bohaterów mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie i działalność parafii wystąpili aktorzy Grupy Teatralnej „Tu i Teraz” działającej przy Gminnym Centrum Kultury.

Jednym z elementem wydarzenia była również promocja książki Ewy Strok „W imię wiary naszych ojców” poświęconej Unitom Drelowskim. – Chcę podziękować za tę książkę właśnie wam. Napisałam w niej o tym, co przez lata z wami tu robiłam. To się nie wzięło znikąd, rosło przez wiele lat poprzez spektakle, rekonstrukcje i piękne współprace – mówiła autorka, wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej w Drelowie, Ewa Strok.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia: Biper TV
film: Krzysztof Lewczuk / Małgorzata Mieńko
w nagraniu wykorzystano fragmenty filmu „Znicze pamięci, czyli historia parafii w Drelowie”
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama