Reklama

Powiat kończy rok 2021 z dużo niższym niż zakładano deficytem budżetowym

Ostatnia sesja rady Powiatu Bialskiego, która odbyła się 30 grudnia, przyniosła zatwierdzenie kilku zmian w budżecie 2021 r. Ostatecznie Powiat zakończy rok z deficytem budżetowym, który obniżył się do kwoty 5 mln złotych. W trakcie obrad poruszono kwestię zaplanowanych podwyżek dla pracowników starostwa i podległych mu jednostek.

Zakładany na rok 2021 deficyt budżetowy w wysokości 16 mln złotych zmniejszył się do kwoty ok. 5 mln zł. Według wyjaśnień, jakie padły podczas XLIII Sesji Rady Powiatu Bialskiego w dniu 30 grudnia, wpływ na tę sytuację miały: zwolnienie poręczenia kredytu udzielonego Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Międzyrzecu Podlaskim na kwotę 3 mln złotych, oszczędność w wysokości ok. 4 mln złotych zabezpieczona w rezerwie celowej, oszczędności z tytułu spłaty pomniejszonych odsetek kredytowych wynikających z niskiej stopy procentowej, oszczędności w wydatkowaniu środków w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej, jak również oszczędności w dziale promocji wynikające m.in. z braku dożynek powiatowych i innych wydarzeń, które nie odbyły się ze względu na sytuację epidemiologiczną. – Deficyt sfinansujemy ze środków, które obecnie posiadamy. W tym roku nie zaciągamy kredytu zaplanowanego na kwotę 9,5 mln złotych, w związku z czym, z zaplanowanego długu w kwocie 29,5 mln złotych, rok 2021 zakończymy z długiem lekko ponad 20 mln złotych – podsumowała skarbnik Elwira Charewicz

W trakcie sesji radni podjęli się m.in. podsumowania minionego roku. – Ten rok był dla nas bardzo trudny. Epidemia koronawirusa spowodowała, że ten świat, który znaliśmy, wywrócił się do góry nogami. Musieliśmy stawiać czoła wielu wyzwaniom, na które do tej pory nie byliśmy przygotowani – zauważył wiceprzewodniczący rady Daniel Dragan, przedstawiając przygotowane przez siebie statystyki pozyskanych środków i wyliczając kwotę 5.220.000 zł wsparcia rządowego, plasującego powiat na trzecim od końca miejscu na liście powiatów województwa lubelskiego. W swoich rozważaniach porównywał kwestie finansowania i wydatkowania do Powiatu Biłgorajskiego, który pomimo bardzo wysokiego wsparcia odnotowuje zaledwie 20 mln wydatków inwestycyjnych. – Chcę pochwalić starostę, pracowników i zarząd, że w tak trudnych czasach potrafią spiąć budżet i działania prorozwojowe wykonywać na poziomie 40 milionów złotych. Radny Dragan poruszył kwestię wnioskowania w kolejnym naborze Polskiego Ładu w związku z pozyskaniem funduszy na modernizację budynku starostwa. Wyraził swoją wątpliwość w temacie możliwości otrzymania wyższej kwoty na remont budynku, zauważając brak finansowania budynków administracji publicznej na liście parytetów drugiego naboru. – Efektywność energetyczna to jedyna rzecz, która może pasować pod nasze zamierzenia – zauważył.

Poruszono również kwestię zaplanowanego na 2022 r. podwyższenia wynagrodzeń pracowników Starostwa Powiatowego i jednostek mu podległych. – Zaplanowane podwyżki są niskie, ponieważ są na poziomie 2,5%. Niższe od tegorocznych, które wynosiły 3,4%. W związku z powyższym Klub Radnych Porozumienie Samorządowe uważa, że wskaźnik ten powinien zostać zwiększony i oscylować na poziomie 5% – mówił radny Andrzej Mironiuk, wskazując na potrzebę analizy nowych rozwiązań finansowych korzystniejszych dla pracowników, adekwatnych do ich zaangażowania w realizację różnych zadań oraz adekwatnych do wszechobecnej drożyzny towarów i usług. W odpowiedzi Starosta Bialski Mariusz Filipiuk przypomniał, że zaplanowane podwyżki dla wskaźnika 2,5% wyniosą 1 mln złotych. – Jako zarząd mamy świadomość zasadności słów radnego Andrzeja Mironiuka, jednak powinien on pamiętać, że składając postulat należy wskazać źródło finansowania. Fakt, że podwyżki się pracownikom należą, jest bezdyskusyjny. Gdybyśmy jednak chcieli ten wskaźnik zmienić, musielibyśmy wydać w przyszłym roku ok. 4 mln złotych. Dziś, nie mając środków zewnętrznych, nie jesteśmy w stanie tego zrobić – zauważył starosta.

Radny Marian Tomkowicz, zobligowany zgłaszanymi przez społeczność gminy Leśna Podlaska potrzebami, przekazał prośbę do Zarządu Dróg Powiatowych o zrobienie przeglądu na drodze z Bordziłówki Starej do Droblina w kwestii wycięcia wystających w światło drogi konarów drzew. Poruszył również problem braku szybkiego kontaktu z zakładem energetycznym w przypadku przedłużających się przerw w dostawie prądu mających niekorzystny wpływ na funkcjonowanie gospodarstw na terenie gminy.

 

materiał: XLIII Sesja Rady Powiatu Bialskiego
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama