Reklama

Styrzyniec: Pięknie czytali poezję Janiny Porazińskiej (galeria)

W Szkole Podstawowej im. Janiny Porazińskiej w Styrzyńcu dnia 7 grudnia 2021 roku miał miejsce I Konkurs Pięknego Czytania Poezji Janiny Porazińskiej.

Jury w składzie: pani dyrektor Bogumiła Chodun (przewodnicząca), członkowie: pani Agata Zbaracka, pani Malwina Filipiuk i pani Izabela Markowska, oceniało czytanie przez uczniów wierszy patronki szkoły – Janiny Porazińskiej ze zbiorku „Psotki i śmieszki”. Dwadzieścioro śmiałków podjęło trud nauczenia się czytania niezwykłej poezji, wymagającej, ale jednocześnie bardzo pięknej. Niełatwo czytać archaizmy, często niezrozumiałe, nienależące do języka potocznego. Niektóre słowa z wierszy Porazińskiej już dziś nie są znane, są nieużywane, często zapomniane. Jednak są też naszym skarbem, naszym dziedzictwem, naszą wartością. Jesteśmy patriotami też wtedy, gdy pielęgnujemy skarby językowe i zachowujemy je z przeszłości dla przyszłości. Mając na uwadze te cele, uczniowie przygotowali czytanie wybranych przez siebie wierszy bardzo starannie. Ich interpretacja była emocjonalna, z odpowiednią dykcją, intonacją itd.

Zbiór „Psotki i Śmieszki” zawiera piękną, pogodną poezję dla dzieci, głównie o tematyce wiejskiej. Poetka przekazała w nim obraz wsi polskiej z czasów swojej młodości. Opisała świat ówczesnych dzieci, ich zabawy, zajęcia a nawet sposób mówienia. Podzielony jest na trzy części: W chacie i przy domu, W lesie i w polu, Na łące. Każda z nich charakteryzuje wyjątkowa lekkość i plastyczność opisu oraz żartobliwy nastrój zdarzeń. Młody czytelnik ma okazję poznać słowa, które nie są już używane w języku potocznym. W wierszykach pojawiają się tacy bohaterowie jak: słomiany chochoł, strach na wróble. Jest też mowa o kalenicy, jarmarku i „ucinaniu krakowiaka”. Dla sennych dzieci autorka przewidziała piękne kołysanki i przytulanki” (cytat ze wstępu do zbioru „Psotki i śmieszki”) „.

Konkurs przygotowała i poprowadziła pani Agnieszka Kakietek, szkolna bibliotekarka, która w kostiumie nawiązującym stylistyką do strojów z czasów Janiny Porazińskiej, rozpoczęła uczniowskie zmagania przeczytaniem wiersza poetki, w którym wyjaśniła, dlaczego tak dużo i z taką miłością pisała ona o wsi.

Następnie rozpoczął się konkurs. Uczniowie oceniani byli w dwóch

Pierwsza kategoria: klasy II-III.
Zwycięzcy:
I miejsce – Weronika Widłak, klasa III
II miejsce – Amelia Romaniuk, klasa III
III miejsce – Katarzyna Bebkiewicz, klasa II
Druga kategoria: klasy I-VIII.

Zwycięzcy:
I miejsce – Julia Ciokalska, klasa IV
II miejsce – Olivier Winiewski, klasa VI
III miejsce – Naomi Krzempek, klasa V

Wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania. Gratulujemy pięknych występów.

materiał: Szkoła Podstawowa im. Janiny Porazińskiej w Styrzyńcu
tekst i zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. Janiny Porazińskiej w Styrzyńcu
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Szkoła Podstawowa im. Janiny Porazińskiej w Styrzyńcu

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama