Reklama

Międzyrzec Podlaski: Święto Niepodległej z nowym sztandarem i sportowym akcentem (film) (galeria)

11 listopada społeczność Międzyrzeca Podlaskiego rozpoczęła miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości wspólną modlitwą i Apelem Poległych przy mogile żołnierzy POW na cmentarzu, po czym została odprawiona msza święta połączona z poświęceniem nowego sztandaru miasta. Odbyły się również uroczystości przy Pomniku Bohaterów Miasta, gdzie złożono kwiaty i oddano cześć pamięci walczącym o wolność Ojczyzny. Dalsze obchody święta przybrały charakter sportowej rywalizacji w formie Rodzinnego Biegu Niepodległości.

Obchody 11 listopada w Międzyrzecu Podlaskim przybrały charakter nie tylko patriotyczny, ale i sportowy. Uroczystości rozpoczęły wspólne modlitwy i Apel Poległych na cmentarzu, następnie uczestnicy wzięli udział we mszy świętej w parafii Chrystusa Króla, podczas której poświęcony został nowy sztandar z aktualnym herbem miasta.

Jak podaje Urząd Miasta Międzyrzec Podlaski „nowy sztandar miasta jest wynikiem prac nad opracowaniem i zatwierdzeniem oficjalnego Herbu Miasta Międzyrzec Podlaski. Dotychczasowo używane, w najnowszej historii grafiki prezentujące herb miasta były różnego rodzaju próbami jego odtworzenia z pieczęci z 1777 roku. Obecny wzór herbu, zastosowany na sztandarze, został opracowany zgodnie z zasadami heraldyki i pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną powołaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rada miasta Międzyrzeca Podlaski zatwierdziła symbole uchwałą 2019 r.” (tekst. UM Międzyrzec Podlaski)

Po mszy świętej uczestnicy miejskich obchodów przemaszerowali pod Pomnik Bohaterów Miasta umiejscowiony przy Placu Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele władz oraz delegaci szkół, instytucji, organizacji i partii politycznych złożyli kwiaty i oddali hołd pamięci poległym. – Dzisiejsze święto ma charakter poważny, ale jest  też świętem wielkiej polskiej radości. 103 lata temu ten dzień był dniem wyjątkowym, budził nadzieję i wiarę w lepszą przyszłość. Był także początkiem ogromnej pracy nad scaleniem ziem porozbiorowych i wyznaczeniem granic. To wyznaczenie granic udało się tak naprawdę dopiero 15 marca 1923 r. podczas Konferencji Ambasadorów w Paryżu, jednak przez cały ten czas polska dyplomacja usilnie zabiegała o odbudowanie państwa w możliwie najpiękniejszym, najtrwalszym formacie – przypomniał zastępca burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski Paweł Łysańczuk. – Musimy sobie zadać pytanie, w jakim miejscu jesteśmy dziś my jako spadkobiercy tych wielkich mężów stanu. Czy wszyscy potrafimy ze sobą rozmawiać? Czy potrafimy zrobić krok w tył, wyciągnąć rękę do drugiego człowieka i bez emocji z nim porozmawiać? Na to pytanie każdy z nas musi sobie odpowiedzieć sam. Polska zbudowana jest z tysięcy takich małych ojczyzn jak nasz Międzyrzec i zasługuje na to, byśmy wzajemnie ze sobą rozmawiali i budowali ten kraj. Jesteśmy to winni tym ludziom, których nazwiska wymienione są na pomniku, a którzy zginęli podczas Krwawych Dni Międzyrzeca 16 listopada już po akcie kapitulacja. Niepodległość to nie historia, to dar, obowiązek i wyzwanie

Uroczyste obchody Święta Niepodległości uświetnił występy orkiestry dętej z Łukowa oraz Młodzieżowego Chóru Miasta pod kierunkiem Cezarego Wocha. 

Uroczysty dzień przybrał również akcent sportowy w postaci Rodzinnego Biegu Niepodległości.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski/ Urząd Miasta Międzyrzec Podlaski
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama