Reklama

Ortel Książęcy Pierwszy: Uroczysta akademia w kolorach biało czerwonych (galeria)

W przeddzień 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej im. W. Chotomskiej zorganizowali uroczystą akademię upamiętniającą to ważne wydarzenie.

Przed społecznością szkolną wystąpiły dzieci z przedszkola, które pod czujnym okiem Pani Anny Gryty zaprezentowały się w wierszu „Kto ty jesteś?”. Odział przedszkolny z Panią Dorotą Siłakiewicz przypomniał widowni utwory „Orzeł Biały” „Barwy ojczyste” oraz „Polska Ojczyzna”. Klasa I wystąpiła w wierszu „Moja mała Ojczyzna” natomiast uczniowie klasy II przypomnieli historię walki o wolność w formie wierszowanej. O miłości do Ojczyzny zapewniali też reprezentanci klas V, VII i VIII. Oprawę muzyczną przygotowała Pani Teresa Olesiejuk. Ze wzruszeniem, ale też dumą, że to nasze polskie, słuchaliśmy pieśni legionowych. Apel zakończył wspólnie odśpiewany hymn. Patriotyczną dekorację wykonały Panie Dorota Siłakiewicz i Barbara Ossowska. Nad całością czuwała Pani Helena Bielecka.

Po akademii reprezentacja szkoły złożyła biało-czerwoną wiązankę przy obelisku w Ortelu Królewskim Pierwszym upamiętniającym żołnierzy AK i członków konspiracji WiN Rejonu V Obwód Biała Podlaska poległych i zamordowanych w latach 1939 – 1945. Uczniowie udali się też na pobliski cmentarz parafialny. Złożyli symboliczne biało – czerwone kwiaty oraz zapalili znicze na grobach rodzimych bohaterów biorących udział w II wojnie światowej.

Nasza szkoła przyłączyła się także do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. O godz. 11.11. hymn rozbrzmiał we wszystkich salach lekcyjnych.

Obecnie patriotyzm zdaje się być niemodnym, pozbawionym racji bytu słowem. Bądźmy obywatelami świata, Europejczykami, ale pamiętajmy skąd nasz ród. Nie wstydźmy się religii, tradycji i ideałów naszych przodków. Bądźmy dumni z dziejów i kultury naszego tysiącletniego narodu, bo tak jak drzewo bez korzeni, tak naród bez historii nie ma szans na przetrwanie.

Jeszcze jeden listopad
do okna zapukał
żółtych liści szelestem.
I znów nas odszukał.
Nas zapatrzonych w przeszłość – w dni klęski i chwały.
Które nam po przodkach w spuściźnie zostały.

Dziś tu zatrzymam się dłużej,
Położę dwa goździki:
czerwony goździk i biały…
Przeczytam napis wyryty
w kamieniu: „ Miejsce
uświęcone krwią Polaków
poległych za wolność Ojczyzny”.

materiał: Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Ortelu Książęcym Pierwszym
tekst i zdjęcia: Helena Bielecka Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Ortelu Książęcym Pierwszym
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Helena Bielecka Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Ortelu Książęcym Pierwszym

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama